Trwa ładowanie...

Siedlisko kleszczy. W tym miejscu jest ich najwięcej

Avatar placeholder
18.07.2024 12:49
Kleszcze nie spadają z gałęzi. W tym miejscu jednak znajdziesz ich najwięcej
Kleszcze nie spadają z gałęzi. W tym miejscu jednak znajdziesz ich najwięcej (Getty Images)

Kleszcze stanowią prawdziwe zagrożenie podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Choć można na nie natrafić praktycznie wszędzie, są pewne miejsca, które szczególnie upodobały sobie te pasożyty.

spis treści

1. Preferencje kleszczy

Na kleszcze należy uważać. Czają się nie tylko w lasach, ale można na nie natrafić także w miejskim parku, a nawet przydomowym ogródku. Pasożyty są niewielkich rozmiarów, co sprawia, że łatwo je przeoczyć.

Ukąszenia pajęczaków nie bolą, ale mogą wywołać groźne choroby, w tym boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Infekcja grozi szeregiem powikłań, więc nic dziwnego, że wiele osób się ich obawia.

Kleszcze kierują się wieloma czynnikami w wyborze swojej potencjalnej ofiary. Okazuje się jednak, że są miejsca, które preferują znacznie bardziej od innych. Gdzie więc powinniśmy zachować szczególną ostrożność?

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

- Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) jest gatunkiem wilgociolubnym, dla którego optymalna wilgotność względna powietrza wynosi 75 proc. Dlatego latem, podczas upalnych miesięcy z niskimi opadami, jego metabolizm ulega zahamowaniu, a aktywność w poszukiwaniu żywicieli spada prawie do zera - wyjaśnia biolog prof. Jerzy Michalik z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w rozmowie z PAP.

2. Tu znajdziesz najwięcej pajęczaków

Pasożyty lubią wilgoć, więc unikają choćby borów sosnowych, gdzie warstwa ściłki jest wysuszana przez słońce. Znacznie łatwiej na nie natrafić w zacienionych miejscach i polanach.

- Zdecydowanie lepsze warunki przetrwania zapewniają kleszczom lasy liściaste i mieszane z bogatym podszytem, gdzie jest duży opad ściółki, a liście drzew zacieniają dno lasu zmniejszając parowanie i w efekcie wzrasta wilgotność powietrza. Dlatego wypoczynek wakacyjny w lasach liściastych i mieszanych znacząco zwiększa ryzyko kontaktu z kleszczem w porównaniu z drzewostanami iglastymi - dodaje biolog.

Prof. Michalik podkreśla też, że kleszcze nie spadają z drzew i nie rzucają się z gałęzi. Samica jest w stanie wspiąć się na wysokość kolan, a większość pajęczaków znajduje schronienie w ściółce i niskiej roślinności.

- W próchniejącym drewnie i pod korą gromadzi się więcej wilgoci, która pozwala kleszczom przetrwać upalne bezdeszczowe dni. Dlatego poza zbieraniem jagód i grzybów, do najbardziej ryzykownych zachowań nasilających kontakt z kleszczami należą: siadanie na kłodach i pniakach oraz zbieranie gałęzi na ognisko - ostrzega.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze