Trwa ładowanie...

Jesteś Ukraińcem i podejrzewasz u siebie COVID? Wyjaśniamy, gdzie możesz się zgłosić

 Karolina Rozmus
05.04.2022 18:19
Jestem Ukraińcem i podejrzewam COVID. Co robić i gdzie mogę się zgłosić?
Jestem Ukraińcem i podejrzewam COVID. Co robić i gdzie mogę się zgłosić? (Getty Images)

Wystąpiły u ciebie niepokojące objawy, jak gorączka czy kaszel i podejrzewasz COVID-19? Podpowiadamy, co zrobić i gdzie się zgłosić.

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

spis treści

1. Mam objawy infekcji – co robić?

Zobacz film: "Rosyjska wojna dezinformacyjna. Ekspert o tym, jak nie dać się nabrać"

- Nagromadzenie na określonych przestrzeniach dużych grup ludzi, spośród których niestety niewielu jest zaszczepionych, stwarza ryzyko tworzenia ognisk epidemicznych związanych z zakażeniem SARS-CoV-2 - przypomina w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

To znaczy, że możesz być narażony na zachorowanie na COVID-19, szczególnie jeśli nie jesteś zaszczepiony. Gdy pojawią się niepokojące objawy, takie jak gorączka, kaszel, ale też ból gardła, katar czy bóle mięśniowe, lekarz może zadecydować o wystawieniu skierowania na test.

"Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi z niepokojącymi objawami, to będzie to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Test będzie bezpłatny dla pacjenta" - informuje Ministerstwo Zdrowia. Test PCR od 1 kwietnia 2022 r. zlecić może lekarz, np. przed przyjęciem do szpitala, jeżeli uzna to za konieczne.

Pamiętaj, że masz prawo również do bezpłatnej opieki medycznej na terenie Polski. Powinieneś mieć zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną lub odcisk stempla Straży Granicznej w dokumencie podróży, które potwierdzają pobyt w Polsce w związku z wojną w Ukrainie.

W przypadku gdy potrzebujesz skorzystać z opieki medycznej w weekendy, święta, a także w nocy, gdy placówki medyczne są nieczynne – możesz skorzystać z platformy medycznej przez telefon. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalny numer telefonu: 800 137 200.

W ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu otrzymasz m.in.:

  • konsultację medyczną,
  • receptę elektroniczną,
  • elektroniczne skierowanie do lekarza,
  • skierowanie na test SARS-COV-2.

W razie wątpliwości możesz skorzystać także z bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia pod numerem 800 190 590. Telefoniczna Informacja dla Pacjenta udziela informacji o tym, gdzie szukać pomocy medycznej.

Konsultanci udzielają informacji w kilku językach: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Dzięki niej dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia lekarza rodzinnego czy szpital, gdzie jest najbliższa apteka, a także zostaniesz szczegółowo poinformowany, jak postępować w przypadku zakażenia SARS-CoV-2

Nie masz obowiązku odbycia kwarantanny ani izolacji wskutek podejrzenia lub potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2. Możesz jednak skorzystać z izolatorium. Jak podaje MZ, obecnie w 16 województwach funkcjonuje 21 obiektów przeznaczonych do izolacji osób chorych na COVID-19.

2. Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Obywatele Ukrainy przebywający na terenie Polski w związku z konfliktem zbrojnym w ich kraju mogą się zaszczepić przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Tak jak w przypadku obywateli polskich - szczepienie jest bezpłatne. Wystarczy dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.

- Do punktu szczepień nie może przyjść z marszu osoba bez dokumentów. Cudzoziemcy zamiast numeru PESEL wprowadzają numery dokumentu tożsamości, jakim się posługują. Obowiązują określone przepisy ustalone przez sanepid. Nikt, kto jest anonimowy, nie otrzyma szczepienia – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W przypadku osób dorosłych rekomendowana jest jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson, Ukraińcy poniżej 18. roku życia powinni przyjąć szczepionkę mRNA. Dzieci, które na terenie Polski są dłużej niż trzy miesiące, podlegają obowiązkowi szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze