Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Krav maga

Avatar placeholder
22.01.2019 09:52
Krav maga
Krav maga

Krav maga to rodzaj walki, który polega na bardzo bliskim kontakcie z przeciwnikiem. Ten system samoobrony i skutecznej walki wręcz opracował Imi Lichtenfeld w Czechosłowacji w latach 30. XX wieku. Techniki krav magi bazują na podstawowych odruchach obronnych człowieka, a nauka jest stopniowana. W krav madze najważniejsze są techniki podstawowe, które się stopniowo rozwija. Krav maga polega na różnych pchnięciach i uderzeniach w okolice nóg, krocza oraz twarzy. Nie jest to sport walki, gdyż opiera się nie na tym, by zwyciężyć i zwracać uwagę na styl walki, a skutecznie się obronić.

spis treści

1. Historia krav magi

Historia sportu walki ma swój początek w Izraelu. We wczesnych latach 40. podziemne izraelskie organizacje wyzwoleńcze walczyły o odzyskanie niepodległości. W 1942 roku oficer dowodzący Haganah – Isaac Sadeh – rekrutował do swoich oddziałów Imi (twórcę krav magi).

Rodzaj walki okazał się bardzo skuteczny i został używany na całym świecie przez wojsko, jednostki specjalne oraz policję. W roku 1972 w Wingate Institute of Sport and Physical Education w Netanya odbył się kurs dla zwykłych osób cywilnych, które chcą uczyć tej sztuki walki. Imi Lichtenfeld w latach 70. i 80. XX wieku wprowadził do cywilnego sektora walkę wręcz. Było to wojsko, w którym każdy miał do czynienia z różnymi formami krav magi. Dzisiaj nauka krav magi jest obowiązkowa w szkołach w Izraelu. Termin „krav maga” stał się bardzo popularny i zaczęto stosować go swobodnie.Obecnie istnieją różne style i techniki krav magi.

2. Trening i ciosy krav magi

Trening krav magi ma za zadanie walkę w sytuacjach codziennych. Uczestnicy treningu używają podstawowych ruchów w celu obrony przed atakiem przeciwnika. W krav madze najważniejsza jest wytrzymałość i siła.

Zobacz film: "Commando Krav-Maga - atak z zaskoczenia"

Szkolenie krav magi prowadzone są różnie; zależą od rodzaju instruktora i treningu. Oto etapy treningu krav magi:

  • rozgrzewka – jej długość zależy od ogólnej sprawności grupy,
  • pokazywanie technik samoobrony,
  • utrwalenie technik poprzez ćwiczenia w parach bądź grupach,
  • ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Dodatkowo, wprowadzone są walki sparingowe.

Treningi walki krav maga opiera się na 6 podstawowych zasadach:

  • równoczesna obrona i atak,
  • potwarzalność ruchu,
  • determinacja w działaniu,
  • atak na czułe punkty,
  • techniki zdobywania przewagi nad przeciwnikiem,
  • stopniowa metoda nauki krav magi.

Nauka krav magi zaczyna się od technik obronnych, tzw. obrony 360 stopni. Kolejnym etapem jest nauka i opanowanie ciosów zarówno rękami, jak i i nogami. Uderzenia pięściami, dłońmi, kolanami i stopami to podstawowe elementy krav magi. Następnie uczy się unikania ciosów i obrony przed przeciwnikiem.

Krav magę często uważa się za system bardzo brutalnej i niebezpiecznej walki. Jej główne techniki opierają się na twardych uderzeniach rękami i łokciami, niskich kopnięciach przechodzących przez chwyty, obronie przed nożem i bronią palną. ****Chwyty krav magi zadaje się przy użyciu różnych narzędzi. Cele ataku to czułe punkty ciała ludzkiego, takie jak: kostki, obojczyk, klatka piersiowa i nogi. Każdy uczestnik tych sportów walki, biorąc udział w szkoleniu, przechodzi przez kolejne szczeble, w których rezultacie staje się tzw. kravistą. Wszystkie etapy krav magi dzielą się na szczeble nauczycielskie i uczniowskie.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze