Trwa ładowanie...

Metody powiększania ust

Avatar placeholder
11.09.2014 10:34
Metody powiększania ust
Metody powiększania ust (Zdjęcie kobiety przyjmującej zastrzyk z botoksem / Shutterstock)

Powiększenie ust jest dość prostym i nieinwazyjnym zabiegiem kosmetycznym, który pozwala uwypuklić objętość warg. Metody powiększania ust polegają na wstrzykiwaniu pod skórę wokół ust materiałów syntetycznych lub własnych albo na chirurgicznym modelowaniu ust. Materiały wykorzystywane w powiększaniu ust to m.in. kwas hialuronowy, botoks, kolagen oraz tłuszcz własny. Obecnie największym zainteresowaniem wśród kobiet cieszy się kwas hialuronowy, będący naturalnym składnikiem skóry, a więc niepowodujący efektów ubocznych.

spis treści

1. Powiększanie i modelowanie ust

Obecnie zauważa się wzrost zainteresowania wśród kobiet zabiegami kosmetycznymi związanymi z poprawą kształtu i objętości ust. Pacjentki czasem decydują się również poddać operacjom plastycznym, których celem jest powiększenie ust. Tego typu operacje plastyczne są jednak coraz rzadziej wykonywane, ze względu na dostępność mniej inwazyjnych i bardziej bezpiecznych metod powiększania ust. Pacjentki mają do wyboru szeroką gamę preparatów, które w rękach doświadczonego kosmetologa gwarantują uzyskanie zadowalających efektów.

Zabiegi odmładzające - galeria
Zabiegi odmładzające - galeria [5 zdjęć]

Medycyna estetyczna nie polega na ratowaniu życia pacjentów ani leczeniu chorób, lecz poprawianiu komfortu

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak operować, aby zmniejszyć ból pooperacyjny?"

Usta są bardzo delikatną i silnie unerwioną częścią twarzy. Kobiety codziennie starają się dbać o ich wygląd – nabłyszczają je,

malują szminką , kremują. Wszystko po, by usta były piękne, ponętne i kuszące. Wiele kobiet skarży się na mało wydatne lub wąskie usta , które mogą stanowić cechę wrodzoną albo być efektem starzenia się. Jak wtedy sprawić, by wargi były pełniejsze i bardziej wyraziste? Małe i cienkie usta trudno skorygować makijażem . Dzięki chirurgii plastycznej lub zabiegom kosmetycznym wstrzykiwania w usta odpowiednich preparatów, twoja twarz może nabrać młodzieńczego i uwodzącego wyglądu.

Modelowanie ust to dość trudny zabieg kosmetyczny, ponieważ każda twarz jest inna i wymaga podkreślania odmiennych elementów. W wyniku starzenia się skóra ust traci jędrność, usta odwadniają się, a kontur ust rozmywa się. Jednak na szczęście chirurgia i dermatologia estetyczna stwarzają możliwości wypełniania ust , podkreślania ich konturu, wyrównywania asymetrii, podkreślania tzw. łuku Kupidyna, odbudowy czerwieni wargowej, redukcji zmarszczek wokół ust czy podniesienia kącików ust.

2. Materiały wykorzystywane do wypełniania ust

  • Kwas hialuronowy – naturalny składnik skóry, dzięki czemu jest całkowicie przyswajalny przez organizm i nie powoduje powikłań po zabiegu. Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w usta daje natychmiastowe efekty. Po dwóch tygodniach ingerencja w okolicę ust jest praktycznie niewyczuwalna. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu stomatologicznym. Samo wkłuwanie igły nie jest bolesne, choć wygląda dość nieprzyjemnie. Przed zabiegiem nie wolno stosować środków przeciwbólowych, kwasu acetylosalicylowego i leków przeciwzapalnych, bo zwiększają krwawienie. Powiększanie ust kwasem hialuronowym ma działanie silnie nawilżające. Po wypełnieniu ust należy pić dużo wody, unikać gorących napojów, nagrzewania okolicy ust i silnego nasłoneczniania. Efekt zabiegu utrzymuje się od sześciu do dwunastu miesięcy.
  • Tłuszcz własny – najczęściej pozyskiwany jest po wcześniejszej liposukcji i odpowiedniej obróbce. Może być wprowadzony pod skórę za pomocą nakłuwania okolicy ust lub w toku operacji plastycznej. Obecnie coraz rzadziej jednak kobiety decydują się na chirurgiczną plastykę ust, ponieważ ryzyko operacji plastycznej jest większe niż zabiegów kosmetycznych, a efekty mniej zadowalające.
  • Kolagen – równie naturalny preparat jak kwas hialuronowy, tyle że chirurgia estetyczna najczęściej wykorzystuje preparaty pochodzenia zwierzęcego, które, niestety, mogą uczulać. Najdroższe są zabiegi z użyciem kolagenu pozyskanego z ciała osoby poddającej się powiększaniu ust. Jest to tzw. autokolagen. Kolagen jako wypełniacz ust poprawia ich napięcie, elastyczność i jędrność.
  • Botoks – nie jest substancją neutralną, lecz trucizną wytwarzaną przez pewien rodzaj bakterii. Powiększanie ust botoksem ma swoje wady, ponieważ wraz z wiekiem pogarsza rysunek ust pod wpływem pojawiających się wokół nich zmarszczek. Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest wstrzykiwany podobnie jak kolagen czy kwas hialuronowy. Iniekcja jest stosunkowo łagodna – używa się cieniutkich igiełek. Botoks jest dobrze tolerowany, działa z niewielkim opóźnieniem, bo zazwyczaj po upływie trzech dni od nakłuwania. Pełny efekt zabiegu widać zwykle dopiero po tygodniu. Botulina może podrażniać komórki czuciowe ust.

Oprócz tzw. fillerów, które są rozwiązaniem tymczasowym (kolagen, botoks, kwas hialuronowy, materiał własny), w powiększaniu ust wykorzystuje się także mikro-implanty, np. preparaty z silikonowego granulatu. Wszczepianie bioimplantów lub implantów silikonowych odbywa się w toku operacji plastycznej. Z zabiegu powiększania ust należy zrezygnować w przypadku problemów z krzepliwością krwi, stanów zapalnych w obrębie ust i skłonności do powstawania blizn i bliznowców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze