Nie tylko wspiera odporność i zdrowie kości. Oto nowe działanie witaminy D
Witamina D może pomóc poprawić zdrowie serca oraz metabolizm - wynika z nowego badania. Dawka uzupełniająca 3320 IU witaminy D dziennie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, całkowitego cholesterolu, hemoglobiny A1C oraz poziomu insuliny i glukozy we krwi na czczo. To wynik kompleksowych badań działania mikroelementu, którego dokonali naukowcy z Chin i USA.
1. Witamina D poprawia zdrowie serca
Nowy, kompleksowy przegląd badań naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych nad korzyściami suplementacji witaminą D pokazuje, jak wartościowa jest w utrzymaniu zdrowia serca i prawidowego metabolizmu.
W badaniach wzięło udział prawie 18 tys. uczestników i przeprowadzono je na bardzo zróżnicowanych populacjach w różnych lokalizacjach na świecie. Badacze odkryli, że przyjmowanie dawki 3320 międzynarodowych jednostek (IU) witaminy D dziennie, czyli około 83 mikrogramów, wiąże się z kilkoma istotnymi korzyściami kardiometabolicznymi.
Chodzi o obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, ogólnego cholesterolu, hemoglobiny A1C - markera cukrzycy typu 2 - oraz stężenia glukozy we krwi na czczo i insuliny. Naukowcy odkryli, że suplementacja witaminą D przyniosła największe korzyści osobom z niższym poziomem krążącej witaminy D we krwi, z BMI poniżej 30 oraz w wieku 50 lat i starszym.
2. Witamina D i serce
Witamina D jest nam bardzo potrzebna, ale nie da się jej uzyskać tylko z pożywienia. Poziom 25[OH]D w surowicy krążącego we krwi jest uważany za najbardziej wiarygodny wskaźnik całkowitego zaopatrzenia organizmu w witaminę D, w tym naturalnie wytwarzanej ze skóry i suplementów diety.
"Chociaż istnieje mnóstwo badań wykazujących związek między przyjmowaniem witaminy D a niższym ryzykiem choroby serca, nadal brakuje bezpośredniej przyczyny i skutku. Niskie poziomy witaminy D w surowicy są związane ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, ale nadal nie jest jasne, czy jest to przyczyna lub czynnik przyczyniający się do choroby serca, czy raczej konsekwencja choroby serca" - skomentowała na łamach "Medical News Today" dr n. med. Jayne Morgan, kardiolog i dyrektor wykonawczy ds. zdrowia i edukacji społecznej w Piedmont Healthcare Corporation w Atlancie w stanie Georgia.
Ekspertka przypomniała, że witamina D przynosi korzyści dla zdrowia kości, funkcjonowania mięśni i zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie. Jej możliwe pozytywne skutki stwierdzono zarówno dla nadciśnienia, cukrzycy, jak i poziomu lipidów. Poziom witaminy D w surowicy ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, co może wyjaśniać istotną rolę, jaką pełni w przypadku stanu zdrowia osób po 50.
3. Objawy niedoboru witaminy D
Większość osób z niedostatecznym poziomem witaminy D nie ma objawów. Jednak przewlekły niedobór może powodować osteomalację, która może prowadzić do:
- bólu kości
- bólu stawów
- osłabienia mięśni lub skurczów
- problemów z rozwojem kości lub zębów.
Z czasem osłabione kości mogą przyczyniać się do osteoporozy i zwiększać ryzyko upadków i złamań, szczególnie u osób starszych. Niedobór witaminy D może również prowadzić do nadczynności przytarczyc, czyli sytuacji, gdy przytarczyce powodują zaburzenie równowagi hormonalnej, które doprowadza do zbyt wysokiego poziomu wapnia we krwi.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.