Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Jakie jest zapotrzebowanie pacjenta onkologicznego na składniki odżywcze? O czym należy pamiętać, by ograniczyć lub uniknąć zmniejszania masy ciała?

Avatar placeholder
23.07.2017 22:28
Jakie jest zapotrzebowanie pacjenta onkologicznego na składniki odżywcze? O czym należy pamiętać, by ograniczyć lub uniknąć zmniejszania masy ciała?
Jakie jest zapotrzebowanie pacjenta onkologicznego na składniki odżywcze? O czym należy pamiętać, by ograniczyć lub uniknąć zmniejszania masy ciała?

Artykuł sponsorowany

Często bywa tak, że choroba nowotworowa zmusza pacjenta do zmiany trybu życia lub porzucenia dotychczasowych przyzwyczajeń. Pacjent powinien również zwrócić uwagę na swój uprzedni sposób odżywiania i wprowadzić w nim odpowiednie zmiany.

spis treści

1. Spadek masy ciała a sposób żywienia

Wiele zmian, które zachodzą w obrębie organizmu, jest reakcją na chorobę. Nie inaczej jest ze spadkiem masy ciała u osoby chorej na nowotwór. Dzieje się tak, ponieważ zapotrzebowanie pacjenta na niektóre substancje i składniki odżywcze wzrasta, ze względu na często zwiększoną przemianę materii.

Zobacz film: "Refundacja leków na łuszczycę"

Wystąpić mogą ponadto inne czynniki związane bezpośrednio z procesem terapii, które przyczyniają się do spadku masy ciała: jadłowstręt, nudności, wymioty, biegunka, problemy z gryzieniem bądź przełykaniem.

Kwestia diety jest istotna, bowiem dobrze skomponowana może zapobiegać utracie masy ciała lub istotnie ją ograniczać. Lepiej odżywiony chory może mieć więcej energii, która jest szczególnie potrzebna w czasie trwania leczenia onkologicznego, jak również rekonwalescencji. Zwrócenie większej uwagi na skład posiłków, a także na ogólną energetyczność jadłospisu jest zatem bardzo ważne.

2. Dieta w chorobie onkologicznej

Warto dbać o sposób odżywiania, bowiem żywienie jest jednym z kluczowych elementów potrzebnych do utrzymania zdrowia, dobrego samopoczucia, a także wpływa na wygląd. Pacjenci, którzy dowiedzieli się, że mają nowotwór, tym bardziej powinni skupić się na odpowiednim sposobie żywienia. Odpowiednia dieta w takiej sytuacji wspomaga organizm w zmaganiach z chorobą, a także może wpływać na minimalizację niektórych z działań niepożądanych prowadzonego leczenia.

Wobec tego, mimo iż pacjent może nie czuć się na siłach, by skrupulatnie podążać według rad dietetyka, powinien być realizowany codzienny plan posiłków. Dostarczenie organizmowi odpowiednich składników w planie dobowym jest bardzo ważne dla utrzymania lub osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia.

3. Zasady żywienia w czasie trwania choroby nowotworowej

W odpowiedzi na pytanie o zasady żywienia podczas zachorowania na nowotwór warto poruszyć dwie kwestie.

Pierwszą, bardzo ważną zarówno dla chorych, jak i dla ich rodzin, jest obawa przed drastyczną zmianą diety. Specjaliści mówią, że jeżeli leczenie nie wpływa negatywnie na chorego i nie odczuwa on zbyt silnych skutków ubocznych, wówczas nie ma powodu do całkowitej zmiany sposobu żywienia. Warunek jest jeden: trzeba zwrócić uwagę czy dieta przed zdiagnozowaniem choroby była racjonalna i odpowiednio zbilansowana. Warto także zwrócić uwagę na zawartość białka w przyjmowanych pokarmach – zapotrzebowanie na nie podczas choroby onkologicznej, zwłaszcza w okresach związanych z leczeniem jest często prawie dwukrotnie większe niż przed chorobą.

Jeśli jednak okaże się, że aktualny sposób żywienia nie jest wystarczający, wówczas warto wprowadzić żywienie medyczne. Zwykle są to doustne preparaty w płynnej postaci, które zawierają wszystkie potrzebne organizmowi składniki odżywcze. Jednym z najpopularniejszych produktów o takim przeznaczeniu jest Nutridrink Protein, który z racji zwiększonej ilości białka jest szczególnie rekomendowany pacjentom onkologicznym.

Drugą kwestią jest zwykle pytanie o to, czy da się wyodrębnić jakieś ogólne zasady diety dla osób chorych onkologicznie. Najlepiej, jeśli każdy pacjent będzie mieć indywidualnie dostosowaną dietę do swoich potrzeb. Co więcej, niezależnie od niej powinien w zalecanych przez specjalistów odstępach czasu odwiedzać dietetyka i onkologa, gdyż dieta powinna ulegać modyfikacjom zależnym od okresu leczenia i stanu zdrowia pacjenta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze