Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Mleko matki chroni przed astmą!

Mleko matki chroni przed astmą!
Mleko matki chroni przed astmą! (Shutterstock)

Chcesz, żeby twoje dziecko uniknęło w przyszłości astmy? Choć nie możesz mu tego całkowicie zagwarantować, jest coś, co możesz zrobić, aby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Wystarczy, że będziesz do szóstego miesiąca życia dziecka karmić je wyłącznie piersią. ****Astma staje się coraz poważniejszym problemem we współczesnym społeczeństwie. Wraz z alergią, która często stanowi podstawę do jej rozwoju, rosnąca stale liczba zachorowań określana jest już czasami mianem „epidemii”. Sytuacja jest o tyle ciężka, że astmę można kontrolować, ale nie da się jej, jak na razie, całkowicie wyleczyć – osoby nią dotknięte to w dużej części dzieci i młodzież.

spis treści

1. Profilaktyka astmy

Aby skutecznie chronić zdrowie dzieci, musimy wiedzieć jak najwięcej o mechanizmach rozwoju astmy oraz czynnikach, które na nie wpływają. Jednym z istotniejszych wydaje się sposób żywienia niemowlęcia, zwłaszcza przed ukończeniem przez nie szóstego miesiąca życia.

Przeprowadzone w Erasmus Medical Centre przez Agnes Sonnenschein-van der Voort studium wskazuje, że znacznie mniej problemów oddechowych mają te dzieci, które przez pierwsze pół roku karmione były tylko mlekiem matki. Analizę przeprowadzono na danych zebranych od matek ponad 5000 dzieci, w czterech pierwszych latach ich życia:

Zobacz film: "Odbijanie powietrza po karmieniu piersi"
  • w wieku około roku – ankieta dotyczyła sposobu żywienia dziecka, z uwzględnieniem takich aspektów, jak karmienie piersią lub jego brak, wprowadzanie innych pokarmów, wiek, w jakim odstawiono mleko matki;

  • w wieku dwóch, trzech i czterech lat – pytania koncentrowały się na stanie zdrowia dziecka, szczególnie zaś na jego układzie oddechowym i ewentualnych problemach, takich jak świszczący oddech, częste przeziębienia, kaszel i odkrztuszanie flegmy.

Wszystkie zebrane w ten sposób dane poddano dokładnej analizie, mającej wskazać zależność między sposobem karmienia dziecka a funkcjonowaniem jego układu oddechowego w kolejnych latach.

2. Jakie żywienie jest najkorzystniejsze?

Zgromadzone dane wskazały, że najskuteczniejszą formą profilaktyki astmy jest karmienie niemowlęcia do 6 miesiąca życia jedynie piersią. Wprowadzanie w tym czasie innych pokarmów tylko nieznacznie podnosiło ryzyko późniejszych problemów oddechowych – nie stanowi więc to problemu, pod warunkiem że maluch nadal jest karmiony piersią.

Inaczej było w przypadku pozostałych dzieci, niekarmionych przez matkę naturalnym pokarmem. Ryzyko pojawienia się zaburzeń oddechowych i wystąpienia astmy było u nich o 50% wyższe! Zdaniem naukowców jest to już poważny argument za tym, aby zwrócić baczniejszą uwagę na sposób żywienia niemowlęcia.

Badania potwierdzają właściwie tylko znaną wszystkim tezę, że najbardziej korzystne dla dziecka i najlepiej zaspokajające jego potrzeby jest właśnie mleko matki. Oprócz tego, że zawiera znane wszystkim przeciwciała, które tą drogą docierają do małego organizmu, pozwala ono na znacznie lepszy i szybszy rozwój malucha. Dzięki temu dzieci karmione piersią są zwykle zdrowsze, także w późniejszym okresie życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze