Trwa ładowanie...

Na co najczęściej skarżą się Polacy w dobie pandemii? Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada (WIDEO)

Sezon infekcyjny w pełni – niektóre szpitalne oddziały już są przepełnione. Rodzice dzieci obawiają się, że niedługo odwiedziny zarezerwowane będą tylko dla zaszczepionych. Czy to byłby dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy Rzecznika Praw Pacjenta, który był gościem programu "Newsroom".

- Oczywiście, że to nie byłby dobry pomysł, bo trzeba spojrzeć na różnego rodzaju sytuacje. Zresztą wytyczne MZ i GIS nie wskazują, że w każdej sytuacji tylko osoby zaszczepione mogą odwiedzić pacjentów w szpitalu – uspokaja Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Jednak, jak się okazuje, pacjenci nie do szpitali w dobie pandemii mają największe zastrzeżenia. Na cenzurowanym znajdują się przede wszystkim placówki podstawowej opieki zdrowotnej.

- Faktycznie do czasu pandemii najwięcej skarg, najwięcej zastrzeżeń mieliśmy do działalności szpitali, natomiast w czasie pandemii ten trend się dosyć wyraźnie odwrócił. Widzimy, że najwięcej zastrzeżeń mamy do POZ. Skargi pacjentów dotyczą głównie kwestii kontaktów z placówką i dostępności, czyli możliwości odbycia wizyty w dniu zgłoszenia bądź w innym dniu ustalonym z pacjentem – mówi Chmielowiec.

Co w tej sytuacji może zrobić pacjent? Jakie ma prawa i w jaki sposób może interweniować?

- Można po pierwsze zgłosić swoje zastrzeżenia do kierownika, dyrekcji danej placówki czy ordynatora. W szpitalach niejednokrotnie jest także pełnomocnik do spraw pacjenta. Ja w takich sytuacjach zawsze zachęcam, by kierować takie zastrzeżenia, pytania, prośby, skargi do nas, do naszej instytucji – jesteśmy od tego, by pomagać. Można zgłosić skargę anonimowo i my w takiej sytuacji podejmiemy działania. Można zadzwonić pod numer 800 190 590, ale również w każdy inny sposób można się z nami kontaktować - za pośrednictwem czatu, maila, w tradycyjny, pisemny sposób, przyjmujemy też pacjentów osobiście – tłumaczy Rzecznik Praw Pacjenta.

Więcej dowiesz się, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza