Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Korekcja przykurczu powiek

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 02.10.2014 13:01
Korekcja przykurczu powiek
Korekcja przykurczu powiek

W większości przypadków wytrzeszcz oczu i przykurcz powiek są spowodowane orbitopatią Gravesa, jednak u niektórych osób stan ten może być wynikiem zmian w oczodole lub porażenia nerwu okoruchowego. Przyczyn przykurczu powiek i wytrzeszczu może być wiele więcej, jednak u wszystkich osób z tymi dolegliwościami wzrasta ryzyko odparowania łez, które prowadzi do wysuszenia powierzchni oka i w rezultacie do bólu, odruchu łzawienia i światłowstrętu. Może także pojawić się uszkodzenie rogówki. Aby tego uniknąć, nie należy ignorować wystąpienia wytrzeszczu i przykurczu powiek. Niekiedy konieczna jest korekcja powiek, ale czekając na zabieg warto zadbać o powieki i stosować lubrykanty do oczu, nosić specjalne okulary lub gogle utrzymujące wilgoć w oku i chroniące przed wysuszeniem oraz zanieczyszczeniami lub poddać się tymczasowemu zszyciu części powieki.

spis treści

1. Leczenie przykurczu powiek

Leczenie przykurczu powiek zależy od przyczyny jego wystąpienia. Jeśli winowajcą jest stan zapalny, przeprowadza się między innymi leczenie miejscowe. W przypadku przykurczu powiek wywołanym bliznami po zabiegu lub wypadku stosuje się masaże i zastrzyki ze sterydami. Jeżeli przykurcz powieki ma postać stałą, zwykle konieczna jest operacja powiek.

2. Przebieg operacji korekcji przykurczu powiek

Istnieje kilka technik korekcji przykurczu górnych powiek. Jedna z nich polega na zaaplikowaniu do oczu specjalnych kropli i środka znieczulającego za pomocą zastrzyku w środek górnej powieki. Następnie umieszcza się jedwabną nić w środku górnej powieki wzdłuż krawędzi i wywija ją na zewnątrz przy użyciu odwracadła do powiek. Ponownie podaje się środek znieczulający. Kolejnym etapem operacji jest nacięcie wzdłuż spojówki i oddzielenie jej od mięśnia Müllera. W ten sposób dostaje się do górnego sklepienia.

Mięsień Müllera zostaje chwycony szczypczykami, następnie rozciąga się przestrzeń między mięśniem a dolną powierzchnią dźwigacza rozcięgna. Fragment mięśnia zostaje usunięty. Na koniec operacji nie zszywa się spojówki, usuwa się natomiast szwy umieszczone w środku powieki. Nie bandażuje się powieki, przykłada się natomiast kompresy z lodu przez kilka godzin po operacji. Pacjentowi przepisuje się sztuczne łzy, aby zwiększyć jego poczucie komfortu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze