Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Laserowa termokeratoplastyka (LTK) - zalety i wady zabiegu

Avatar placeholder
09.04.2021 09:30
Laserowa termokeratoplastyka (LTK) - zalety i wady zabiegu
Laserowa termokeratoplastyka (LTK) - zalety i wady zabiegu

Laserowa termokeratoplastyka to operacja oczu, którą przeprowadza się, by leczyć dalekowzroczność lub astygmatyzm. W czasie zabiegu ciepło wytwarzane przez laser wykorzystywane jest do obkurczenia i zmiany kształtu rogówki. W ciągu kilku sekund dalekowzroczność lub astygmatyzm są wyleczone. Niestety, efekty zabiegu nie są trwałe. Wada pogłębia się w ciągu trzech pierwszych miesięcy po zabiegu, dlatego też lekarze celowo poprawiają zbyt mocno wadę, aby pacjent uzyskał pożądaną ostrość wzroku. Operacja zalecana jest tylko dla osób powyżej 40. roku życia.

spis treści

1. Czym jest dalekowzroczność i astygmatyzm?

  • Dalekowzroczność to wada polegająca na nieprawidłowym spostrzeganiu przedmiotów umieszczonych blisko. Istotą wady jest zbyt mały rozmiar przednio-tylny oka lub niewystarczająca siła łamiąca rogówki, oko jest za krótkie i wiązka promieni skupiana jest „za okiem”. Do korekcji tej wady wzroku używa się szkieł popularnie nazywanych „plusami”.
  • Astygmatyzm to wada wzroku objawiająca się zniekształceniem obrazu w jednym kierunku. Wiązka promieni nie tworzy kulistego obrazu tylko tworzy obraz rozmazany w jednym kierunku. Pacjent z tą wadą będzie widział nieostro tylko w pewnych obszarach swojego pola widzenia. Istnieje możliwość korekcji wady za pomocą szkieł cylindrycznych lub soczewek kontaktowych.

2. Etapy zabiegu laserowej termokeratoplastyki

2.1. Przygotowanie do zabiegu laserowej termokeratoplastyki

Przed operacją pacjent spotyka się z lekarzem, by przedyskutować, czego się spodziewać w czasie i po operacji. Lekarz zapozna się także z historią medyczną pacjenta i zbada jego wzrok. Osoby korzystające z twardych gazoprzepuszczalnych soczewek nie powinny ich nosić przez trzy tygodnie przed operacją. Inne typy soczewek nie powinny być noszone przynajmniej przez trzy dni przed zabiegiem. W dniu operacji warto zjeść lekki posiłek i wziąć wszystkie lekarstwa. Nie należy malować oczu ani nosić ozdób we włosach. Złe samopoczucie należy zgłosić lekarzowi przed operacją.

2.2. Stan pacjenta po zabiegu laserowej termokeratoplastyki

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Po zabiegu lekarz ustala wizyty kontrolne na następny dzień, za tydzień, miesiąc, 3-6 miesięcy. Aby zapobiec infekcji i podrażnieniu, pacjent otrzymuje antybiotyk w postaci kropli, jak również krople ze środkiem przeciwzapalnym, które należy przyjmować przez tydzień po operacji. Pacjent może początkowo mieć krótkowzroczność, ale w ciągu trzech miesięcy powinien oczekiwać pewnych wahań wzroku.

Zalety i wady zabiegu laserowej termokeratoplastyki

Zalety zabiegu

Zalety LTK to: małe ryzyko infekcji i utraty wzroku, krótki czas przeprowadzanego zabieg, mały dyskomfort po zabiegu – pacjenci są w stanie wrócić w ciągu doby do pełnej aktywności.

Wady zabiegu

Wady LTK: rezultaty zabiegu nie są trwałe, pacjent cierpi początkowo na krótkowzroczność, dopóki nadmiernie poprawiony wzrok nie osiągnie wymaganego stopnia regresu, w ciągu dwóch lat pacjenci tracą połowę rezultatów zabiegu.

Oprócz krótkowzroczności skutkiem ubocznym jest uczucie obcego ciała w oku, ale powinno ono minąć w ciągu jednego dnia, dzięki kroplom wskazanym przez lekarza. W ciągu pierwszych dni może wystąpić nadwrażliwość na światło. Ból i dyskomfort występują rzadko.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze