Butelka do karmienia

Wiele młodych mam zadaje sobie pytanie – jaka butelka do karmienia jest najlepsza dla dziecka? Rodzice maluchów karmionych butelką mają mnóstwo wątpliwości co do spraw technicznych. Mleka płynącego z piersi nie trzeba w żaden sposób przygotowywać. Inaczej jest ze zrobieniem mieszanki modyfikowanej. Oto kilka wskazówek, na które powinni zwrócić uwagę rodzice, zanim podadzą swojemu dziecku butelkę z mlekiem.

spis treści

1. Jaka butelka dla niemowląt?

Dbałość o czystość akcesoriów do karmienia to podstawa. Butelkę najlepiej myć od razu po użyciu, zanim resztki mleka wyschną na jej ściankach i staną się doskonałą pożywką dla bakterii. Do ręcznego mycia butelek możesz używać zwykłego płynu do naczyń i specjalnie przeznaczonej do tego wąskiej szczoteczki. Pamiętaj, aby po umyciu i wypłukaniu wyparzyć butelkę gorącą wodą.
Przed pierwszym użyciem należy nową butelkę wygotować przez ok. 5 minut. Przy okazji mycia butelki do mleka warto sprawdzić stan smoczków. Jest to niezmierne ważne w czasie, gdy dziecku zaczynają wyrzynać się zęby. Wówczas nawet najlepsza butelka do karmienia może być pogryziona.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Butelka do karmienia może być szklana albo plastikowa, może posiadać czujnik ciepła. Noworodek karmiony butelką je 6-7 razy na dobę, jednorazowo wypija średnio 90-110 ml mleka. W drugim miesiącu wypada sześć karmień dziennie po 110-130 ml, w trzecim miesiącu porcja wzrasta o kolejne 10 ml. W pierwszych sześciu miesiącach życia najwygodniejsze są butelki o niewymyślnych, prostych kształtach. Takie butelki do karmienia mają szeroki otwór i odpowiednią wielkość. Ważne jest, żeby można było je łatwo umyć oraz wygodnie wsypać i wymieszać mieszankę mleczną.

Na początku, kiedy dziecko jest malutkie, wystarczą dwie małe butelki o pojemności 120-150 ml. Później nadają się do wykorzystania przy podawaniu dziecku wody lub rozcieńczonych soków owocowych. Czteromiesięcznemu niemowlęciu można podać mleko w butelce 180 lub 220 ml, a w kolejnych miesiącach, w razie konieczności, sięgnąć po większe – 250 i 330 ml. Plastikowe butelki należy wymieniać mniej więcej raz na 2-3 miesiące.

2. Najlepsze butelki do karmienia

Doskonałym rozwiązaniem karmienia butelką są akcesoria, które można dezynfekować w wyparzaczu „sterylizatorze”. Wystarczy włożyć do niego butelkę i odczekać kilka minut. Możesz też sięgnąć po butelkę samosterylizującą, którą dezynfekuje się w kuchennej mikrofali, lub po sterylizator mikrofalowy. Jednak nie wszystkie butelki do karmienia niemowląt do tego się nadają. Zawsze możesz skorzystać ze sprawdzonego wrzątku.
Zadbaj również o właściwą pozycję podczas karmienia, tak aby było wygodnie tobie i dziecku. Maluch będzie dobrze się czuł przytulony do brzucha, skierowany lekko w twoją stronę. Jego głowa musi być wyżej niż pupa i nogi. Niemowląt nigdy nie można karmić w pozycji leżącej, ponieważ łatwo wtedy o zakrztuszenie.

3. Co robić, gdy dziecko się zakrztusi?

Gdy dziecko zakrztusi się mlekiem z butelki, obróć niemowlę twarzą do podłogi, trzymając je na rękach lub po przełożeniu przez kolano tak, aby głowa dziecka znajdowała się niżej niż jego tułów. Uderz pięciokrotnie dłonią między łopatkami i sprawdź zawartość jamy ustnej. Gdy dziecko wykaszle przyczynę zakrztuszenia, może zacząć wymiotować. Przytrzymaj je wówczas tak, by mogło wszystko z siebie wyrzucić. Potem połóż na boku i obserwuj.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy