Trwa ładowanie...

Leki posiadające swoje odpowiedniki w kategorii OTC nie będą refundowane

Leki posiadające swoje odpowiedniki w kategorii OTC nie będą refundowane
Leki posiadające swoje odpowiedniki w kategorii OTC nie będą refundowane (Getty)

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zakłada, że leki posiadające swoje odpowiedniki w kategorii OTC (bez recepty), nie będą mogły być objęte refundacją. Pacjenci, którzy stosują leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, czyli m.in. alergicy czy zmagający się z chorobą wrzodową żołądka będą musieli więcej płacić za medykamenty.

spis treści

1. Zakaz refundacji produktów posiadających odpowiedniki w kategorii OTC

Podczas spotkania dotyczącego refundacji leków, które odbyło się w zeszłym tygodniu w sejmie, politycy, eksperci oraz przedstawiciele firm farmaceutycznych, dyskutowali o projekcie dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (DNUR). W czerwcu b.r. projekt został oddany do konsultacji publicznych.

Firma PEX PharmaSequence oceniła, w jaki sposób zaproponowane zmiany wpłyną na poziom dopłat pacjentów do leków. Pod uwagę wzięto zwłaszcza zakaz refundacji produktów posiadających odpowiedniki w kategorii OTC.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

Stwierdzono, że sprawi on, iż refundację stracą 34 substancje czynne w 15 grupach limitowych.

- Wprowadzenie zakazu refundacji dla produktów posiadających odpowiedniki OTC będzie skutkować usunięciem z refundacji dużych grup leków stosowanych w chorobie wrzodowej, chorobach alergicznych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, stosowanych w chorobach reumatycznych. Dotknie również pacjentów stosujących substytucyjnie enzymy trzustkowe (mukowiscydoza, stan po resekcji trzustki) – podkreśla firma PEX PharmaSequence.

Leki posiadające swoje odpowiedniki w kategorii OTC nie będą refundowane
Leki posiadające swoje odpowiedniki w kategorii OTC nie będą refundowane (Getty)

2. Jakie leki stracą refundację?

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, refundacje stracą leki zawierające takie substancje jak: famotydyna, omeprazol, pantoprazol, cetyryzyna, desloratadyna, pankreatyna, ibuprofen, ketoprofen, meloxicam, loratadyna czy diklofenak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze