Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne uzupełniają braki uzębienia i są zamontowane w jamie ustnej w sposób stały. Zbudowane są z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz koron protetycznych, których zadaniem jest mocowanie go na filarach. Filarami mogą być oszlifowane żywe zęby, wkłady koronowo-korzeniowe (zacementowane w korzeniach zębowych) lub implanty. Mosty dentystyczne mogą być pełnoceramiczne lub wykonane w technice porcelana na metalu. Warunkiem ich założenia są odpowiednio mocne i zdrowe filary np. prawidłowo wyleczony kanał korzenia bez zmian patologicznych przy wierzchołku oraz zdrowe przyzębie. Protetyka stomatologiczna daje szansę na estetyczny wygląd pacjenta, mimo braku naturalnego zęba lub zębów.. Dzięki postępom, jakich doświadcza stomatologia estetyczna, można pozbyć się kompleksów spowodowanych „niepełnym uśmiechem”.

1. Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem zniszczonej części zęba lub zębów, upośledzonych funkcji jamy ustnej (żucie, mowa) i poprawia estetykę. Dzięki temu pacjent odzyskuje utracone funkcje związane z gryzieniem i żuciem pokarmu, oraz z prawidłową wymową .

  • protezy stałe – są na stałe umocowane na zębach pacjenta, najczęściej za pomocą cementów. Do protez stałych należą: wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe, korony i mosty protetyczne;

  • protezy ruchome – uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta. Należą do nich: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.

2. Czym są mosty protetyczne?

Most to proteza, która uzupełnia brak od jednego do kilku zębów. Braki w uzębieniu mogą powodować przesuwanie się zębów do wolnych przestrzeni, a więc skutkować zaburzeniem zgryzu. Ponadto przyczyniają się do chorób dziąseł i stawu skroniowo-żuchwowego. Mosty dentystyczne pozwalają na odtworzenie brakujących zębów, wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta. Zęby, które są przeznaczone pod most protetyczny, nazywane są zębami filarowymi i to właśnie na nich wykonuje się korony protetyczne, które są zespolone z przęsłem, odtwarzającym braki zębowe. Mosty protetyczne składają się więc z filarów (własny ząb pacjenta, wkłady koronowo-korzeniowe lub implanty) oraz z przęsła, które odtwarza kształt i czynność brakującego zęba lub zębów. Mostki mają charakter uzupełnień stałych, gdyż po ich zamocowaniu przez stomatologa, pacjent nie ma możliwości ich samodzielnego wyjęcia. Najpopularniejszym i obecnie najczęściej stosowanym rodzajem mostów dentystycznych są mosty porcelanowe.

3. Rodzaje i zakładanie mostów protetycznych

Ze względu na wykorzystywane materiały mosty protetyczne możemy podzielić na:

  • jednolite – są wykonane z jednolitego materiału np.: metalu, akrylu czy obecnie porcelany,

  • złożone – baza wykonana jest z metalu, a widoczna powierzchnia pokryta jest estetycznym materiałem, kolorem zbliżonym do zębów własnych pacjenta.

Warunkiem wykonania mostu na zębach własnych pacjent, jest odpowiednie oszlifowanie ich powierzchni, żeby zrobić miejsce na przyszłe korony, które mają być zespolone z przęsłem odtwarzającym utracone zęby. Następnie wykonuje się wycisk, dzięki któremu technik dentystyczny wykona model gipsowy, na którym będzie modelował most. Dodatkowo lekarz stomatolog , z udziałem pacjenta, dobiera odpowiedni kolor dla tego uzupełnienia protetycznego. Na okres przejściowy, oczekiwania na docelową pracę, pacjent zostaje zaopatrzony w uzupełnienia tymczasowe, które pozwalają na normalne funkcjonowanie. Jeżeli istniejące zęby pacjenta nie stanowią odpowiednich filarów lub luka zębowa jest zbyt duża, pomocne stają się implanty zębowe, które wszczepione w kość szczęki lub żuchwy stanowią mocne oparcie dla mostu protetycznego.

Warunkiem długiego „cieszenia się” mostami protetycznymi jest odpowiednia higiena jamy ustnej, związana też z odpowiednim czyszczeniem przestrzeni pod przęsłami – o czym poinformuje lekarz dentysta.

Lidia Warda,
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mosty protetyczne - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Mosty protetyczne
Mosty protetyczne

Mosty na implantach

Mosty na implantach to solidne wypełnienie braków w uzębieniu, jeśli obok siebie brakuje kilku (trzech lub więcej) zębów. Aby uzupełnić brak zębów, potrzebne są co najmniej dwa implanty, na których będzie się trzymać most, czyli kilka połączonych koron...

Mosty protetyczne

Mosty adhezyjne

Mosty adhezyjne

Mosty adhezyjne, czyli po prostu przyklejane, to rodzaj mostów protetycznych niewymagających inwazyjnych metod utrzymania ich w szczęce. W odróżnieniu od tradycyjnych mostów, mostki adhezyjne są przyklejane do sąsiadujących zębów za pomocą specjalnych...

Protezy

Protezy osiadające

(...) Do protez stałych należą: wkłady koronowe, korony wkłady koronowo-korzeniowe, mosty protetyczne. Protezy ruchome to...