Trwa ładowanie...

Mikrobiolog - charakterystyka, jak zostać mikrobiologiem

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 26.10.2020 11:43
Mikrobiolog bada środowisko roślin i zwierząt.
Mikrobiolog bada środowisko roślin i zwierząt. (gettyimages)

Mikrobiolog to osoba, która bada świat mikroorganizmów, roślin, ludzi czy zwierząt. Jego praca jest niezastąpiona w przypadku gromadzenia danych o rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych i ich wpływie na pozostałe organizmy. Co warto wiedzieć o pracy mikrobiologa?

spis treści

1. Czym jest mikrobiologia?

Mikrobiologia to jedna z nauk biologicznych, która skupia się na kwestiach powiązanych z mikroorganizmami oraz wirusami. Dział ten zajmuje się organizmami, takimi jak bakterie, grzyby, a także niektóre protisty.

2. Kim jest mikrobiolog?

Mikrobiolog to osoba, która poznaje, obserwuje, hoduje i bada drobnoustroje. Zajmuje się środowiskiem roślin, zwierząt i ludzi, a także występującymi tam zjawiskami.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Mikrobiolog stara się edukować społeczeństwo o środowisku. W związku z tym wykonuje zróżnicowane eksperymenty w terenie i w laboratorium. Sprawdza też wrażliwość szczepów bakterii na stężenia leków, środków chemicznych i fizycznych.

Wśród jego obowiązków znajduje się również szukanie innowacyjnych metod leczenia zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Swoją wiedzę stara się wykorzystać w medycynie, rolnictwie, weterynarii czy przemyśle.

Mikrobiolog może być specjalistą w jednej z dziedzin mikrobiologii:

  • mikrobiologia ogólna - charakterystyka podstawowych pojęć, dotyczących środowiska drobnoustrojów i ich wpływu na inne organizmy,
  • mikrobiologia szczegółowa - prowadzenie systematyki drobnoustrojów i spisu danych o badaniach,
  • mikrobiologia przemysłowa - wykorzystanie drobnoustrojów w różnych gałęziach przemysłu,
  • mikrobiologia środowiskowa - oddziaływanie drobnoustrojów na ożywione i nieożywione elementy środowiska,
  • mikrobiologia lekarska - wpływ mikroorganizmów na ludzi, zwierzęta i rośliny, zajmuje się też przebiegiem chorób i ich leczeniem,
  • mikrobiologia weterynaryjna - wpływ drobnoustrojów na zwierzęta,
  • mikrobiologia sanitarna - sposoby przenoszenia się drobnoustrojów na rośliny,
  • mikrobiologia gleby - drobnoustroje występujące w glebie.

3. Jak zostać mikrobiologiem?

Przyszły mikrobiolog musi ukończyć studia wyższe na kierunku mikrobiologia lub biologia. Natomiast aby specjalizować się w zakresie mikrobiologii lekarskiej konieczne jest uzyskanie dyplomu na kierunku lekarskim ze specjalizacją mikrobiologiczną.

Cechy przydatne na tym stanowisku to przede wszystkim dokładność, sumienność w wykonywaniu zadań, a także dobre zorganizowanie. Mikrobiolog musi mieć też duże pokłady kreatywności, co jest szczególnie istotne w poszukiwania innowacyjnych zastosowań do danych organizmów.

Po zakończeniu nauki mikrobiolog może zostać zatrudniony w laboratorium, ośrodku badawczym, przedsiębiorstwach oraz na uczelniach wyższych. Zarobki mikrobiologa w Polsce wynoszą średnio od 2000 do 4500 złotych. Wysokość pensji jest uzależniona od posiadanego doświadczenia, uzyskanych wyników badawczych, miejsca pracy oraz miasta.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze