Trwa ładowanie...

Listopadowa lista leków refundowanych. Jakie zmiany?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną, która obowiązuje od 1 listopada. W porównaniu z wykazem z września, na liście znalazło się 57 nowych produktów i wskazań objętych refundacją. Za to z listy zniknęło 50 preparatów, które figurowały na poprzednim wykazie.

spis treści

1. Nowa lista refundacyjna od 1.11.2021 r.

To ostatnie w tym roku zmiany dotyczące cen leków i terapii. Jedną z najważniejszych decyzji jest objęcie refundacją szczepionki Cervarix - przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Pacjenci będą mogli wykupić szczepionkę z 50 proc. odpłatnością, co oznacza, że za jedną dawkę zapłacą w aptece ok. 140 zł.

Zobacz film: "Zwiększona liczba zachorowań na grypę"

Od listopada zmiany na liście refundacyjnej
Od listopada zmiany na liście refundacyjnej (Adobe Stock)

Szczepionka zabezpiecza przed zakażeniem dwoma najbardziej rozpowszechnionymi typami wirusa HPV-16 i HPV-18, które są odpowiedzialne za zdecydowaną większość przypadków raka szyjki macicy i odbytu.

Ida Karpińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, która prowadzi kampanie uświadamiające dotyczące raka szyjki macicy i jajnika podkreśla rolę tych szczepień wśród młodych ludzi.

- Szczepionka działa, co widać wyraźnie na przykładzie krajów, które prowadzą już powszechne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Wzorem może być Australia, która zdecydowała się na wprowadzenie powszechnych i bezpłatnych szczepień przeciwko HPV wśród dziewczynek w 2007 roku, a od 2013 roku także wśród chłopców - tłumaczyła w rozmowie z portalem "Gdzie po lek".

- Obecnie ten kraj ma jeden z najniższych wskaźników zapadalności na raka szyjki macicy. Istnieje szansa, że do 2028 roku dzięki działaniom profilaktycznym spadnie on do zaledwie 4 nowych przypadków na 100 000 kobiet - podkreśla Karpińska.

Szczepionka, w zależności od wieku pacjentów, jest podawana w schemacie dwu lub trzydawkowym. Najkorzystniejsze efekty uzyskuje się, stosując ją u pacjentów przed inicjacją seksualną.

2. Zmiany dotyczące szczepionek przeciw grypie

Poszerzono wskazania refundacyjne w przypadku szczepionek przeciwko grypie dla dzieci i młodzieży. Decyzje dotyczą preparatów Vaxigrip Tetra oraz donosowej szczepionki Fluenz Tetra.

Refundacja Vaxigrip Tetra do tej pory obejmowała osoby po 65. roku życia, teraz rozszerzoną ją również na dzieci "od ukończenia 6. do 24. miesiąca życia oraz od ukończenia 60. miesiąca życia do 18. roku życia".

Po refundacji pacjenci zapłacą za szczepionkę ok. 25 zł. Z kolei w przypadku preparatu Fluenz Tetra refundacja obejmie dzieci od "ukończonego 60. miesiąca życia do 18. roku życia". Szczepionka będzie kosztować pacjenta 47 zł.

3. Listopadowa lista refundacyjna. Za które leki pacjenci zapłacą mniej?

Jakie zmiany dla pacjentów?:

  • Dla 117 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 2 926,37 zł).
  • Dla 15 produktów podwyższono urzędowe ceny zbytu (od 1,88 zł do 1 134,00 zł).
  • Dla 324 pozycji w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 452,70 zł).
  • Dla 176 pozycji w obwieszczeniu wzrośnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 29,31 zł).
  • Dla 382 produktów ulegną obniżeniu ceny detaliczne brutto (od 0,01 zł do 26,21 zł).
  • Dla 49 produktów wzrosną ceny detaliczne brutto (od 0,02 zł do 29,31 zł).

W porównaniu z wrześniową listą refundacyjną najbardziej spadła cena leku stosowanego do odczulania u osób z alergią. Pacjent z własnej kieszeni będzie musiał ponieść wydatek rzędu 33 zł, a obniżka dopłaty wynosi 452 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza