Czy istnieje związek między cukrzycą a rakiem trzustki?
Zachorowanie na cukrzycę typu 2 lub pogorszenie jej objawów może być wczesnym objawem raka trzustki, jak sugeruje najnowsze badanie. Naukowcy przeanalizowali dane prawie miliona pacjentów z cukrzycą typu 2 lub rakiem trzustki we Włoszech i Belgii. U połowy pacjentów z rakiem trzustki został on zdiagnozowany w przeciągu roku od zdiagnozowania cukrzycy typu 2.
Badacze odkryli też, że pacjenci z cukrzycą typu 2, których stan znacząco się pogorszył, co wymagało bardziej inwazyjnych metod leczenia, również objęci byli zwiększonym ryzykiem raka trzustki.
Wyniki badania, które nie potwierdzają jeszcze jednoznacznie, że istnieje jakikolwiek związek pomiędzy cukrzycą typu drugiego a rakiem trzustki lub innymi nowotworami, zaprezentowane były na Europejskim Kongresie Nowotworowym (ECC) w Amsterdamie.
Badania zaprezentowane na spotkaniach i kongresach medycznych uważa się za wstępne do momentu, kiedy zostaną one opublikowane w czasopiśmie, gdzie poddane zostaną przeglądowi innych specjalistów.
"Lekarze i ich pacjenci, u których zdiagnozowano cukrzycę, powinni być świadomi tego, że diagnoza tej choroby, a także nagłe pogorszenie jej objawów może być pierwszym znaczącym objawem ukrytego raka trzustki.
Lekarze powinni powziąć odpowiednie kroki w celu dokładniejszej diagnozy i zapobiegania nowotworowi" - mówi autorka badania, Alice Koechlin z Międzynarodowego Instytutu Badań Prewencyjnych w Lyonie, na konferencji ECC.
"Nie istnieje obecnie żadna dobra, nieinwazyjna metoda wykrywania raka trzustki, która bazuje na chorobie nie dającej żadnych symptomów. Mamy nadzieję, że wyniki naszych badań zachęcą lekarzy do wyszukiwania oznak sygnalizujących obecność nowotworu w trzustce, za pomocą testów krwi oraz innych metod diagnostycznych. Jeśli odnajdą jakieś oznaki, należy natychmiast przeprowadzić badania które rozwieją wszelkie wątpliwości, takie jak endoskopię" - mówi Koechlin.
Rak trzustki to jeden z najgroźniejszych nowotworów, który przyczynia się do dużej ilości śmierci z powodu raka. Powodem tego jest fakt, że bardzo trudno go zdiagnozować we wczesnym etapie, kiedy są jeszcze możliwości na wyleczenie go. W późniejszych etapach nie ma już odpowiednio skutecznych metod, jak tłumaczą eksperci.
Mniej niż 1 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano raka trzustki, dożywa 10 lat po diagnozie, jak odnotowują autorzy badania w informacji prasowej. W 2012 roku zdiagnozowano około 338 tys. przypadków raka trzustki na całym świecie. 330 tys. pacjentów zmarło z powodu choroby.
Jak twierdzi szef ECC, dr Peter Naredi - "z powodu tego, jak groźny jest rak trzustki, i ponieważ jedynie mniejsza część przypadków jest diagnozowana jeszcze w stadium, w którym można go wyleczyć, musimy odkryć nowe, lepsze sposoby diagnozy tej choroby".
"Poczyniono już pewne postępy w poszukiwaniu oznak raka trzustki, które znaleźć można we krwi. Jeśli cukrzyca typu 2 okaże się w istocie powiązana z rakiem trzustki, diagnoza nowotworu będzie sprowadzać się do badań krwi na poziom cukru, co stanowić będzie przełom w leczeniu tej niebezpiecznej postaci nowotworu" - dodaje dr Naredi.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.