Trwa ładowanie...

Naukowcy nie mają wątpliwości. Brak snu sprzyja rozwojowi poważnej choroby

Avatar placeholder
15.01.2024 07:23
Lekarze ostrzegają. Fatalnie odbija się na mózgu, sprzyja demencji
Lekarze ostrzegają. Fatalnie odbija się na mózgu, sprzyja demencji (Getty Images)

Badacze z australijskiego Monash Univeristy odkryli, że istnieje związek między długością trwania snu głębokiego a ryzykiem rozwoju demencji. To ważna informacja dla wszystkich, którzy nie dbają o higienę snu.

spis treści

1. Brak snu sprzyja demencji

Grupa 346 seniorów (powyżej 60 lat) została poddana szczegółowej analizie jakości snu za pomocą polisomnografii. Badania przespanej nocy przeprowadzono dwukrotnie – w latach 1995-1998 oraz 1998-2001. Następnie, przez niemal 17 lat, naukowcy monitorowali stan zdrowia kognitywnego uczestników.

W trakcie obserwacji zidentyfikowano 52 przypadki demencji. Po uwzględnieniu wielu zmiennych, takich jak wiek, płeć, czynniki genetyczne, palenie tytoniu czy stosowanie leków wpływających na sen - badacze doszli do wniosku, że każde procentowe skrócenie czasu trwania snu głębokiego rocznie zwiększało ryzyko demencji o 27 proc.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Naukowcy odkryli również, że skrócenie fazy snu głębokiego następowało szybciej u osób mających genetyczne predyspozycje do choroby Alzheimera.

2. Jaką rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa sen głęboki?

Sen głęboki, znany również jako sen wolnofalowy, odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia neurologicznego. Podczas tej fazy snu nasz mózg przechodzi proces intensywnej regeneracji.

Jednym z najważniejszych aspektów tej regeneracji jest aktywacja układu glimfatycznego, odpowiedzialnego za usuwanie toksycznych odpadów metabolicznych, które w nadmiarze mogą tworzyć agregaty, będące jednym z głównych markerów choroby Alzheimera.

Sen wolnofalowy, poprzez stymulację układu glymfatycznego, przyczynia się więc do oczyszczania mózgu z tych potencjalnie szkodliwych substancji, co może mieć znaczenie w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych.

Jak twierdzi główny autor badania profesor Matthew Pase, nabyta dziś wiedza może sprawić, że naukowcy i lekarze będą mogli modyfikować związany z jakością snu czynnik ryzyka rozwoju demencji.

3. Jak zapobiec demencji?

Zdaniem ekspertów aż 4 na 10 przypadków demencji można zapobiec poprzez zmianę stylu życia. Ważne jest zdrowe odżywianie, uprawianie aktywności fizycznej, dbanie o regularny sen.

W profilaktyce demencji istotną rolę odgrywa również podtrzymywanie relacji społecznych. Aktywność umysłowa, pdoobnie jak uczestniczenie w życiu społecznym także redukuje ryzyko rozwoju otępienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze