Jakie tabletki na ból gardła wybrać?
Przed nami sezon przeziębień i infekcji, a co za tym idzie – sezon bólu gardła. Z badań konsumenckich TNS wynika, że co roku aż 16 milionów osób kupuje środki, które mają pomóc w leczeniu chrypy, kaszlu czy utraty głosu. Półki w aptekach są pełne leków na bóle gardła. Czym jednak kierować się, by wybrać ten najlepszy?
1. Jak powstaje ból gardła?
Statystycznie każdy z nas zmaga się z bólem gardła przynajmniej cztery razy w roku. Jego przyczyną mogą być infekcje bakteryjne, zbyt suche powietrze, nadwyrężone struny głosowe czy przebywanie w zimnych lub zbyt gorących pomieszczeniach.
Na suche gardło i chrypkę pomocne są środki nawilżające. W przypadku bólu odczuwanego podczas przełykania, farmaceuci polecają leki z dodatkiem substancji przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Tak łatwo nie jest jednak z infekcjami – tu pomoże tylko antybiotyk przepisany przez lekarza.
2. Środki ziołowe
W aptekach i lepszych sklepach spożywczych możemy spotkać tabletki na ból gardła, które w swoim składzie zawierają zioła. Producenci najczęściej wybierają spośród: tymianku, podbiału, pędów sosny, czarnego bzu, szałwii czy miodu. Środki te, chociaż przeciwzapalne i smaczne, nie działają jednak tak szybko, jakbyśmy tego chcieli.
3. Silniejsze substancje syntetyczne
Na ból gardła stosowane są także tabletki z substancjami pochodzenia syntetycznego w składzie. Działają one nieco inaczej niż naturalne ekstrakty. Nie tylko wykazują właściwości przeciwbólowe, ale także odkażające.
W składzie pastylek do ssania szukajmy przeciwzapalnego salicylanu choliny czy chlorku cetylpirydyny. Chociaż nazwy tych związków brzmią tajemniczo, przyniosą nam szybką ulgę. To zasługa znieczulających substancji antyseptycznych: lidokainy i benzokainy. Warto wybierać też preparaty z flurbiprofenem, ambazonumem czy chlorochinaldolem.
4. Wybieramy tabletki do ssania
Ból gardła nie zniknie po zastosowaniu jednej tabletki do ssania. Owszem, pod wpływem substancji znieczulających może się zmniejszyć, ale po upływie kilkudziesięciu minut powróci. Najtrudniej wyleczyć infekcje gardła – tu tabletki bez recepty nie pomogą.
- Klienci przychodzą i chcą tabletki, które nie tylko zadziałają, ale i będą mieć odpowiedni smak i wielkość. Czasami silne pigułki przeciwbólowe tylko podrażnią gardło i lepiej sprawdzają się takie powlekające błonę śluzową, np. z porostem islandzkim, karagenem, tymiankiem i podbiałem. Dobrze, gdy pacjent opisze ten ból, powie, czy ma trudności w przełykaniu, nadżerki w jamie ustnej – wtedy łatwiej jest dobrać coś odpowiedniego - mówi serwisowi WP abcZdrowie mgr farmacji Anna Woźnik.
Leki powinniśmy stosować co najmniej przez pięć do siedmiu dni. Dawkowanie warto sprawdzić na dołączonej do opakowania ulotce. Zbyt duża ilość przyjmowanych środków może wywołać w organizmie niepożądane skutki uboczne.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.