Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Liczba zakażonych wzrasta. Prof. Gut: To nietypowy wynik

Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 13 października
Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 13 października (Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia 13 października poinformowało o kolejnych przypadkach zarażenia SARS-Cov-2 w kraju. Zakażonych zostało 5 068 osób. - Wirus pojawił się już w domach i miejscach pracy, a nie tylko na weekendowych zgromadzeniach - prof. Włodzimierz Gut nie ma wątpliwości.

1. Statystyki z 13 października

Jak wynika z raportu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego dobowych przyrostów zakażeń wirusem SARS-CoV-2 z wtorku 13 października, nowych przypadków zarażenia koronawirusem jest 5 068. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 60 osób.

2. Profesor Gut: To nietypowy wynik

Profesor Włodzimierz Gut, mikrobiolog z Zakładu Wirusologii NIZP-PZH, w rozmowie z WP abcZdrowie przyznał, że wtorkowy wynik jest nietypowy.

- Ten wynik jest dosyć nietypowy, pokazuje, że wirus pojawił się już w domach i miejscach pracy, a nie tylko na weekendowych zgromadzeniach. Jeżeli 50 proc. ludzi nie przestrzega reguł, nosi maseczki w nieprawidłowy sposób, odsłaniając nos, to czego my się mamy spodziewać, jak nie wzrostu zakażeń? Takie zachowania przyczyniają się tylko i wyłącznie do mniejszej liczby koronasceptyków - kąśliwie zauważa mikrobiolog.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o antycovidowcach"

- Jak polskie społeczeństwo reaguje na apel o noszenie maseczek? "Pan mnie nie będzie uczył, noszenie maseczki nic nie da". Ten kto się nie spotkał z takimi ludzmi, ma po prostu szczęście - dodaje.

Profesor przypomina, że to, ile potrwa pandemia zależy od zachowania społeczeństwa.

- Nie ma chyba człowieka, który nie słyszałby, jak się zachowywać w czasie pandemii, pytanie tylko, co z tą wiedzą zrobi. Nie robiąc nic, możliwe są kilkunastotysięczne wzrosty zakażeń dziennie. Niektóre kraje mają po 13 tys. przypadków dziennie, więc dlaczego my mamy być gorsi? - ironizuje profesor.

Jeżeli wzrost zakażeń mimo wprowadzenia żółtej strefy w całym kraju będzie się utrzymywał, to należy się spodziewać większej liczby zgonów.

- Ci, którzy przestrzegają obostrzeń są w miarę bezpieczni. Ci, którzy się nie stosują dokonują oczywistego wyboru, wynikającego prawdopodobnie z ograniczonej świadomości. Choć niestety bywa też tak, że ci, którzy przestrzegają zasad, niejako w prezencie otrzymują wirusa od tych, którzy tego nie robią i przez to stają się ofiarami - wyjaśnia prof. Gut.

3. Testy na COVID-19

Ministerstwo poinfromowało o wykonananiu ponad 33,8 tys. testów na koronawirusa w ciągu doby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze