Laserowa termokeratoplastyka (LTK)

Laserowa termokeratoplastyka to operacja oczu, którą przeprowadza się, by leczyć dalekowzroczność lub astygmatyzm. W czasie zabiegu ciepło wytwarzane przez laser wykorzystywane jest do obkurczenia i zmiany kształtu rogówki. W ciągu kilku sekund dalekowzroczność lub astygmatyzm są wyleczone. Niestety, efekty zabiegu nie są trwałe. Wada pogłębia się w ciągu trzech pierwszych miesięcy po zabiegu, dlatego też lekarze celowo poprawiają zbyt mocno wadę, aby pacjent uzyskał pożądaną ostrość wzroku. Operacja zalecana jest tylko dla osób powyżej 40. roku życia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Czym jest dalekowzroczność i astygmatyzm?

  • Dalekowzroczność to wada polegająca na nieprawidłowym spostrzeganiu przedmiotów umieszczonych blisko. Istotą wady jest zbyt mały rozmiar przednio-tylny oka lub niewystarczająca siła łamiąca rogówki, oko jest za krótkie i wiązka promieni skupiana jest „za okiem”. Do korekcji tej wady wzroku używa się szkieł popularnie nazywanych „plusami”.
  • Astygmatyzm to wada wzroku objawiająca się zniekształceniem obrazu w jednym kierunku. Wiązka promieni nie tworzy kulistego obrazu tylko tworzy obraz rozmazany w jednym kierunku. Pacjent z tą wadą będzie widział nieostro tylko w pewnych obszarach swojego pola widzenia. Istnieje możliwość korekcji wady za pomocą szkieł cylindrycznych lub soczewek kontaktowych.

Etapy zabiegu laserowej termokeratoplastyki

Przygotowanie do zabiegu laserowej termokeratoplastyki

Przed operacją pacjent spotyka się z lekarzem, by przedyskutować, czego się spodziewać w czasie i po operacji. Lekarz zapozna się także z historią medyczną pacjenta i zbada jego wzrok. Osoby korzystające z twardych gazoprzepuszczalnych soczewek nie powinny ich nosić przez trzy tygodnie przed operacją. Inne typy soczewek nie powinny być noszone przynajmniej przez trzy dni przed zabiegiem. W dniu operacji warto zjeść lekki posiłek i wziąć wszystkie lekarstwa. Nie należy malować oczu ani nosić ozdób we włosach. Złe samopoczucie należy zgłosić lekarzowi przed operacją.

Stan pacjenta po zabiegu laserowej termokeratoplastyki

Po zabiegu lekarz ustala wizyty kontrolne na następny dzień, za tydzień, miesiąc, 3-6 miesięcy. Aby zapobiec infekcji i podrażnieniu, pacjent otrzymuje antybiotyk w postaci kropli, jak również krople ze środkiem przeciwzapalnym, które należy przyjmować przez tydzień po operacji. Pacjent może początkowo mieć krótkowzroczność, ale w ciągu trzech miesięcy powinien oczekiwać pewnych wahań wzroku.

Zalety i wady zabiegu laserowej termokeratoplastyki

Zalety zabiegu

Zalety LTK to: małe ryzyko infekcji i utraty wzroku, krótki czas przeprowadzanego zabieg, mały dyskomfort po zabiegu – pacjenci są w stanie wrócić w ciągu doby do pełnej aktywności.

Wady zabiegu

Wady LTK: rezultaty zabiegu nie są trwałe, pacjent cierpi początkowo na krótkowzroczność, dopóki nadmiernie poprawiony wzrok nie osiągnie wymaganego stopnia regresu, w ciągu dwóch lat pacjenci tracą połowę rezultatów zabiegu.

Oprócz krótkowzroczności skutkiem ubocznym jest uczucie obcego ciała w oku, ale powinno ono minąć w ciągu jednego dnia, dzięki kroplom wskazanym przez lekarza. W ciągu pierwszych dni może wystąpić nadwrażliwość na światło. Ból i dyskomfort występują rzadko.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Laserowa termokeratoplastyka (LTK)
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Laserowa termokeratoplastyka (LTK)
Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Operacja metodą LASIK może leczyć astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zdjęcie wykonane po zabiegu - widoczne krwawienie wywołane operacją.

Depilacja i epilacja

Epilacja laserowa (WIDEO)

Epilacja laserowa (WIDEO) Odtwórz wideo

kosmetycznych. Tradycyjne metody usuwania owłosienia czasami zawodzą. Rozwiązaniem tego problemu jest bezpieczna i nieinwazyjna laserowa depilacja

Depilacja i epilacja

Krostki na nodze po depilacji

Krostki na nodze po depilacji

Widoczne czerwone krostki po depilacji są oznaką zapalenia mieszków włosowych, czyli powierzchownego lub głębokiego zakażenia mieszków bakteriami.

Depilacja i epilacja

Po depilacji

Po depilacji

Depilacja za pomocą elektrolizy jest jedyną metodą trwałego usuwania włosów, zatwierdzoną przez FDA (Amerykańską Instytucję Zdrowia).

Depilacja i epilacja

Bikini

Bikini

Efekt depilacji brazylijskiej uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Przez pięć tygodni pozostaje efekt gładkiej i miękkiej skóry. Zabieg powinien być powtarzany regularnie.

Depilacja - metody

Skuteczne depilowanie nóg

Skuteczne depilowanie nóg

Depilowanie nóg Istnieje możliwość skutecznego wydepilowania nóg, aby długo pozostały gładkie i piękne.