Trwa ładowanie...

Masz za sobą COVID? Eksperci ostrzegają

Avatar placeholder
05.02.2024 13:50
Kardiolodzy ostrzegają: jeśli chorowałeś na COVID, zwróć uwagę na te objawy
Kardiolodzy ostrzegają: jeśli chorowałeś na COVID, zwróć uwagę na te objawy (Getty Images)

Eksperci podkreślają, że konsekwencje przechorowania COVID-19 zdecydowanie wykraczają poza pierwotnie identyfikowane problemy oddechowe i mogą dotyczyć różnych układów w organizmie. Oto cztery rodzaje problemów, z którymi mogą zmagać się osoby dotknięte kiedykolwiek przez koronawirusa.

spis treści

1. Problemy neurologiczne i poznawcze

Już ponad 6,6 mln Polaków przechorowało COVID. Tymczasem badania wykazały, że nadmierna aktywacja układu odpornościowego przez wirusa może prowadzić do problemów neurologicznych i poznawczych. Objawy te mogą przypominać skutki wstrząśnienia mózgu, utrzymując się przez długie miesiące.

Po przebyciu infekcji zwiększa się także ryzyko wystąpienia migren oraz pierwszych objawów chorób neurodegeneracyjnych, takich jak parkinson czy alzheimer.

2. Komplikacje związane z sercem i układem krwionośnym

COVID-19 może wywołać poważne komplikacje w obrębie serca i układu krwionośnego. Mowa m.in. o zapaleniu mięśnia sercowego, migotaniu przedsionków, zakrzepicy żył głębokich oraz zatorach płucnych.

Zobacz film: "Opóźniona szczepionka na COVID. "Pogniewaliśmy się z firmą Pfizer""

Badania wskazują również na zwiększone ryzyko zawału serca w wyniku oddziaływania wirusa na tętnice wieńcowe.

3. Konsekwencje dla przewodu pokarmowego

Nudności, biegunka, zespół jelita drażliwego oraz refluks mogą być trwałymi następstwami zakażenia COVID-19. Zauważono, że wirus może pozostawać aktywny w przewodzie pokarmowym nawet po wyeliminowaniu go z innych części ciała.

4. Problemy z nerkami

Nerki również mogą zostać trwale uszkodzone w wyniku infekcji COVID-19. Badania wskazują na różnorodne problemy nerkowe, które mogą być efektem bezpośrednim działania wirusa lub wynikiem odwodnienia.

5. Skuteczne przeciwdziałanie

Odkrycia te podkreślają wagę wczesnego rozpoznawania i monitorowania pacjentów, którzy przeszli COVID-19, nawet jeśli objawy były u nich łagodne. Zrozumienie pełnego zakresu wpływu koronawirusa na organizm jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej opieki i zapobiegania długotrwałym komplikacjom zdrowotnym.

To, co możemy dziś zrobić na własną rękę, to kontrolowanie własnych problemów zdrowotnych, m.in. nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy. Dbając o swój ogólny stan zdrowia, możemy w jakimś zakresie zabezpieczyć się przed komplikacjami COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze