Jesteś w ciąży? Uchroń dziecko przed astmą!
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia są zdania, że niepokój, stres i depresja w czasie ciąży mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Astma objawia się kaszlem, zwłaszcza w nocy, świszczącym oddechem lub gwizdaniem podczas wydychania powietrza, trudnościami z oddychaniem lub przyspieszonym oddechem, który powoduje głębokie wciąganie skóry w okolicach żeber lub szyi, a także częstymi przeziębieniami. Dotychczas nie łączono depresji matki z większym prawdopodobieństwem astmy u dziecka, ale badacze przekonują, że taka zależność istnieje. Wyniki ich badań zostały opublikowane w lipcowym numerze naukowego czasopisma „Annals of Allergy, Asthma & Immunology”.
1. Przebieg badań nad astmą u dzieci
Badaniu zostało poddanych 279 kobiet wywodzących się z mniejszości etnicznych. Były to kobiety pochodzenia latynoskiego oraz Afroamerykanki, zamieszkujące centra miast. Wszystkie badane kobiety miały stosunkowo niski dochód w gospodarstwie domowym. Badanie przeprowadzano przed zajściem w ciążę, w jej trakcie oraz po urodzeniu dziecka. Jak powiedziała Marilyn Reyes – główna autorka badania – około 70% matek, które w czasie ciąży żyły w dużym napięciu i cierpiały na depresję, zgłosiło wystąpienie u dzieci świszczącego oddechu jeszcze przed ukończeniem przez nie 5. roku życia. Nie sposób nie zauważyć związku między stanem zdrowia psychicznego matki a prawdopodobieństwem choroby układu oddechowegou dziecka. Wyniki badania mogą mieć praktyczne zastosowanie, ponieważ świadomość wpływu zdrowia matki na układ oddechowy dziecka może pomóc w opracowaniu skutecznych strategii zapobiegania astmie.
2. Znaczenie badań nad astmą
Wyniki badania przeprowadzonego przez Reyes i jej współpracowników stanowią potwierdzenie wniosków, do których doszli już inni badacze, a mianowicie, że ryzyko wystąpienia astmy ma związek z działaniem różnych czynników. Podobne rezultaty uzyskano w przeprowadzonych wcześniej badaniach na osobach nienależących do mniejszości etnicznych. Badanie Reyes jest pierwszym, które dotyczyło zależności pomiędzy stresem ciężarnej a świszczącym oddechem u dziecka właśnie w przypadku mniejszości etnicznych. Rachel Miller – współautorka badania – zaznaczyła, że rodziny o stosunkowo niskich dochodach nierzadko doświadczają większego stresu. Brak komfortu finansowego może pośrednio wpłynąć na stan zdrowia dzieci poprzez zwiększenie napięcia psychicznego u kobiety w ciąży. Zrozumienie tych mechanizmów sprawia, że naukowcy są coraz bliżej ustalenia metod przeciwdziałania chorobom u dzieci. Zapobieganie astmie jest o tyle ważne, że jej symptomy mogą być bardzo dotkliwe. U niektórych dzieci występuje zaledwie długotrwały, uporczywy kaszel, ale część chorych doświadcza nagłych i niebezpiecznych trudności z oddychaniem.
Nie od dziś wiadomo, że stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Jednak dotychczas uwaga lekarzy była w znacznie większym stopniu skupiona na fizycznym zdrowiu ciężarnej. Okazuje się jednak, że ważny jest także stan psychiczny przyszłej matki. Depresja może bowiem przyczynić się do astmy u dziecka.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.