Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jaki smoczek dla dziecka?

Avatar placeholder
04.07.2020 22:52
Jaki smoczek dla dziecka?
Jaki smoczek dla dziecka? (Shutterstock)

Smoczek dla dziecka powinien być odpowiednio dobrany i dopasowany tak, żeby malec go polubił i nie zniechęcił się do ssania piersi. Kupno pierwszego smoczka może sprawiać rodzicom pewne trudności. W sklepach dostępne są smoczki uspokajające, twarde, dynamiczne, z małą lub większą dziurką, fizjologiczne. Czy tak naprawdę smoczki są potrzebne? Jak wybrać ten właściwy? I najważniejsze pytanie: od kiedy smoczek dla noworodka?

1. Czy smoczek dla dziecka jest potrzebny?

Tak, smoczki są pomocne w sytuacjach, gdy ty nie będziesz miała możliwości nakarmić swoją pociechę. Idziesz do lekarza, na zakupy, masz ważną sprawę na mieście i dziecko musi zostać pod opieką taty, babci lub niani. Inna sytuacja: masz zbyt mało pokarmu w piersi i musisz karmić malucha zarówno naturalnie, jak i z butelki. Początkowo dziecko może marudzić, gdy ktoś mu włoży smoczek do ust. Wypluwa go, odwraca główkę, a później płacze z głodu. Nie przejmuj się, noworodka można przyzwyczaić do smoczka.

2. Rodzaje smoczków dla dzieci

  • Smoczek anatomiczny
Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Smoczki mają uzupełnić lub zastąpić pierś, dlatego powinny być do niej zbliżone kształtem. Taki smoczek dla noworodka będzie szerszy u podstawy (tzw. szerokoodpływowy). Zakończenie powinno przypominać brodawkę, to znaczy powinno być zwężone ku górze. Kupując smoczek dla noworodka, zwróć uwagę na to, czy nie jest on zbyt długi i zbyt chudy. Taki wygląd smoczka może utrudniać sytuację, gdyż zbyt daleko będzie wchodził dziecku do buzi i maluch zacznie gwałtownie przełykać szybko wypływające mleko, a nie ssać.

  • Twardy smoczek

Mleko nie wypływa z piersi samo z siebie – maluch musi włożyć w zdobycie pokarmu trochę wysiłku. Podobnie rzecz wygląda ze smoczkiem, lepiej żeby był on twardy. Kiedy karmisz dziecko piersią, dobieraj smoczki silikonowe, bezbarwne i przezroczyste. Silikon powinien mieć stopień twardości odpowiedni dla malucha. W sklepach dostępne są też smoczki kauczukowe, o kolorze jasnobrązowym, które są bardziej miękkie niż silikonowe. Mleko dość łatwo wypływa ze smoczków kauczukowych, a dziecko nie musi się wysilić, by się najeść. W konsekwencji maluch początkowo jest lekko zdezorientowany i nie wie, jak postępować z takim smoczkiem, a później się rozleniwia i nie chce ssać piersi.

Smoczek dla dzieci
Smoczek dla dzieci

Wiele mam zastanawia się czy dać dziecku smoczek?

zobacz galerię
  • Smoczki dynamiczne

Dynamiczne smoczki dla dzieci zachowują się podobnie jak pierś kobieca. Podczas ssania dziecko wymasowuje z piersi pokarm, lekko wciągając brodawkę do buzi. Po zwolnieniu ucisku, brodawka wraca do pierwotnego kształtu. Istnieją smoczki zachowujące się w podobny sposób, to znaczy wyciągają się w trakcie ssania i wracają do normy po karmieniu.

  • Smoczek z małą dziurką

Od kiedy tak naprawdę można karmić dziecko butelką? Właściwie nie ma ustalonej normy. Jeżeli dziecko tego potrzebuje, to butelkowo karmiony może być już noworodek. Jednak dla niego i niemowlaka do trzeciego miesiąca życia należy wybrać smoczek z małym otworkiem: jedną dziurką lub kilkoma mniejszymi otworkami. Przepływ mleka w takich smoczkach jest mniejszy i pokarm tak szybko nie napływa dziecku do buzi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze