Trwa ładowanie...

Kapsaicyna korzystnie wpływa na zdrowie, może też wydłużać życie. Nowe badania

Kapsaicyna korzystnie wpływa na zdrowie, może też wydłużać życie. Nowe badania
Kapsaicyna korzystnie wpływa na zdrowie, może też wydłużać życie. Nowe badania (123 rf)

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zdrowia i diety 570 000 osób z Chin, Iranu, Włoch i USA. Odkryli, że spożywanie kapsaicyny niesie spore korzyści zdrowotne i zmniejsza zachorowalność na nowotwory. Potrzebne są jednak dodatkowe badania, aby potwierdzić hipotezy naukowców.

1. Zdrowotne właściwości kapsaicyny

Badanie wykazało, że wśród osób spożywających papryczkę chili ryzyko przedwczesnej śmierci - w tym z powodu raka lub chorób układu krążenia - jest zmniejszone o ok. jedną czwartą.

Naukowcy z USA odkryli, że właściwości przeciwzapalne kapsaicyny - związku, który nadaje papryce jej ognisty smak - może mieć korzyści zdrowotne. Obejmują one zarówno zwalczanie stanów zapalnych, jak i pomoc organizmowi w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi.

"Regularne spożywanie papryczki chili wiązało się z ogólnym zmniejszeniem ryzyka wszystkich przyczyn chorób układu krążenia i śmiertelności z powodu raka" - powiedział kierownik badania i kardiolog Bo Xu z Cleveland Clinic w Ohio.

Zobacz film: "Chcesz poprawić pamięć? Wąchaj rozmaryn!"

Ustalenia pojawiły się po przeanalizowaniu przez zespół badaczy danych dotyczących zdrowia i diety ponad 570 000 osób na całym świecie.

Naukowcy podkreślają jednak, że potrzebne będą dalsze badania, aby ustalić, które odmiany chili zapewniają najskuteczniejszą ochronę i jak często można je spożywać.

Kapsaicyna korzystnie wpływa na zdrowie - twierdzą amerykańscy naukowcy
Kapsaicyna korzystnie wpływa na zdrowie - twierdzą amerykańscy naukowcy (123 rf)

2. Potrzebne kolejne badania

W swoich badaniach naukowcy zebrali dane z czterech poprzednich badań zdrowotnych przeprowadzonych w Chinach, Iranie, Włoszech i USA.

Zespół uważa, że kapsaicyna oprócz tego, że może pomóc zwalczać stany zapalne i guzy, jest przydatna podczas kontrolowania poziomu glukozy we krwi, chroniąc w ten sposób zarówno przed cukrzycą, jak i otyłością. Z wcześniejszych badań wiemy, że spożywanie chili zmniejsza też ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Eksperymenty na myszach wykazały również, że kapsaicyna wzmacnia "dobre" bakterie jelitowe, które chronią przed przyrostem masy ciała poprzez spalanie tłuszczu.

"Dokładne przyczyny i mechanizmy, które mogą wyjaśnić nasze odkrycia są jednak obecnie nieznane. W związku z tym nie możemy jednoznacznie powiedzieć: jedz więcej chilli i pieprzu, bo to może przedłużyć życie lub uchronić przed chorobami sercowo-naczyniowymi lub rakiem. Potrzeba więcej badań, zwłaszcza dowodów z randomizowanych badań kontrolowanych, aby potwierdzić te wstępne ustalenia" - powiedział dr Xu, kardiolog z Cleveland Clinic w Ohio.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze