Napoje słodzone zwiększają ryzyko raka jelita grubego. Unikaj jak ognia
Częste spożywanie napojów z dodatkiem cukru to nie tylko krótka droga do otyłości i cukrzycy. To także większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Szczególnie dotyczy to kobiet - wynika z opublikowanych w czasopiśmie "Gut" badań amerykańskich naukowców.
1. Napoje słodzone a rak jelita grubego. Badania
Wpływ częstego spożywania słodkich napojów na zdrowie onkologiczne zbadali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Waszyngtona w St. Luis w Stanach Zjednoczonych. Według ich analiz, dorośli, którzy regularnie piją co najmniej 2 lub więcej butelek napojów o wysokiej zawartości cukru, mogą być narażeni na 2-krotnie większe ryzyko wystąpienia u nich raka jelita grubego jeszcze przed 50. rokiem życia. Dotyczy to także osób młodych, urodzonych w 1990 r.
Co ciekawe, naukowcy z St. Luis poinformowali, że negatywny wpływ na zdrowie mają zarówno słodzone napoje ciepłe, jak i zimne, a każda porcja przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworu jelita grubego. Badania w wyższej grupie wiekowej były prowadzone na pielęgniarkach, dlatego też dotyczą głównie kobiet. Eksperci podkreślają jednak, że w przypadku dzieci w wieku 13-18 lat, które często piją napoje słodzone, prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego wzrasta o 32 proc.
2. Ukryty zabójca
Badania naukowców z St. Luis mogą rzucić dodatkowe światło na wpływ diety na zdrowie.
"Uzyskane przez nas dane są kolejnym powodem do tego, żeby unikać wysoko słodzonych napojów, a także wspierają tezę, że ich nadmierne spożywanie może mieć udział we wzroście odnotowanych przypadków raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia, co jest coraz bardziej niepokojącą tendencją" - tłumaczyła dr Yin Cao, współautorka badania.
Eksperci zalecają, by osoby, które piją duże ilości słodzonych napojów, zrezygnowały, chociaż z części z nich i zastąpiły je wodą czy niesłodzoną herbatą.
Rak jelita grubego atakuje głównie osoby powyżej 50. roku życia, ale onkolodzy coraz częściej zwracają uwagę na to, że choroba diagnozowana jest także u młodych osób. Nowotwór rozwija się na początku w ukryciu, nie dając żadnych objawów chorobowych. Natomiast gdy zaczynają się one pojawiać, często rak jest już w stadium zaawansowanym i wymaga zaawansowanego leczenia onkologicznego. Na samą resekcję jest już często za późno.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.