Trwa ładowanie...

Krwawiła po stosunku, ale nie chciano jej zrobić cytologii. To był objaw raka szyjki macicy

Avatar placeholder
22.01.2020 12:11
Maxine umiera na raka szyjki macicy
Maxine umiera na raka szyjki macicy (Facebook)

Młoda kobieta zgłosiła się do ginekologa z powodu krwawienia po współżyciu. Jednak odmówiono jej zrobienia cytologii i twierdzono, że to efekt stosowania antykoncepcji. Okazało się, że to był objaw raka szyjki macicy.

1. Krew po stosunku objawem raka

Maxine Smith obecnie ma 31 lat, jest mamą dwójki dzieci i do niedawna pracowała jako fryzjerka.

Kobieta zgłosiła się do lekarza w 2016 roku, skarżąc się na krwawienie po stosunku, ale odmówiono jej zrobienia cytologii. Powiedziano jej, że miała to badanie dwa lata wcześniej, a kolejne może zrobić za rok.

Objawy raka zbagatelizowano u kobiety
Objawy raka zbagatelizowano u kobiety (Facebook)
Zobacz film: "Kobieta zachorowała na raka języka"

Co więcej, twierdzono, że objawy powodują tabletki antykoncepcyjne. Zrezygnowana kobieta jeszcze kilka razy zgłaszała się z tym samym intymnym problemem, ale za każdym razem odsyłano ją z kwitkiem i twierdzono to samo.

Jednak w styczniu 2018 r. usłyszała straszną diagnozę. Dowiedziała się, że ma raka szyjki macicy, co wiązało się z wyniszczającą chemioterapią i histerektomią. Po tym leczeniu powiedziano, że nowotwór zniknął. Kobieta mimo to czuła, że coś jest nie tak z jej zdrowiem, bo krwawienie nadal nie dawało spokoju. Zbadano ją pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, ale znowu z pominięciem wymazu z szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to podstępna choroba
Rak szyjki macicy to podstępna choroba (Facebook)

Dopiero po przeprowadzce do innego miasta i wizycie u innych lekarzy zdiagnozowano u niej nowotwór stopnia trzeciego. Po zrobieniu cytologii i późniejszej biopsji stwierdzono na szyjce macicy guz o wielkości 3 cm. Okazało się, że rak się wznowił i rozprzestrzenił się na węzły chłonne i jelita.

Obecnie kobieta przechodzi chemioterapię i stara się jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi. Wie, że ma niewiele czasu, zdaniem lekarzy zaledwie trzy lata. Teraz Maxine apeluje o to, by cytologia była badaniem robionym na żądanie. Jej zdaniem uratowałoby to życie jej i wielu kobietom na świecie.

2. Profilaktyka raka szyjki macicy

Tymczasem brytyjski National Screening Committee nie zaleca badań przesiewowych szyjki macicy osobom poniżej 25 roku życia, z racji tego, że rak szyjki macicy u kobiet w tym wieku jest niezmiernie rzadki. Zdaniem ekspertów, zmiany w szyjce macicy są u młodych kobiet dość częste i w większości przypadków ustępują same bez potrzeby leczenia.

Maxine walczy z nowotworem
Maxine walczy z nowotworem (Facebook)

Warto przypomnieć, że prawie wszystkie nowotwory szyjki macicy są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia przeciwko HPV są formą zapobiegania rakowi szyjki macicy. Dzięki nim nawet o połowę zmalała liczba zachorowań w krajach, w których są one powszechnie stosowane.

Natomiast badanie cytologiczne to szybka, tania i bezbolesna metoda profilaktyki raka szyjki macicy. W Polsce raz na trzy lata bezpłatnie mogą ją wykonać kobiety od 25 do 59 roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze