Kosmetyczne i rekonstrukcyjne operacje uszu

Kosmetyczne i rekonstrukcyjne operacje uszu przeprowadza się, by naprawić defekty kosmetyczne, jak również te powstałe w wyniku urazów. Najczęstszą operacją jest otoplastyka, która polega na korekcji odstających uszu u dzieci. Celem operacji jest poprawienie ich funkcjonalności i wyglądu. Poza tym operacja ta ma również wpływ na psychikę dziecka.

Przygotowania do operacji uszu

Przed operacją plastyczną warto porozmawiać z lekarzem o swoich obawach i oczekiwaniach. Lekarz oceni w jakim stopniu zabieg przyniesie efekty.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Możliwe komplikacje to:

 • zakażenia skóry lub tkanki chrzęstnej ucha;
Efekty korekcji odstających uszu

Z lewej strony - zdjęcia zrobione przed zabiegiem. Z prawej - efekty korekcji uszu.

 • krwawienie lub powstawanie krwiaków;
 • niespełnienie oczekiwań pacjenta, zarówno funkcjonalnych jak i kosmetycznych;
 • stałe lub czasowe drętwienie skóry ucha lub twarzy;
 • blizny lub przerost blizny;
 • długotrwały ból, zaburzenia gojenia i konieczność hospitalizacji;
 • zwężenie przewodu słuchowego zewnętrznego;
 • widoczneszwy pooperacyjne.

Jeśli operacje uszu są wykonywane z powodu nowotworu, może pojawić się nawrót choroby i potrzeba dodatkowego zabiegu chirurgicznego lub innych metod terapeutycznych, w tym radioterapii lub chemioterapii.

Przed zabiegiem anestezjolog rozmawia z pacjentem, by zweryfikować jego historię medyczną. Jeśli lekarz zleci przed operacją jakieś badania, warto je wykonać wcześniej. Pacjent nie powinien przyjmować aspiryny ani żadnych leków rozrzedzających krew 10 dni przed operacją. Tydzień przed operacją nie należy przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 6 godzin przed operacją nie należy jeść ani pić. Jakakolwiek zawartość żołądka może spowodować komplikacje anestezjologiczne. Pacjent nie powinien również palić papierosów.

Pacjent powinien wiedzieć dokładnie, kiedy ma się stawić, aby móc przeprowadzić niezbędne przygotowania do operacji. W dniu zabiegu pacjent przynosi całą dokumentację medyczną, jaką posiada. Warto, aby miał na sobie wygodne ubranie, a biżuterię i cenne przedmioty zostawił w domu. Makijaż powinien być zmyty, a tego dnia nie można smarować twarzy kremem. Jeśli chodzi o leki, które pacjent przyjmuje, warto porozmawiać o nich z lekarzem, ponieważ często zaleca on, aby nie brać ich w dniu operacji.

Podczas operacji anestezjolog usypia pacjenta, a jego czynności życiowe są cały czas monitorowane. W zależności od rodzaju operacji i procedur zabieg może trwać kilka godzin.

Po operacji plastycznej uszu

Po zabiegu pacjent przenoszony jest do pokoju, gdzie pielęgniarki monitorują stan pacjenta. Zwalniany jest on do domu tego samego dnia po ustąpieniu znieczulenia. Pacjent nie powinien sam podróżować, najlepiej jeśli będzie mu ktoś towarzyszył. Po dotarciu do swojego mieszkania powinien położyć się i odpoczywać, trzymając głowę na podwyższeniu (na 2-3 poduszkach), co pozwoli na zminimalizowanie opuchlizny. Pacjenci powinni unikać wysiłku, mogą wstawać tylko po to, by skorzystać z toalety. Najlepiej spożywać lekkie posiłki i unikać ciepłych napojów przez kilka dni. Lepiej nie jeść zaraz po narkozie, ponieważ może to doprowadzić do wymiotów. Pacjent otrzyma również antybiotyki, które powinien zażywać aż do ich skończenia. Bez konsultacji z lekarzem nie powinien przyjmować żadnych innych leków.

W większości przypadków po operacji uszu zakłada się bandaż, aby przykryć rany. Opatrunek utrzymuje uszy w pożądanej pozycji. Dzień po operacji lekarz najprawdopodobniej obejrzy uszy. Jeśli pacjent odczuwa ból w jednym uchu, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – może być to sygnał powstawania krwiaka. Jeśli wszystko jest dobrze, bandaż pozostawia się na tydzień. Na noc zaleca się zakładanie specjalnej osłony na ucho przez kolejne 6 tygodni, a jeszcze lepiej jest nosić go także w dzień. Odradza się opalanie twarzy, a jeśli nie da się tego uniknąć należy używać filtrów minimum 15. Przez 3 tygodnie nie należy nosić kolczyków ani okularów. Po usunięciu bandaży rana powinna być przemywana specjalnym płynem, a następnie smarowana maścią z antybiotykiem. Należy używać delikatnych środków myjących i unikać korzystania z basenu przez wiele tygodni. Drętwienie, delikatna opuchlizna, swędzenie, zmiana koloru to normalne zjawiska po operacji, które powinny same minąć.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Holle J. Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996, ISBN 83-200-3230
 • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8
 • Kobus K. Atlas chirurgii plastycznej, Medsport, Warszawa 2004, ISBN 83-908701-7-7

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kosmetyczne i rekonstrukcyjne operacje uszu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Kosmetyczne i rekonstrukcyjne operacje uszu
Chirurgia plastyczna

Plastyka ucha

i samopoczucie, zwłaszcza dzieci, które przez defekt kosmetyczny bywają obiektem kpin rówieśników. Warto pamiętać, że operacja plastyczna uszu (...) i nosić lekkie kolczyki. Operacja...

Leczenie raka piersi

Czy rak boi się noża? (WIDEO)

Czy rak boi się noża? (WIDEO) Odtwórz wideo

Mimo że istnieje wiele metod wspomagających leczenie nowotworów, to operacja chirurgiczna jest nadal najważniejszą metodą postępowania w takim (...) przypadku. Ma ona przy tym różne zastosowania: diagnostyczne, lecznicze, rekonstrukcyjne...

Składniki kosmetyków

Pułapki kosmetyczne

Pułapki kosmetyczne

Kupując kosmetyki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład, datę ważności i czy jest odpowiedni dla danego typu skóry. Cena powinna być kryterium drugorzędnym.

Plastyka ucha

Korekcja odstających uszu

inaczej, wyróżnia się. Przymioty te często dotyczą odstających uszu i brzmią w stylu „miś uszatek" albo „plastuś". Operacja kosmetyczna uszu pozwala (...) . Po upływie tego czasu chrząstka...

Plastyka ucha

Komplikacje operacji plastycznych uszu

im pewność siebie i obniżają samoocenę. Takim defektem są na przykład odstające uszy. To właśnie dla takich ludzi operacje plastyczne uszu (...) mogą całkowicie odmienić życie i podnieść jego komfort. Nadmierna...