Trwa ładowanie...

Mikrobiolog - charakterystyka, jak zostać mikrobiologiem

Mikrobiolog to osoba, która bada świat mikroorganizmów, roślin, ludzi czy zwierząt. Jego praca jest niezastąpiona w przypadku gromadzenia danych o rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych i ich wpływie na pozostałe organizmy. Co warto wiedzieć o pracy mikrobiologa?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest mikrobiologia?

Mikrobiologia to jedna z nauk biologicznych, która skupia się na kwestiach powiązanych z mikroorganizmami oraz wirusami. Dział ten zajmuje się organizmami, takimi jak bakterie, grzyby, a także niektóre protisty.

2. Kim jest mikrobiolog?

Mikrobiolog to osoba, która poznaje, obserwuje, hoduje i bada drobnoustroje. Zajmuje się środowiskiem roślin, zwierząt i ludzi, a także występującymi tam zjawiskami.

Mikrobiolog stara się edukować społeczeństwo o środowisku. W związku z tym wykonuje zróżnicowane eksperymenty w terenie i w laboratorium. Sprawdza też wrażliwość szczepów bakterii na stężenia leków, środków chemicznych i fizycznych.

Wśród jego obowiązków znajduje się również szukanie innowacyjnych metod leczenia zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Swoją wiedzę stara się wykorzystać w medycynie, rolnictwie, weterynarii czy przemyśle.

Mikrobiolog może być specjalistą w jednej z dziedzin mikrobiologii:

  • mikrobiologia ogólna - charakterystyka podstawowych pojęć, dotyczących środowiska drobnoustrojów i ich wpływu na inne organizmy,
  • mikrobiologia szczegółowa - prowadzenie systematyki drobnoustrojów i spisu danych o badaniach,
  • mikrobiologia przemysłowa - wykorzystanie drobnoustrojów w różnych gałęziach przemysłu,
  • mikrobiologia środowiskowa - oddziaływanie drobnoustrojów na ożywione i nieożywione elementy środowiska,
  • mikrobiologia lekarska - wpływ mikroorganizmów na ludzi, zwierzęta i rośliny, zajmuje się też przebiegiem chorób i ich leczeniem,
  • mikrobiologia weterynaryjna - wpływ drobnoustrojów na zwierzęta,
  • mikrobiologia sanitarna - sposoby przenoszenia się drobnoustrojów na rośliny,
  • mikrobiologia gleby - drobnoustroje występujące w glebie.

Zobacz także:

3. Jak zostać mikrobiologiem?

Przyszły mikrobiolog musi ukończyć studia wyższe na kierunku mikrobiologia lub biologia. Natomiast aby specjalizować się w zakresie mikrobiologii lekarskiej konieczne jest uzyskanie dyplomu na kierunku lekarskim ze specjalizacją mikrobiologiczną.

Cechy przydatne na tym stanowisku to przede wszystkim dokładność, sumienność w wykonywaniu zadań, a także dobre zorganizowanie. Mikrobiolog musi mieć też duże pokłady kreatywności, co jest szczególnie istotne w poszukiwania innowacyjnych zastosowań do danych organizmów.

Po zakończeniu nauki mikrobiolog może zostać zatrudniony w laboratorium, ośrodku badawczym, przedsiębiorstwach oraz na uczelniach wyższych. Zarobki mikrobiologa w Polsce wynoszą średnio od 2000 do 4500 złotych. Wysokość pensji jest uzależniona od posiadanego doświadczenia, uzyskanych wyników badawczych, miejsca pracy oraz miasta.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.