Najgorsza pozycja do snu. Ekspert porównuje do efektów wypadku samochodowego
O ile coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia dobrze zbilansowanej diety, o tyle nadal nie doceniamy roli snu w budowaniu odporności i dobrej kondycji organizmu. Znaczenie ma nie tylko odpowiednia ilość snu, ale również jego jakość. Eksperci medycyny snu podkreślają, że ważna jest też pozycja ciała - jedna jest szczególnie szkodliwa.
1. Jak spać, żeby się wyspać?
Osoba dorosła potrzebuje ok. siedmiu godzin nieprzerwanego snu na dobę, oczywiście może się to różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i okresu w życiu. Specjaliści podkreślają, że liczy się nie tylko długość, ale też jakość snu. Przed spaniem warto zadbać o odpowiednie wywietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy. Bardzo ważna jest też pozycja do spania.
Eksperci odradzają przede wszystkim spanie na brzuchu, które jest bardzo niekorzystne dla naszego kręgosłupa. James Leinhardt, specjalista od dobrego snu, porównuje długotrwałe spanie w takiej pozycji do efektów wypadku samochodowego.
- Śpiąc w tej pozycji, kiedy obracasz szyję, skręcasz ją. Kiedy podnosisz głowę, walczysz z wszystkimi naturalnymi krzywiznami kręgosłupa. Będąc w tej pozycji, uciskasz swój kręgosłup, dlatego później czujesz mrowienie, ból szyi i pleców - opowiada w nagraniu opublikowanym na TikToku.
2. To optymalna pozycja do spania
Ekspert przyznaje, że wielu osobom ciężko zmienić pozycję snu po latach przyzwyczajenia, ale to kwestia konsekwencji i samozaparcia, która szybko przyniesie efekty. Dodaje też, że spanie na brzuchu jest niekorzystne nie tylko dla kręgosłupa, ale szkodzi również skórze, która szybciej staje się pomarszczona i sucha. W dodatku materiał w pewnym stopniu ogranicza dopływ tlenu, bo poduszka w takim ułożeniu zakrywa nam część nosa i ust.
Zdaniem Leinhardta dla naszego ciała najlepsze jest spanie na lewym boku z dwoma poduszkami - jedną podłożoną pod głową, drugą ułożoną między nogami, najlepiej między kolanami i kostkami.
- Poduszki ułożone w ten sposób podtrzymają i ustabilizują biodra. Dzięki temu poczujesz się bezpieczniej, stabilniej - przekonuje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.