Mieszkanie z teściami

Mieszkanie z teściami wydaje się być najczarniejszym ze scenariuszy dla młodej pary. Po ślubie najchętniej chcieliby być „na swoim”. Niestety, taka opcja często na początku nie ma szansy na realizację ze względu na brak funduszy. Problemy finansowe zmuszają do zamieszkania z rodzicami jednej ze stron. Mieszkanie pod jednym dachem z teściami to przecież jeszcze nie koniec świata. Co można zrobić, by stosunki na linii teściowie-młodzi były satysfakcjonujące lub przynajmniej poprawne? Jak dbać o relacje z teściami?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Wady i zalety mieszkania z teściami

Niewątpliwie mieszkanie z teściami to sytuacja niekomfortowa, a do tego często konfliktorodna. Nie ma co się oszukiwać, najlepiej od razu po ślubie byłoby dla wszystkich, by młode małżeństwo zamieszkało „na swoim” i prowadziło życie według własnego pomysłu. Bycie niezależnym od rodziców pozwala skoncentrować się na partnerze i umożliwia czerpanie radości ze wspólnie spędzonych chwil.

Kiedy jednak nie ma możliwości, by „odseparować się” od rodziców (teściów), obu stronom powinno zależeć, by relacje we wspólnym mieszkaniu były przynajmniej znośne. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia sporów? Często młody człowiek „stoi między młotem a kowadłem” – zastanawia się, którą stronę konfliktu poprzeć: rodziców czy małżonka. I tutaj zawsze pojawiają się pierwsze zgrzyty – albo ucierpią relacje z teściami, albo związek z partnerem.

Mieszkanie z teściami to jednak nie samo zło. Można dostrzec kilka zalet. Po pierwsze, młodzi oszczędzają zwykle trochę pieniędzy – nie płacą za lokum albo tylko dorzucają do czynszu symboliczną złotówkę. Złośliwi twierdzą, że na tym plusy wspólnego mieszkania się kończą. Jednak to nie musi być prawda. Młode małżeństwo ma szansę korzystać z rad oraz pomocy ze strony starszych i bardziej doświadczonych rodziców (teściów). Ważne tylko, by teściowie nie wyrywali się zbyt ochoczo do pomagania, kiedy się tego od nich nie oczekuje.

Inna zaleta mieszkania pod jednym dachem z teściami to możliwość zostawienia dziecka pod opieką dziadków. A jakie korzyści ma z tego starsze pokolenie? Rodzice (teściowie) mogą korzystać ze wsparcia młodych, np. poprosić o zawiezienie do lekarza, do kościoła, posprzątanie domu czy zrobienie cięższych zakupów. Poza tym, możliwość pomocy młodym, zaopiekowania się wnukami rodzi u starszych poczucie bycia potrzebnym i dowartościowuje ich, a to na pewno sprzyja dobrym relacjom i ciepłej atmosferze w domu.

Konflikty podczas mieszkania z teściami

Źródła konfliktów w sytuacji mieszkania pod jednym dachem są trzy: teściowie, młodzi i brak umiejętności porozumienia się obu stron. Niestety, w takich warunkach trudno o sielankowe życie po ślubie. Dlaczego wynikają spory na froncie teściowie-młodzi ? Przyczyn jest kilka.

  • „Co ty tam wiesz? Ja wiem lepiej. Masz się mnie słuchać!” – najczęstsze źródło zarzewia walki między teściową a synową. Nawet jeśli teściowa nie werbalizuje tych słów, zazwyczaj ma takie przekonanie. Owszem, dłużej żyje na tym świecie i na pewno ma większe doświadczenie, ale młodzi tworzą odrębną rodzinę i mają prawo uczyć się na własnych błędach. Nawet jeżeli ich wysiłki są mniej skuteczne niż rady udzielane przez starszych, nie należy się wtrącać. Pomocy udziela się tylko wówczas, gdy młodzi o to proszą.
  • „Mieszkasz w moim domu, więc respektuj warunki, które ja dyktuję!” – kolejny argument teściów, z którym trudno polemizować. Warto jednak pamiętać, że skoro rodzice (teściowie) zaprosili młode małżeństwo do własnego domu, to automatycznie od tej chwili stał się ich wspólnym lokum. Młodzi oczywiście powinni uszanować zasady i normy panujące w mieszkaniu rodziców oraz uprzedzać starszych o swoich zamiarach, ale teściowie nie mają prawa np. urządzać im sypialni czy wypominać, że zużywają za dużo wody.
  • „Wnuka wychowam ja!” – dziadkowie mogą być nieocenioną pomocą przy dzieciach, ale ostatnie słowo w sprawie wychowania zawsze należy do rodziców. Babcia i dziadek nie zastąpią nigdy mamy i taty i nawet nie powinni tego robić.

Gdzie mieszkać po ślubie?

Najlepiej byłoby we własnym domu z ogródkiem, ale wiadomo, że to często niemożliwe. Pojawia się wówczas konieczność radzenia sobie w sytuacji konfliktów. Relacje teściowie-zięć, teściowie-synowa są napięte, łatwo o awanturę. Spotykają się bowiem ludzie z inną kondycją psychiczną, z innego pokolenia, z innymi wadami, zaletami, emocjami, oczekiwaniami, potrzebami, systemem wartości i różną wrażliwością. Jak pogodzić tyle różnic naraz?

Najważniejsza jest dobra wola z obu stron, umiejętność negocjacji, konstruktywnego dialogu, szacunku, zrozumienia, chęci i odwagi. Generalnie to bardzo trudne zadanie i niestety niewielu rodzinom udaje się przejść przez taką próbę. Wzajemne pretensje narastają i następuje eskalacja złości, co w konsekwencji zmusza młodych do wyprowadzki, by nie doprowadzić do skrajności – rozwodu. Warto budować ciepłe relacje w rodzinie, ale jeżeli się nie udaje, należy pamiętać, że ślub bierze się w końcu z partnerem, a nie z teściami.

Komentarze (8)
~DORACA ROZWÓDEK
~DORACA ROZWÓDEK ponad rok temu

Czytam i oczy przecieram jest niedziela właśnie wróciłem z kościoła, mam pytanie do tych pokrzywdzonych przez los i teściowe jakimi wy będziecie teściowymi czy to wasza chora ambicja nie zabija zdrowy rozsądek i przyszłe życie rodziny ale dobra FEMONA niezbyt rozgarniętych pań to przyczyna biedy, sporów a potem rozwodów .Mam 52 lata od dziecka mieszkam z teściami dzięki nim nigdy nie musieliśmy popadać w kredyty by budować ,ukończyłem studia adwokackie zresztą żona też niema miejsca w którym by nie byliśmy od Chin poprzez Europe i Amerykę zresztą jeną i drugą nasz praca była dla nas nie dla kredytu i banku. Przyjmuje często rozwódki powód jest jeden KREDYTY!!!!!!!! A banki zacierają dłonie bo ktoś im oddał życie przez 30 lat . Jakaś pani pisze że miała ograniczony sex hahaha styropian czarny twardy grubość 5 cm i wylewka ok 7 do 10 cm + dwa osobne wejścia kochanienka i nie spotykasz mamusi lub ona ciebie . Ta moja kolokwialna opowieść niech wpłynie na ZABORCZE młódki ,wiem że po moim wpisie euforia nie rozbije stereotypu betonu ale proponuje UMOWY I wyliczenie kredyt na mieszkanie 150 000,00 zł na 30 lat czynsz 800 + rata 800= 1600,00 zł plus woda ,gaz i prąd lub opcja budowa domu 100 000,00 działka + 300 000,00 budowa=400 000,00 zł na 30 lat miesiecznie ok 1 900,00zł + media a potem ona musi mieć kochanka bo mąż nie kupuje jej kwiatów,nie ma wyjść do kawiarni na bale hahaha potem jedyne wyjście to do dodatkowej pracy a potem oN mnie nie docenia ------życie polega na tym że jak się coś wybierze to tak już do końca życia paprykarz , wczasy raz na 30 lat hahaha i wiele innych przyjemności sory ale zmykam bo teściowa woła na dł na obiad -----Adam ps . Moja mama mieszka na tej ulicy i jestem z żoną u niej przynajmniej raz dziennie a nie mieszkamy tam tylko dla tego że mieszka tam moja siostra ------brak miejsca

Odpowiedz
~Kamilionik
~Kamilionik ponad rok temu

@~sylwia: rozumiem twoją wypowiedź z własnej autopsji, mogę jedynie tylko doradzić, żebyś dziewczyno nie brała tych wszystkich aspektów z przeszłości zbyt poważnie do siebie. Takich sytuacji w Polskich rodzinach jest nie mało. Mogę podzielić sie skromną poradą - nie obraź się a mianowicie swoimi siłami zainwestuj w swoją wiedzę,douczać się,doszkalać się, odbywać praktyki, uczestniczyć w stażach, kursy finansowane z funduszy UE ale tylko w kierunku obranym przez ciebie, dążąc do 100 % realizacji a pozniej uwierz mi ( wiem ze w dzisiejszych czasach cieżko komuś obcemu uwierzyć ) wykorzystasz swoją osiągniętą wiedzę w karierze - odrazuRzymu nie zbudowano. W późniejszym czasie daję sobie rękę uciąć że ustabilizujesz sie - wyprowadzisz sie, bedziesz myślała o mieszkaniu założeniu rodziny to wszystko zaplanuj sobie krok po kroku :))

Odpowiedz
~sylwia
~sylwia ponad rok temu

Moi rodzice i dziadkowie ponad 20 lat temu popełnili błąd zamieszkania razem. Teraz tego żałują. Moje stosunki z rodzicami są bardzo dobre, jednak z dziadkami już tak dobrze nie jest, zwłaszcza z babcią. Różnica poglądów jest zbyt duża, do tego dochodzi choroba babci. Rozumiem, ze starość ma swoje prawa, jednak będąc młodym człowiekiem spędzanie całych dni ze starszymi ludźmi jest prawdziwą udręką. To jest czas, kiedy większość młodych skupia się na swoim własnym przyszłym życiu i potrzebuje poczucia wolności. Już w 2 pokoleniowej rodzinie, w czasie, kiedy dziecko osiąga pełnoletniość zaczynają się zgrzyty, a co dopiero w rodzinie 3 pokoleniowej. Najlepiej byłoby jak najszybciej się ustabilizować, jednak nie ma na to pieniędzy, a zła atmosfera w domu cały czas się nasila.

Odpowiedz
~zrozpaczona
~zrozpaczona ponad rok temu

nie wiem, czy dlużej zniosę mieszkanie z teściami. Jestem psychicznie wykończona. Prze tą całą sytuacje jestem wiecznie nerwowa i niezadowolona z życia co wiąże sie z kłótniami z mężem. Na każdym kroku jestem sprawdzana przez teściową. Przez 8 godzin nie ma mnie w domu, po czym wchodze do pokoju a tam wszystko poprzestawiane. Nie cierpię jak ktoś grzebie w moich rzeczach. Każdy chyba potrzebuje swojej prywatności. według niej nawet rolet podnieść nie potrafie bo potrafi nawet to poprawić. Synka nauczyła że może zostawiać swoje rzeczy w każdym miejscu bo przecież ukochana mamusia przyjdzie i posprząta. Po prostu wychowanie na piątkę z plusem. Oczywiście wychodzi że to ja sie czepiam a powinnam cieszyć. Dodam, że to my utrzymujemy teściów i płacimy za wszystko. Tesciowa odkąd straciła prace zrobiła sie wielką panią domu a teściu wiekszość pieniędzy przepije. Najgorsze jest wtrącanie się teściowej do różnych kłótni między mną a mężem. Co zrobić????

Odpowiedz
~AWA
~AWA ponad rok temu

Mam już w tej materii ponad 10- letnie doświadczenie więc z perspektywy czasu mogę się wypowiedzieć na temat plusów i minusów mieszkania z rodzicami pod jednym dachem... Mieszkamy z mężem i kilkuletnim synkiem z moimi rodzicami we wspólnym domu ale w osobnych mieszkaniach od ślubu i trochę przed.W sumie łączy nas klatka schodowa, wejście do budynku, ogród i pomieszczenia gospodarcze w piwnicy, gdzie m.in wspólna pralka.Prowadzimy odrębne gospodarstwa domowe, koszty utrzymania, dość dużego w sumie domu dzielimy na pół.Moi rodzice generalnie nie wtrącają się do naszego życia jednak, jak to rodzice swoje zdanie mają.Mają też inny styl życia, tata jeszcze pracuje zawodowo,mama jest emerytką.Dziadkowie są domatorami, poświęcają się m.in ciągłym remontom domu,pracy w ogrodzie itp.Na tym tle są największe konflikty, czyli w nasze zaangażowanie w prace domowe.My wolimy podróże, spotkania z przyjaciółmi, generalnie spędzamy czas poza domem. Poza tym ta wspólna pralka, niby drobiazg a jest powodem do sprzeczek, bo nieraz moja pedantyczna mama wstawia moje pranie ponownie bo nie jest wystarczająco czyste. Jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem.To chyba największy plus.Zawiezienie do szkoły, odbiór, opieka podczas choroby.Z drugiej strony, w wieku do 3 lat musiałam płacić za opiekę niani bo babcia pomimo, że w domu, nie chciała się dzieckiem opiekować na pełen etat.Było to jasno powiedziane na początku więc żalu nie mam. Czasem gdy mamy dość, zdarza mi się szukać mieszkania do wynajęcia w drugiej części miasta. Z drugiej strony włożyliśmy w remont naszej części wszystkie oszczędności, syn ma świetne relacje z dziadkami. Czasem zagryzam zęby, komentarzy, szczególnie tych dotyczących mojego męża wysłuchuje w spokoju po czym odwracam się na pięcie... Mieszkanie z rodzicami/ teściami- tak ale gdy nie ma innego wyjścia i na krótką metę.Niezależnie jak bardzo zżyta i kochająca jest rodzina,jak wspaniałe warunki mieszkaniowe by były zapewnione, dzieli nas pokolenie i tego nie zmienimy.Podsumuję tak-ciasne ale własne!

Odpowiedz
~olo
~olo ponad rok temu

A co jak teściowie ciągną się za młodymi? Mają swój dom, a my swój, a oni lezą za nami? To są rodzice mojej żony... ona chyba to akceptuje. Ale mnie szczególnie teść wkurza. Nigdy się nie dogadamy bo dla mnie to kosmita.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Małżeństwo
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Małżeństwo
Małżeństwo

Monogamia czy poligamia? (WIDEO)

Monogamia czy poligamia? (WIDEO) Odtwórz wideo

Odwieczny spór istniejący między monogamią a poligamią nadal trwa. Na temat tych kwestii nie ma bowiem jednoznacznej opinii i to zagadnienie budzi wiele kontrowersji. Wiele osób sądzi, że zarówno mężczyźni jak i kobiety zdradzają swoje drugie połówki...

Małżeństwo

Po co nam małżeństwo? (WIDEO)

Po co nam małżeństwo? (WIDEO) Odtwórz wideo

Według psychologów na miłość składają się trzy komponenty: intymność, namiętność oraz zaangażowanie w relację. To właśnie zaangażowanie w relację przybliża dwie osoby do przekształcenia się namiętności i doraźnych spotkań w stały związek. Partnerzy...

Małżeństwo

Złe odżywianie w związku

Złe odżywianie w związku

W związkach można zauważyć następującą zależność: w trakcie poszukiwania partnera robi się wszystko ze swoim ciałem, żeby wyglądać atrakcyjnie, gdy zaś usidli się kogoś, motywacja do utrzymania formy spada wprost proporcjonalnie do upływu czasu bycia...

Małżeństwo

Co warto ustalić przed ślubem?

Co warto ustalić przed ślubem?

może spowodować wystąpienie silnego konfliktu pomiędzy nimi. Jesteście za monogamią czy raczej otwartym małżeństwem? Uzyskanie szczerej opinii od partnera

Małżeństwo

10 wyjątkowych zalet małżeństwa

10 wyjątkowych zalet małżeństwa

dla nich odpowiednie wyobrażenie o rodzinie. Będziecie darzyć się wielkim zaufaniem Zaufanie to ważny fundament każdego małżeństwa. Decydując (...) . Związek małżeński to deklaracja, że chcesz dzielić z nim resztę swojego życia. Razem...

Małżeństwo

Komunikacja w małżeństwie

Małżeństwo jest związkiem, który niestety musi borykać się z pewnymi problemami. Dobra komunikacja między małżonkami pomaga uniknąć wielu konfliktów (...) , utrzymuje zażyłość oraz pogłębia uczucie między mężem a żoną. Kobieta i mężczyzna,...

Małżeństwo

Dlaczego kobiety częściej chcą rozwodu?

Dlaczego kobiety częściej chcą rozwodu?

Liczba rozwodów stale rośnie - w 2013 roku w Polsce małżeństwa zakończyło prawie 66 tys. par. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że to kobiety (...) interpretowaliśmy motywy rozwodów. Kobiety niekoniecznie są rozczarowane swoimi...

Małżeństwo

4 fakty na temat małżeństwa, o których nikt ci nie powiedział

4 fakty na temat małżeństwa, o których nikt ci nie powiedział

ta brzmi nieco ponuro, tkwi w niej prawdziwy sekret małżeństwa. To właśnie te najmniej romantyczne momenty w największym stopniu uczą nas wspólnego (...) wodze fantazji małżeńskiej należy jednak okiełznać. Pamiętajmy, że małżeństwo...

Małżeństwo

Przystanek miłość

Przystanek miłość

telefonu. Zapamiętał. Pół godziny później już dzwonił. Równo po trzech latach zostali małżeństwem. Beata i Piotr Tatarczukowie swoją 10. rocznicę ślubu