Kobiety, które wychowują dzieci częściej piją alkohol

Gdy nastolatek utrudnia życie, sięgnięcie po butelkę Merlota, aby trochę odpocząć, może się wydawać oczywistym i najprostszym rozwiązaniem.

Naukowcy wykazali, że w rzeczywistości, opieka nad dziećmi ma tak istotny wpływ na kobiety, że są one bardziej narażone na nadmierne spożywanie napojów alkoholowych.

Posiadanie młodzieży w domu wydaje się zniechęcać do codziennego picia, ale odkrycia sugerują, że wiele kobiet odczuwa potrzebę od czasu do czasu pozwolenia sobie na chwilę odpoczynku z lampką (lub więcej) wina w dłoni.

Naukowcy z University College w Londynie i Uniwersytetu Lancaster przeanalizowali dane pochodzące od 15 305 dorosłych, którzy zostali poproszeni o określenie ilości wypitego alkoholu w poprzednim tygodniu.

Matki częściej sięgają po kieliszek wina pod koniec dnia
Matki częściej sięgają po kieliszek wina pod koniec dnia (Shutterstock)

Badania wykazały, że bez młodzieży obok siebie, 21 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet piło codziennie, ale te wskaźniki spadły prawie o połowę do odpowiednio 12 i 9 proc., wśród rodziców. Jednak tendencja ta została odwrócona w przypadku pijaństwa.

Odsetek kobiet, które się upijały, co zostało zdefiniowane jako spożycie co najmniej sześciu jednostek alkoholu za jednym razem, co przekłada się na około trzy kieliszki wina lub trzy kufle piwa, wzrosła z 22 proc. do 27 proc., gdy mieszkały z dziećmi.

Dlaczego warto pić czerwone wino?
Dlaczego warto pić czerwone wino? [8 zdjęć]

Badania wykazują, że czerwone winogrono, z którego produkuje się wino może mieć bardzo znaczący wpływ...

zobacz galerię

Tymczasem jest tak samo prawdopodobne, że mężczyźni będą się upijać niezależnie od tego, czy młodzież jest w domu, czy też nie, i w obu grupach wskaźniki wynoszą 31 proc. Badanie, opublikowane w czasopiśmie "Health and Place", zaleca, by szefowie NHS wystosowali odpowiednie wiadomości dotyczące zdrowia publicznego i podjęli odpowiednie kroki ukierunkowane na specyficzne subpopulacje.

Jednak dr Cynthia McVey, psycholog zdrowia w Glasgow Caledonian University, nalegała, że należy dać matkom trochę luzu.

ZOBACZ TAKŻE:

Powiedziała, że dzieci, gdy są małe, są całkowicie zależne od kobiet, a potem gdy są starsze, to matki wożą je do klubów i na imprezy, a potem muszą radzić sobie z nastoletnimi wahaniami nastroju.

Dodała również, że należy wybaczyć odrobinę alkoholu matce, gdy znajdzie opiekunkę i wychodzi ze swoimi koleżankami, aby się odstresować i rozładować napięcie nagromadzone po całym dniu dzięki wpiciu jednego, dwóch lub nawet więcej kieliszków wina.

Właściwości piwa. Czy może być dobre dla zdrowia?
Właściwości piwa. Czy może być dobre dla zdrowia? [6 zdjęć]

Nauka pokazuje, że piwo może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, mimo że powszechnie jest kojarzone...

zobacz galerię

Dr Sarah Jarvis, doradca medyczny do spraw edukacji alkoholowej w organizacji charytatywnej Drinkaware, powiedziała, że najlepiej starać się utrzymywać ilość wypijanego alkoholu w dolnej granicy wytycznych odnośnie do dopuszczalnej dawki alkoholu.

Oznacza to, że można sobie pozwolić na wypicie 14 jednostek alkoholu w tygodniu, zarówno jeśli chodzi mężczyzn, jak i kobiety. Tę ilość powinno się rozłożyć na trzy dni lub więcej. Warto mieć również kilka dni w tygodniu, gdy nie pijemy w ogóle.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy