Ma 82 lata. Lekarz zdradza pięć sekretów długowieczności
Każdy z nas chciałby doczekać sędziwego wieku, jednocześnie ciesząc się dobrym zdrowiem i nienaganną kondycją umysłową. Okazuje się, że drobne zmiany w stylu życia mogą znacząco pomóc nam to osiągnąć. Richard Besdine z Uniwersytetu Browna, profesor geriatrii, zdradził kilka sposobów na długowieczność.
1. Sposoby na długowieczność
Profesor Besdine swoją 60-letnią karierę poświęcił geriatrii. Obecnie ma 82-lata i może pochwalić się dobrym zdrowiem i doskonałym samopoczuciem. Jego zdaniem nawet niewielka modyfikacja stylu życia może mieć znaczący wpływ na zdrowie.
W dzisiejszych czasach za przedwczesną śmierć głównie odpowiedzialny jest brak ruchu, otyłość oraz używki. Jednak na zmianę nawyków nigdy nie jest za późno. Wdrożenie dobrych praktyk nie tylko może wydłużyć nasze życie, ale także poprawi zdrowie i samopoczucie.
2. Przede wszystkim dieta
Zacznijmy od rzeczy oczywistych, czyli sposobu odżywiania. Odpowiednia dieta jest podstawą długowieczności, a zdaniem geriatry najlepszą opcją jest kuchnia grecka i włoska. Dieta śródziemnomorska bogata w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze pomaga chronić nasz organizm.
Przede wszystkim jednak należy unikać przetworzonej żywności. Warto do jadłospisu dołączyć ryby bogate w kwasy omega-3, chude mięso, orzechy i oliwę z oliwek. W ten sposób zmniejszamy ryzyko udaru i chorób serca.
3. Odrobina ruchu na dobry początek
Brak aktywności fizycznej i otyłość często prowadzą do rozwoju chorób serca, nie można więc zapomnieć o ćwiczeniach. Nie trzeba zaraz katować się wymagającymi ćwiczeniami i biegać na siłownię pięć razy w tygodniu.
Wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna, jak 30-minutowy spacer każdego dnia. Efekty zauważymy bardzo szybko i zmniejszymy ryzyko rozwoju raka, cukrzycy oraz depresji. W przypadku forsownych ćwiczeń wystarczą dwie i pół godziny tygodniowo.
4. Nie zapomnij o profilaktyce
Pamiętaj o tym, by regularnie się badać. Swój stan zdrowia sprawdzaj przynajmniej raz w roku, ale najlepiej postępuj z zaleceniami swojego lekarza. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, a także badania pod kątem nowotworów.
Potencjalne choroby zostaną wykryte na wczesnym etapie. Szybka reakcja zwiększa szanse na wyleczenie i minimalizuje ryzyko powikłań. Badania profilaktyczne również pomagają nam podjąć odpowiednie działania i wprowadzić niezbędne modyfikacje stylu życia.
5. Pożegnaj się z używkami
Nad szkodliwością palenia nie trzeba się rozwodzić. Niszczy nasze płuca, prowadzi do chorób serca i wielu innych dolegliwości. Nawet jeden papieros dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Rzucenie nałogu może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Warto także ograniczyć spożywanie alkoholu.
6. Pamiętaj o sobie i reaguj
Nie tylko choroby fizyczne przyczyniają się do przedwczesnej śmierci. Jak zauważa profesor Besdine, dolegliwości natury psychicznej mogą skrócić życie o kilkadziesiąt lat. Warto więc zadbać także o ten aspekt.
Znalezienie czasu dla siebie jest niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia. W łagodzeniu stresu może pomóc joga, medytacje lub techniki relaksacyjne. Warto także znaleźć rozwojowe hobby i wygospodarować czas na spotkania towarzyskie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.