Korekcja przykurczu powiek

W większości przypadków wytrzeszcz oczu i przykurcz powiek są spowodowane orbitopatią Gravesa, jednak u niektórych osób stan ten może być wynikiem zmian w oczodole lub porażenia nerwu okoruchowego. Przyczyn przykurczu powiek i wytrzeszczu może być wiele więcej, jednak u wszystkich osób z tymi dolegliwościami wzrasta ryzyko odparowania łez, które prowadzi do wysuszenia powierzchni oka i w rezultacie do bólu, odruchu łzawienia i światłowstrętu. Może także pojawić się uszkodzenie rogówki. Aby tego uniknąć, nie należy ignorować wystąpienia wytrzeszczu i przykurczu powiek. Niekiedy konieczna jest korekcja powiek, ale czekając na zabieg warto zadbać o powieki i stosować lubrykanty do oczu, nosić specjalne okulary lub gogle utrzymujące wilgoć w oku i chroniące przed wysuszeniem oraz zanieczyszczeniami lub poddać się tymczasowemu zszyciu części powieki.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Leczenie przykurczu powiek

Leczenie przykurczu powiek zależy od przyczyny jego wystąpienia. Jeśli winowajcą jest stan zapalny, przeprowadza się między innymi leczenie miejscowe. W przypadku przykurczu powiek wywołanym bliznami po zabiegu lub wypadku stosuje się masaże i zastrzyki ze sterydami. Jeżeli przykurcz powieki ma postać stałą, zwykle konieczna jest operacja powiek.

Przebieg operacji korekcji przykurczu powiek

Istnieje kilka technik korekcji przykurczu górnych powiek. Jedna z nich polega na zaaplikowaniu do oczu specjalnych kropli i środka znieczulającego za pomocą zastrzyku w środek górnej powieki. Następnie umieszcza się jedwabną nić w środku górnej powieki wzdłuż krawędzi i wywija ją na zewnątrz przy użyciu odwracadła do powiek. Ponownie podaje się środek znieczulający. Kolejnym etapem operacji jest nacięcie wzdłuż spojówki i oddzielenie jej od mięśnia Müllera. W ten sposób dostaje się do górnego sklepienia.

Mięsień Müllera zostaje chwycony szczypczykami, następnie rozciąga się przestrzeń między mięśniem a dolną powierzchnią dźwigacza rozcięgna. Fragment mięśnia zostaje usunięty. Na koniec operacji nie zszywa się spojówki, usuwa się natomiast szwy umieszczone w środku powieki. Nie bandażuje się powieki, przykłada się natomiast kompresy z lodu przez kilka godzin po operacji. Pacjentowi przepisuje się sztuczne łzy, aby zwiększyć jego poczucie komfortu.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Burch W.M. Endokrynologia, Urban & Partner, Wrocław 1996, ISBN 83-85842-51-9
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Noszczyk W., Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3843-9

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Korekcja przykurczu powiek
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Korekcja przykurczu powiek
Wytrzeszcz

Wytrzeszcz u mężczyzny

Wytrzeszcz u mężczyzny

Wytrzeszcz przeszkadza w zamykaniu powiek, skutkiem tego rogówka jest niedostatecznie nawilżona.

Zabiegi

Korekcja opadania powiek

opadania. Na czym polega korekcja opadania powiek? Górne powieki należy poddać zabiegowi korekty wtedy, gdy brzeg skórnego zgięcia dotyka (...) lub przekracza górne rzęsy. Korekcja...

Lifting

Lifting powiek

głębokości, co skutkuje znaczącym ujędrnieniem skóry. Korekcja powiek górnych i dolnych może dostarczyć pacjentowi dużo pozytywnych doznań, m.in. zniknie (...) . Jeśli pacjent ma znieczulenie dożylne, powinien na 6 godzin...

Miastenia

Pacjent chory na miastenię

Pacjent chory na miastenię

W początkowej fazie miastenii pojawia się opadanie powiek i podwójne widzenie. Następne etapy choroby atakują mięśnie gardła i krtani.

Plastyka powiek

Plastyka powiek dolnych

, świeży wygląd. Korekcja powiek pozostawia długotrwały efekt. Po operacji plastycznej powiek znikają tzw. „worki pod oczami", które niejednokrotnie (...) , nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzycę, jaskrę, odwarstwienie...

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Operacja metodą LASIK może leczyć astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zdjęcie wykonane po zabiegu - widoczne krwawienie wywołane operacją.