Przejdź na WP

Lakowanie - wskazania, przebieg, cena, rodzaje

Lakowanie zębów to zabieg, który ma na celu uszczelnienie bruzd, szczelin i zagłębień w zębach przedtrzonowych i trzonowych. Dzięki temu bakterie nie rozwijają się w trudno dostępnych podczas szczotkowania miejscach i zahamowany jest rozwój próchnicy nawet do 90 proc. Zabieg lakowania wykonuje się za pomocą światłoutwardzalnego laku szczelinowego. Zaleca się zabezpieczenie bruzd głównie w zębach stałych i można również wykorzystać tą metodę do zabezpieczenia bruzd w zębach mlecznych

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Lakowanie - wskazania

Lakowanie to zabieg, który przeprowadza się głównie u dzieci. Jeszcze przed wyrośnięciem zębów stałych lekarze zalecają lakowanie zębów mlecznych, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy w bruzdach tych zębów.

Laki zakładane są przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych, a w przypadku dzieci ma to ogromne znaczenie, w związku z częstym niezbyt dokładnym szczotkowaniem zębów.

Po prawidłowym wykonaniu zabiegu lakowania w bruzdach tych nie dochodzi do rozwoju próchnicy. Wskazane są jednak okresowe kontrole, czy nie doszło do wykruszenia się laku, celem ewentualnego jego uzupełnienia.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, co może pomóc małemu pacjentowi oswoić się z gabinetem dentystycznym. Można lakować bruzdy na powierzchniach żujących i otwory ślepe w zębach trzonowych stałych i mlecznych, zębach przedtrzonowych stałych, oraz zagłębienia w górnych bocznych siekaczach stałych (od strony podniebiennej).

2. Lakowanie - przebieg zabiegi

Dobrze jest zdecydować się na lakowanie zębów zaraz po ich wyrośnięciu, dzięki temu w szczelinach i bruzdach nie zostanie zapoczątkowany proces próchniczy.

Lakowanie zębów, nazywane lakowaniem klasycznym, wykonuje się, gdy ząb jest całkowicie wolny od próchnicy. Oczyszcza się go mechanicznie przy pomocy wiertła typu szczoteczka (na końcówkę mikrosilnika) lub przy użyciu piaskarki abrazyjnej. Ponadto ząb w trakcie zabiegu powinien być maksymalnie zabezpieczony przed dostępem śliny.

Powierzchnię zęba przeznaczoną do lakowania dentysta pokrywa 37% kwasem ortofosforowym (wytrawiacz). Następnie na bruzdy zębów nanosi się lak i oświetla za pomocą specjalnej lampy diodowej.

3. Lakowanie - rodzaje

Poza lakowaniem klasycznym, w ramach stomatologii prewencyjnej, wykonuje się również:

  • lakowanie poszerzone – to zabieg profilaktyczny, który wykonuje się na powierzchniach zębów trzonowych i przedtrzonowych z niewielką próchnicą początkową w obrębie szkliwa. Za pomocą wiertła diamentowego(w końcówce turbinowej) usuwa się tkankę zmienioną próchnicowo, a następnie wykonuje czynności charakterystyczne dla lakowania klasycznego, takie jak: wytrawianie (wykonuje się go z użyciem materiałów kompozytowych płynnych typu flow), pokrycie lakiem, polimeryzacja (naświetlanie specjalną lampą diodową). Lakowanie poszerzone jest o połączenie zabiegów lakowania klasycznego i zakładania wypełnienia, gdyż lak pokrywa bruzdy oczyszczone z próchnicy i zdrowe;
  • lakierowanie kolorowe (lakowanie zębów mlecznych) – jest to zabieg profilaktyczny, który wykonuje się w celu zapobiegania próchnicy bruzd i otworów ślepych w zębach trzonowych mlecznych; w zasadzie od klasycznego lakowania różni się płynnym kolorowym kompozytem typu flow, które dziecko może wybrać do lakowanego zęba. Są to następujące kolory: biały, żółty, jasny zielony, różowy, niebieski, pomarańczowy.

4. Lakowanie - cena

Koszt lakowania jednego zęba wynosi ok. 50-60 zł, ale ze względu na bardzo dużą ochronę przed próchnicą i uniknięcie późniejszych wizyt u dentysty zabieg jest bardzo opłacalny i warto zainwestować w niego jednorazowo większą kwotę zabezpieczając większą ilość zębów.

Polakowane zęby zapewniają skuteczną ochronę przed próchnicą na kilka lat. Niestety, ten zabieg stomatologiczny wciąż jest mało spopularyzowany wśród pacjentów, którzy nieraz mylą go z lakierowaniem zębów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy