Trwa ładowanie...

Ostrzega, że cukrzyca zajęła ciało. Charakterystyczny objaw

 Patrycja Pupiec
14.08.2023 12:29
Swędzenie może zwiastować cukrzycę. Objaw poczujesz w konkretnych miejscach
Swędzenie może zwiastować cukrzycę. Objaw poczujesz w konkretnych miejscach (Gettty Images)

Nawet jedna piąta chorych na cukrzycę może nie wiedzieć, że ma ten zdrowotny problem. Objawy cukrzycy mogą być trudne do rozpoznania, co opóźnia diagnozę schorzenia. Jednym z nich jest swędzenie, które można odczuć w konkretnych miejscach na ciele.

spis treści

1. Swędzenie stóp i genitaliów to objaw cukrzycy

W Polsce na cukrzycę choruje co najmniej 3 miliony osób. Wielu pacjentów nadal jest niezdiagnozowanych i nie zdaje sobie sprawy ze zdrowotnych problemów. Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia pt. "Cukier, otyłość – konsekwencje" do 2030 roku na cukrzycę będzie cierpieć 10 proc. Polaków.

Jak wskazuje portal Diabetes.co.uk, charakterystycznym objawem cukrzycy jest swędzenie. Najczęściej obejmuje nogi, stopy oraz kostki i jest efektem wysokiego poziomu cukru we krwi.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Wysoki poziom glukozy we krwi może również przyczynić się do rozwoju infekcji drożdżakowych. Wysoki cukier tworzy idealny środowisko do wzrostu drożdży, a jego częstym objawem jest swędzenie genitaliów.

Mogą mu również towarzyszyć inne symptomy, takie jak pieczenie. Te intymne dolegliwością mogą utrudniać funkcjonowanie, dlatego należy skonsultować je z lekarzem, jeśli nie ustępują po kilku dniach.

2. Najczęstsze sygnały cukrzycy

Cukrzyca typu 2 rozwija się wolniej niż typ 1 schorzenia, zwykle w ciągu miesięcy, a nawet lat. Wówczas symptomy mogą ujawniać się stopniowo, co utrudnia dostrzeżenie niepokojących sygnałów.

Regularne infekcje intymne mogą być oznaką cukrzycy typu 2, szczególnie gdy towarzyszą im inne charakterystyczne objawy.

Do najczęstszych symptomów cukrzycy typu 2 zalicza się:

Rozpoznanie cukrzycy i zdiagnozowanie jej we wczesnym stadium może uchronić przed rozwojem niebezpiecznych powikłań choroby.

3. Otyłość i problemy z sercem to ważne czynniki ryzyka

Eksperci wskazują na wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby. Wielu z nim można zapobiec, tak jak ma to miejsce w przypadku otyłości. Liczba chorych na cukrzycę typu 2 spowodowaną otyłością rośnie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Otyłości, a więc i cukrzycy, sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu, niezdrowe odżywianie. Już nadwaga może prowadzić do stanu przedcukrzycowego i w konsekwencji rozwoju choroby.

Problemy z układem krążenia, takie jak wysokie ciśnienie i wysoki poziom cholesterolu również często zauważa się u diabetyków. Przypadki cukrzycy typu 2 w rodzinie także stanowią czynnik ryzyka.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze