Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Butelka do karmienia

Avatar placeholder
04.07.2020 23:04
Butelka do karmienia
Butelka do karmienia (Shutterstock)

Wiele młodych mam zadaje sobie pytanie – jaka butelka do karmienia jest najlepsza dla dziecka? Rodzice maluchów karmionych butelką mają mnóstwo wątpliwości co do spraw technicznych. Mleka płynącego z piersi nie trzeba w żaden sposób przygotowywać. Inaczej jest ze zrobieniem mieszanki modyfikowanej. Oto kilka wskazówek, na które powinni zwrócić uwagę rodzice, zanim podadzą swojemu dziecku butelkę z mlekiem.

spis treści

1. Jaka butelka dla niemowląt?

Dbałość o czystość akcesoriów do karmienia to podstawa. Butelkę najlepiej myć od razu po użyciu, zanim resztki mleka wyschną na jej ściankach i staną się doskonałą pożywką dla bakterii. Do ręcznego mycia butelek możesz używać zwykłego płynu do naczyń i specjalnie przeznaczonej do tego wąskiej szczoteczki. Pamiętaj, aby po umyciu i wypłukaniu wyparzyć butelkę gorącą wodą.
Przed pierwszym użyciem należy nową butelkę wygotować przez ok. 5 minut. Przy okazji mycia butelki do mleka warto sprawdzić stan smoczków. Jest to niezmierne ważne w czasie, gdy dziecku zaczynają wyrzynać się zęby. Wówczas nawet najlepsza butelka do karmienia może być pogryziona.

Butelka do karmienia może być szklana albo plastikowa, może posiadać czujnik ciepła. Noworodek karmiony butelką je 6-7 razy na dobę, jednorazowo wypija średnio 90-110 ml mleka. W drugim miesiącu wypada sześć karmień dziennie po 110-130 ml, w trzecim miesiącu porcja wzrasta o kolejne 10 ml. W pierwszych sześciu miesiącach życia najwygodniejsze są butelki o niewymyślnych, prostych kształtach. Takie butelki do karmienia mają szeroki otwór i odpowiednią wielkość. Ważne jest, żeby można było je łatwo umyć oraz wygodnie wsypać i wymieszać mieszankę mleczną.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Na początku, kiedy dziecko jest malutkie, wystarczą dwie małe butelki o pojemności 120-150 ml. Później nadają się do wykorzystania przy podawaniu dziecku wody lub rozcieńczonych soków owocowych. Czteromiesięcznemu niemowlęciu można podać mleko w butelce 180 lub 220 ml, a w kolejnych miesiącach, w razie konieczności, sięgnąć po większe – 250 i 330 ml. Plastikowe butelki należy wymieniać mniej więcej raz na 2-3 miesiące.

2. Najlepsze butelki do karmienia

Doskonałym rozwiązaniem karmienia butelką są akcesoria, które można dezynfekować w wyparzaczu „sterylizatorze”. Wystarczy włożyć do niego butelkę i odczekać kilka minut. Możesz też sięgnąć po butelkę samosterylizującą, którą dezynfekuje się w kuchennej mikrofali, lub po sterylizator mikrofalowy. Jednak nie wszystkie butelki do karmienia niemowląt do tego się nadają. Zawsze możesz skorzystać ze sprawdzonego wrzątku.
Zadbaj również o właściwą pozycję podczas karmienia, tak aby było wygodnie tobie i dziecku. Maluch będzie dobrze się czuł przytulony do brzucha, skierowany lekko w twoją stronę. Jego głowa musi być wyżej niż pupa i nogi. Niemowląt nigdy nie można karmić w pozycji leżącej, ponieważ łatwo wtedy o zakrztuszenie.

3. Co robić, gdy dziecko się zakrztusi?

Gdy dziecko zakrztusi się mlekiem z butelki, obróć niemowlę twarzą do podłogi, trzymając je na rękach lub po przełożeniu przez kolano tak, aby głowa dziecka znajdowała się niżej niż jego tułów. Uderz pięciokrotnie dłonią między łopatkami i sprawdź zawartość jamy ustnej. Gdy dziecko wykaszle przyczynę zakrztuszenia, może zacząć wymiotować. Przytrzymaj je wówczas tak, by mogło wszystko z siebie wyrzucić. Potem połóż na boku i obserwuj.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza