Trwa ładowanie...

Leki na zgagę zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci. Wyniki badań

Avatar placeholder
06.06.2019 07:46
Popularne leki na zgagę, refluks i wrzody, mogą skutkować przedwczesną śmiercią
Popularne leki na zgagę, refluks i wrzody, mogą skutkować przedwczesną śmiercią (123rf)

Dolegliwości pokarmowe to tak częsty problem, że nikogo nie dziwią wszechobecne preparaty pomocne w leczeniu. Ogólnodostępne środki na zgagę, wrzody i refluks mają też swoją ciemną stronę. Badania wykazały ich związki ze śmiertelnymi chorobami.

1. Środki na zgagę i refluks mogą powodować choroby serca, nerek i nowotwory żołądka

Środki, które powszechnie stosuje się z powodu zgagi, refluksu lub na wrzody, mogą mieć skutki uboczne. Leki zwane inhibitorami pompy protonowej hamują wytwarzanie kwasu solnego.

Są to jedne z najczęściej przypisywanych farmaceutyków. Amerykańskie dane mówią o 15 milionach mieszkańców USA, którzy otrzymują inhibitory pompy protonowej na receptę. Jeszcze więcej osób sięga po nie bez recepty.

Powikłania po ich zażywaniu mogą być groźniejsze, niż wielu osobom się wydaje. Stosowanie podanych farmaceutyków może skutkować potencjalnie śmiertelnymi chorobami serca lub rakiem żołądka.

Zobacz film: "Test na zakwaszenie żołądka"

Dr Ziyad Al-Aly z Washington University School of Medicine w St. Louis, w wywiadzie dla czasopisma medycznego "The BMJ" przyznał, że inhibitory pompy protonowej mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu nawet o 17 proc.

Dr Ziyad Al-Aly wraz z grupą współpracowników prześledził dane dotyczące ponad 200 tys. pacjentów. Analizowano historie chorób na przestrzeni nawet 10 lat. Większość badanych to mężczyźni po 65. r.ż.

Blisko 157 tys. osób korzystało z inhibitorów pompy protonowej, kolejnych 57 tys. z grona badanych otrzymywało inne środki.

Zgaga - co jeść, a czego unikać?
Zgaga - co jeść, a czego unikać? [15 zdjęć]

Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość, objawiająca się uczuciem dyskomfortu oraz pieczenia w okolicy zamostkowej.

zobacz galerię

Zbadano przyczyny śmierci osób zmarłych podczas trwania analiz. W większości przypadków były to choroby serca i układu krążenia, nowotwory żołądka lub przewlekłe choroby nerek.

Śmiertelność z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w grupie osób zażywających inhibitory pompy protonowej wynosiła prawie 89 na 1000 pacjentów. W pozostałej grupie ten sam współczynnik wynosił 73. W przypadku chorób nerek różnica była prawie dwukrotna: 8,6 w grupie osób z inhibitorami pompy protonowej i 4,4 wśród pozostałych pacjentów.

Im dłużej korzystano z tych leków, tym większe było ryzyko przedwczesnej śmierci. Zauważono, że w wielu przypadkach preparaty przypisywane były niepotrzebnie lub tez pacjenci nadużywali środków dostępnych bez recepty.

Oznacza to, że pacjenci zniszczyli zdrowie, sięgając po środki, które nigdy nie były im potrzebne. W obliczu najnowszych ustaleń, inhibitory pompy protonowej powinny być stosowane w możliwie jak najniższej dawce i w jak najkrótszym czasie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze