Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Rak jelita

Korekcja przykurczu powiek

W większości przypadków wytrzeszcz oczu i przykurcz powiek są spowodowane orbitopatią Gravesa, jednak u niektórych osób stan ten może być wynikiem zmian w oczodole lub porażenia nerwu okoruchowego. Przyczyn przykurczu powiek i wytrzeszczu może być wiele więcej, jednak u wszystkich osób z tymi dolegliwościami wzrasta ryzyko odparowania łez, które prowadzi do wysuszenia powierzchni oka i w rezultacie do bólu, odruchu łzawienia i światłowstrętu. Może także pojawić się uszkodzenie rogówki. Aby tego uniknąć, nie należy ignorować wystąpienia wytrzeszczu i przykurczu powiek. Niekiedy konieczna jest korekcja powiek, ale czekając na zabieg warto zadbać o powieki i stosować lubrykanty do oczu, nosić specjalne okulary lub gogle utrzymujące wilgoć w oku i chroniące przed wysuszeniem oraz zanieczyszczeniami lub poddać się tymczasowemu zszyciu części powieki.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

spis treści

1. Leczenie przykurczu powiek

Leczenie przykurczu powiek zależy od przyczyny jego wystąpienia. Jeśli winowajcą jest stan zapalny, przeprowadza się między innymi leczenie miejscowe. W przypadku przykurczu powiek wywołanym bliznami po zabiegu lub wypadku stosuje się masaże i zastrzyki ze sterydami. Jeżeli przykurcz powieki ma postać stałą, zwykle konieczna jest operacja powiek.

2. Przebieg operacji korekcji przykurczu powiek

Istnieje kilka technik korekcji przykurczu górnych powiek. Jedna z nich polega na zaaplikowaniu do oczu specjalnych kropli i środka znieczulającego za pomocą zastrzyku w środek górnej powieki. Następnie umieszcza się jedwabną nić w środku górnej powieki wzdłuż krawędzi i wywija ją na zewnątrz przy użyciu odwracadła do powiek. Ponownie podaje się środek znieczulający. Kolejnym etapem operacji jest nacięcie wzdłuż spojówki i oddzielenie jej od mięśnia Müllera. W ten sposób dostaje się do górnego sklepienia.

Mięsień Müllera zostaje chwycony szczypczykami, następnie rozciąga się przestrzeń między mięśniem a dolną powierzchnią dźwigacza rozcięgna. Fragment mięśnia zostaje usunięty. Na koniec operacji nie zszywa się spojówki, usuwa się natomiast szwy umieszczone w środku powieki. Nie bandażuje się powieki, przykłada się natomiast kompresy z lodu przez kilka godzin po operacji. Pacjentowi przepisuje się sztuczne łzy, aby zwiększyć jego poczucie komfortu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza