Kleszcze w twoim ogrodzie – nie musisz się ich bać
Roznoszące choroby kleszcze potrafią nam uprzykrzyć wypoczynek. Jedną z najgroźniejszych chorób, jaką możemy się zakazić od tych pajęczaków, jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Jak sobie radzić z kleszczami i przeciwdziałać przenoszonym przez nie chorobom?
1. Wiosenne porządki
Wiosna sprawia, że przyroda budzi się do życia. Po zimowych miesiącach każdy z nas marzy, by w końcu poczuć na swojej skórze ciepło słońca i odetchnąć świeżym powietrzem. Ci z nas, którzy są szczęśliwymi właścicielami przydomowych ogródków czy działek, doskonale wiedzą, że wiosna to również czas, w którym trzeba zakasać rękawy i wziąć się do solidnej pracy.
Przycinanie owocowych drzew i krzewów, nawożenie gleby, koszenie trawy czy wysiewy na grządkach. Wszystko po to, by latem móc cieszyć się odpoczynkiem wśród piękna otaczającej nas przyrody.
2. Gdzie ukrywają się kleszcze?
Trzeba jednak pamiętać, że każda aktywność na świeżym powietrzu wiąże się z ryzykiem kontaktu z kleszczami, a tym samym z ryzykiem zachorowania na choroby odkleszczowe tj. boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Jeszcze do niedawna wydawało nam się, że kleszcze żerują wyłącznie w lasach liściastych i mieszanych. Dziś wiemy, że możemy je spotkać w miejskich parkach, nad jeziorami, rzekami, a także na działkach i w naszych przydomowych ogródkach.
Nie należy jednak rezygnować z wypoczynku na świeżym powietrzu. Ale zanim rozpoczniemy prace nad upiększaniem naszego zielonego otoczenia, warto się do nich odpowiednio przygotować.
3. Jak ochronić się przed kleszczami?
Działkowcy, czy też osoby uprawiające przydomowe ogródki, są atrakcyjnymi obiektami dla kleszczy. Kleszcze żerując w trawach, ozdobnych krzewach czy rabatkach są wyczulone na zapach potu człowieka i wydychany przez niego dwutlenek węgla, dzięki czemu z łatwością mogą zaatakować krzątającą się obok nich osobę i zakazić groźnym wirusem KZM. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób się przed nimi ochronić.
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwy ubiór. Wysokie obuwie, ubrania przylegające do ciała, najlepiej z długimi nogawkami i rękawami, skarpetki w które wpuszczamy spodnie. Wszystko w jasnych kolorach. Dzięki temu bardzo szybko zauważymy kleszcza chodzącego po naszym ciele. Warto także zastosować repelenty – preparaty odstraszające kleszcze.
Pamiętajmy również, by nie stwarzać kleszczom przyjaznych warunków w naszych ogrodach. Miejsca wilgotne, zacienione będą dla nich doskonałe. Starajmy się także nie sadzić krzewów oraz drzew zbyt blisko siebie. Jesteś fanem paproci? To tak jak kleszcze, które uwielbiają żerować w pobliżu tych roślin. Regularnie koś trawnik i usuwaj chwasty. To na pewno pomoże.
Jeśli pomimo wypróbowania wszystkich wskazówek kleszcze wciąż nie dają ci spokoju, możesz zastosować chemiczne opryski. Nie są one jednak wskazane, gdy uprawiasz warzywa i owoce.
4. Choroby odkleszczowe – profilaktyka
Niestety, nawet najdroższy repelent czy starannie dobrana odzież nie są w stanie w 100 proc. zabezpieczyć nas przed pokłuciem przez kleszcza. A populacja tych niebezpiecznych pajęczaków z roku na rok się powiększa. Tym samym zwiększa się też liczba zachorowań na groźne choroby odkleszczowe, o których niestety wciąż wiemy stanowczo za mało.
Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego w ramach kampanii społecznej "Nie igraj z kleszczem", co trzecia osoba (35 proc.) nigdy nie słyszała o KZM!
Co ciekawe, jedną z grup, które wzięły udział w badaniu, były osoby zajmujące się ogrodem. Ponad 80 proc. z nich boi się pajęczaków i przenoszonych przez nie chorób. Co więcej – co czwartej osobie zdarzyło się z tego powodu zrezygnować z aktywności na świeżym powietrzu.
Pomimo stosunkowo dużej wiedzy na temat KZM (59 proc.) i możliwości profilaktyki czyli szczepień ochronnych, znikomy procent ankietowanych deklaruje, że taką profilaktykę stosuje.
To duży błąd, ponieważ już co szósty kleszcz może być zakażony wirusem KZM, na które skutecznego leku wciąż nie wynaleziono.
Chorobę leczy się jedynie objawowo, a jej symptomy bywają trudne do rozpoznania. Powikłania są wyjątkowo niebezpieczne. Mogą powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, a to z kolei może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci chorego.
Jedyna skuteczna profilaktyka, która niemal w 100 proc. chroni przed zachorowaniem na KZM, to szczepienie ochronne. Warto o tym pamiętać – nie tylko podczas wiosennej aktywności na świeżym powietrzu, ale przez cały rok.
Materiał zrealizowany w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej "Nie igraj z kleszczem – wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu".