Zalety karmienia piersią

Karmienie piersią jest dobre nie tylko dla dziecka, ale także dla matki, rodziny, a nawet całego społeczeństwa. Warto więc, żeby każda kobieta dobrze przemyślała swoją decyzję, zanim odrzuci ten sposób żywienia malucha. Pozbawiłaby go ponad 200 składników, bardzo potrzebnych dla jego prawidłowego rozwoju, a siebie cennych doświadczeń i pieniędzy.

Karmienie dziecka do 3 lat

Mleko to pierwszy pokarm dziecka. Najlepiej, by było to mleko matki. Jeśli kobieta nie karmi piersią, należy podawać mleko modyfikowane.

Zalety karmienia piersią dziecka

Mleko matki to idealny pokarm dla dziecka. Nie ma sztucznego pokarmu, który zawierałby tyle cennych składników odżywczych i tak dobrze zbilansowanych.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

  • Woda – w cieplejsze dni jest jej w mleku więcej, w chłodniejsze mniej. Te proporcje zmieniają się też podczas karmienia piersią. Na początku pokarm jest wodnisty, ale już po kilku minutach staje się bardziej pożywny.
  • Białko – matczyne białko nie uczula i jest dla dziecka lekkostrawne, pomaga też wchłaniać cenne żelazo. W mleku są też odpowiednie dla malucha aminokwasy, między innymi tauryna i cystyna, które wpływają na rozwój mózgu.
  • Tłuszcze – dodają energii, budują układ nerwowy, są odpowiedzialne za dojrzewanie (mielinizację) mózgu oraz czynność siatkówki oka. Dzieci karmione mlekiem matki są inteligentniejsze i mają lepszą zdolność do myślenia koncepcyjnego i abstrakcyjnego.
  • Witaminy – w mleku matki występują w idealnych proporcjach, są też bardzo dobrze przyswajane. Dziecku, podczas całego karmienia piersią, należy podawać tylko witaminę D3, natomiast do trzeciego miesiąca życia również witaminę K.
  • Przeciwciała – przeciwciała zawarte w mleku matki zapewniają dziecku ochronę immunologiczną przez cały okres karmienia. Ponieważ błony śluzowe kobiet spotykają się z bakteriami, wirusami, alergenami i toksynami, maluch otrzymuje wraz z jej pokarmem gotową „szczepionkę”, która działa przez kilka lat. Karmienie piersią pomaga również w utrzymaniu odpowiedniej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Badania dowiodły, że osoby, które były karmione mlekiem matki rzadziej zapadają na: alergie, przeziębienia, zapalenie płuc, oskrzeli, nadciśnienie, nadwagę, choroby wieńcowe, kamice nerkowe, próchnicę, wady zgryzu i choroby nowotworowe.
  • Karmienie piersią wpływa także na stan zdrowia jamy ustnej u dzieci, rzadziej także potrzebują one wizyt u ortodonty (najprawdopodobniej dzięki odruchowi ssącemu, który konieczny jest przy takim sposobie żywienia). Dzieci, które były karmione piersią mają także mniej problemów z wymową.
  • Karmienie piersią nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych, jakie trzeba ponieść w przypadku karmienia dziecka sztucznym mlekiem. Dzięki temu, że podczas karmienia piersią dziecko staje się bardziej odporne, zmniejsza się częstotliwość wizyt u lekarza i konieczność wykapowania kolejnych środków farmaceutycznych.

Kobieta karmiąca potrzebuje zwykle dodatkowo ok. 500 kalorii dziennie. Powinna je dostarczać poprzez właściwie dobraną i zbilansowaną dietę. Dieta dla matki karmiącej powinna być uważnie dobrana, ponieważ ma wpływ na smak mleka, jakie otrzymuje dziecko. Dzięki temu może ono poznawać różne smaki już bardzo wcześnie.

Karmienie piersią jest także wygodne. Matka nie musi pamiętać o zakupie specjalnej mieszanki, jej mleko jest zawsze świeże i dostępne. Kobieta nie musi się martwić o konieczność podgrzewania butelki w nocy. Poza tym karmienie piersią pozawala jej na większą aktywność – może ona wyjść z dzieckiem na spacer i nie martwić się, co zrobić gdy dziecko będzie głodne, gdyż pokarm zawsze jest dostępny.

Niektóre badania sugerują także, że dzieci karmione wyłącznie piersią mają nieco wyższy współczynnik inteligencji.

Wpływ karmienia piersią na matkę

Karmienie piersią pozwala przede wszystkim na nawiązanie bliskiego, intymnego kontaktu między matką a dzieckiem. Kobieta czerpie większą radość i satysfakcję z macierzyństwa, jest spokojniejsza, łagodniejsza, ma więcej cierpliwości. Za tym wszystkim stoi prolaktyna, produkowana podczas laktacji. Karmienie piersią przyspiesza też obkurczanie macicy, co obniża ryzyko krwotoku poporodowego. Wśród karmiących matek odnotowano też mniej zachorowań na raka piersi i jajnika. Karmienie naturalne chroni także przed niedokrwistością, anemią, urazami szyjki kości udowej z powodu osteoporozy oraz pozwala szybciej zrzucić zbędne kilogramy.

Za pokarm z piersi nie trzeba płacić, nie trzeba go podgrzewać, wlewać do butelki, martwić się, by o nim nie zapomnieć. Jest gotowy o każdej porze, praktyczny i wygodny. Karmienie piersią jest również dobre dla społeczeństwa. Dzieci żywione w ten sposób rzadziej chorują, a dzięki temu zarówno rodzice, jak i budżet państwa nie ponoszą kosztów leczenia.

Martyna Kosienkowska, ponad rok temu

Karmienie piersią

Komentarze (2)
~malagosa
~malagosa ponad rok temu

Co za mity z tym karmieniem! Na pewno karmienie jest wartościowsze pod względem wsparcia dojrzewania organizmu dziecka i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ale poza tym sprawia problemy. Mi położna powiedziała, ze pierwsze krople mleka zawierają dużo białka, którego dziecko może nie trawić, jeśli ma niedobór laktazy w niedojrzałym układzie pokarmowym. Laktazę podaje się na łyżeczce dziecku przed karmieniem piersią. Pokarm matki nie ma żelaza, dlatego trzeba go dostarczać rozpuszczone w odciągniętym mleku. Inny problem to grzybica sutka i pleśniawki u dziecka - trzeba leczyc oboje ale nie przerywać karmienia. Podobnie jak krew w mleku - nie przerywa się karmienia, chociaż krew nie wpływa dobrze na żołądek dziecka, nie jest dobrze trawiona. Mleko w czasie miesiączki moze mieć zmieniony smak, ale nie musi - może mieć na tyle zmieniony, że dziecko nie chce ssać w ogóle. Najlepiej mieć przygotowane odciągnięte zamrożone mleko na taką ewentualność. Co jeszcze?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie piersią
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie piersią
Karmienie piersią

Wady karmienia piersią

Karmienie piersią jest bez wątpienia korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Z drugiej strony czasem bywa kłopotliwe i wymaga poświęceń: stała dyspozycyjność, ewentualne odciąganie pokarmu. Jakie są niedogodności...

Karmienie piersią

Laktacja - odruch prolaktynowy i oksytocynowy

Laktacja jest wynikiem prawidłowej niezaburzonej pracy gruczołu piersiowego. Ilość wytworzonego mleka nie jest zależna od jego wielkości. Gruczoł piersiowy to 9 stożkowych płatów, które z kolei są zbudowane z mniejszych płatów, które składają się z pęcherzyków...

Karmienie piersią

Mleko matki chroni przed astmą!

Chcesz, żeby twoje dziecko uniknęło w przyszłości astmy? Choć nie możesz mu tego całkowicie zagwarantować, jest coś, co możesz zrobić, aby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Wystarczy, że będziesz do szóstego miesiąca życia dziecka karmić...

Karmienie piersią

Karmienie piersią - zdjęcia

Karmienie piersią - zdjęcia

Symbol karmienia piersią. Karmienie piersią zawiązuje między matką i dzieckiem nierozerwalną więź.

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu (WIDEO)

Odbijanie powietrza po karmieniu (WIDEO) Odtwórz wideo

odpornościowych, np. lizozymu, laktoferryny i immunoglobulin. Karmienie piersią zapobiega wielu chorobom bakteryjnym, wirusowym i chroni przed powstaniem (...) . Innym czynnikiem wpływającym na zaburzenia procesu...

Karmienie piersią

Odciąganie pokarmu (WIDEO)

Odciąganie pokarmu (WIDEO) Odtwórz wideo

Powszechnie wiadomo, ze karmienie piersią ma wiele zalet, a mleko matki zawiera mnóstwo składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju