Trwa ładowanie...

Królowa Elżbieta II i książę Karol cierpią z powodu dziedzicznej choroby. Dwór długo ukrywał informacje o syndromie Raynauda

Avatar placeholder
19.09.2019 09:21
Przebarwienia na dłoniach królowej zwykle ukrywają rękawiczki
Przebarwienia na dłoniach królowej zwykle ukrywają rękawiczki

Królowa Elżbieta II już 66 lat zasiada na brytyjskim tronie. Chociaż wciąż zachwyca idealnymi manierami i elegancją, poddanych coraz częściej niepokoi stan zdrowia 93-letniej władczyni. Rodzina królewska niewiele mówi o dolegliwościach królowej, wiadomo jednak, że ona i jej syn książę Karol, cierpią z powodu poważnej dziedzicznej choroby.

1. Na co choruje królowa Elżbieta II i książę Karol?

Królowa Elżbieta II i jej syn, książę Karol, podobnie jak cały dwór brytyjski, dbają o ochronę prywatności na tyle, jak bardzo jest to możliwe. Rzadko do mediów docierają informacje dotyczące chorób monarchini i jej krewnych. Zwykle są to oficjalne komunikaty, niedające pola do spekulacji.

Bardzo długo nie mówiono o tym, że wielu członków rodziny królewskiej doświadcza przykrych dolegliwości powodowanych dziedziczną chorobą. Teraz jednak wyszło na jaw, że dolegliwość dotyka i władczynię, i księcia Karola, który jest następcą tronu.

Problemem, którego doświadcza królowa i jej syn, jest syndrom Raynauda. Choroba oznacza, że pacjent doświadcza nagłych, niekontrolowanych skurczy naczyń krwionośnych i włosowatych w obrębie opuszków placów rąk. U części pacjentów problem obejmuje także stopy.

Zobacz film: "Mydło pod prześcieradłem leczy zespół niespokojnych nóg?"

Mówi się, że to tajemnicza dolegliwość, gdyż przyczyny choroby Raynauda wciąż nie są znane. Zespół Raynauda, którego nie należy mylić z syndromem, towarzyszy m.in. pacjentom z chorobami serca lub alergiami. Często wiązany jest z niskim ciśnieniem u pacjentki lub pacjenta. Zwykle dosięga osoby, które żyją w chłodnym klimacie.

Uważnie przyglądając się zdjęciom królowej, można dostrzec przebarwienia na jej dłoniach. Monarchini, zgodnie z etykietą, często nosi rękawiczki, których dodatkowym atutem jest ukrywanie objawów choroby.

Królowa Elżbieta II i jej syn, książę Karol cierpią na syndrom Raynauda
Królowa Elżbieta II i jej syn, książę Karol cierpią na syndrom Raynauda

2. Syndrom Raynauda - objawy

Bodźcem prowokującym objawy, a więc napadowy skurcz tętnic palców dłoni i stóp, jest zazwyczaj niska temperatura, chociaż mogą się one pojawić także na skutek oddziaływania silnych emocji. Podczas napadu dochodzi do nagłego zblednięcia palców oraz parestezji, czyli silnego uczucia mrowienia i drętwienia, któremu zwykle towarzyszy ból. Nieco rzadziej występują owrzodzenia, a nawet obumarcie opuszków palców.

Przypuszcza się, że dolegliwości mogą być związane z nadmiarem receptorów adrenergicznych, co skutkuje nadwrażliwością na noradrenalinę, która jest wydzielana wraz z adrenaliną, kiedy odczuwamy stres.

W przebiegu schorzenia możemy wyróżnić trzy fazy. Podczas pierwszej z nich dochodzi do zblednięcia wspomnianych części kończyn, co jest spowodowane skurczem tętniczek i wynikającym z tego niedokrwieniem tkanek.

W fazie drugiej pojawia się charakterystyczne sinienie, które z kolei stanowi konsekwencję gromadzenia się odtlenowanej krwi w splotach naczyń. Wtedy właśnie najczęściej pojawia się ból.

W ostatnim etapie mamy do czynienia z silnym przekrwieniem, któremu towarzyszy pieczenie i uczucie gorąca.

Objawem syndromu Raynauda jest zblednięcie palców z uczuciem ich mrowienia
Objawem syndromu Raynauda jest zblednięcie palców z uczuciem ich mrowienia

3. Syndrom Raynauda - leczenie

Przede wszystkim zaleca się unikanie czynników wywołujących reakcję, a więc ekspozycji na niskie temperatury, silnych doznań emocjonalnych oraz takich używek, jak nikotyna, kofeina czy amfetamina, które nasilają dolegliwości.

Środki farmakologiczne dobiera się w zależności od indywidualnych potrzeb chorego. Pacjentowi podawane są substancje blokujące kanały wapniowe, a także azotany, np. nitrogliceryna.

W przypadku chorych, u których działanie leków nie jest zadowalające i pojawiają się niebezpieczne powikłania dotyczące układu krwionośnego, często jest wykonywany zabieg polegający na usunięciu odpowiednich zwojów nerwowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze