Trwa ładowanie...

Nieznana choroba nęka Chiny. WHO reaguje: "Jeśli to nowy wirus, wyruszamy w nieznane"

 Patrycja Pupiec
02.12.2023 10:06
Sieje spustoszenie w Chinach. Ekspert ostrzega świat
Sieje spustoszenie w Chinach. Ekspert ostrzega świat (Getty Images)

Tajemnicza choroba, która atakuje układ oddechowy, sieje spustoszenie w Chinach. Przepełnione szpitale, zamknięte szkoły i wzrost liczby pacjentów niepokoi WHO. Czołowy ekspert apeluje, by Europa przygotowała się na najgorszy scenariusz.

spis treści

1. Tajemnicza choroba sieje spustoszenie w Chinach

Specjalista chorób zakaźnych dr Joseph Ambani wydał specjalne ostrzeżenie dla Europy. Dr Ambani ostrzega przed potencjalną epidemią w związku z sytuacją epidemiologiczną w Chinach. Według najnowszych doniesień najtrudniejsza sytuacja jest na północy kraju, w Pekinie oraz Liaoning.

Wszystko ma związek z epidemią tajemniczej choroby, która sieje spustoszenie w Azji. Choroba przypomina zapalenie płuc. Chińczycy twierdzą, że przyczyną są krążące patogeny, które atakują układ oddechowy, jak wirusy RSV, grypy i przeziębienia.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Obawy rosną także ze względu na sytuację w Holandii. Tamtejsi specjaliści ostrzegają przed nagłym wzrostem zachorowań na zapalenie płuc wśród dzieci.

2. "Wyruszamy w nieznane"

Ekspert podkreśla, że Europa powinna zintensyfikować środki zapobiegawcze. Zaznaczył także, że zbyt mało jeszcze wiemy o kolejnym niepokojącym zagrożeniu z Chin, ale europejskie systemy opieki zdrowotnej powinny przygotować się na najgorsze.

"Zrozumienie, czy jest to nowy szczep, czy mutacja istniejącego wirusa, ma kluczowe znaczenie. Ta wiedza kształtuje nasze przewidywania dotyczące jego rozprzestrzeniania się i zjadliwości. Jeśli jest to nowy wirus, wyruszamy w nieznane, z potencjałem zarówno większej zjadliwości, jak i braku odporności w populacji" - wyjaśnił w rozmowie z Daily Express.

Dr Ambani zaznaczył, że Europa powinna zapewnić odpowiednie zapasy i wyposażenie dla infrastruktury systemów opieki zdrowotnej. Specjalista podkreślił, że dotyczy to zarówno oddziałów intensywnej terapii, jak i podstawowej opieki zdrowotnej, a także szkolenie pracowników w zakresie zarządzania epidemią.

3. WHO żąda aktualnych danych

Rośnie liczba głosów, które uważają, że Chiny bagatelizują możliwe zagrożenie. Zapalenie płuc jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Ewentualna epidemia mogłaby więc po raz kolejny uderzyć najmocniej w populację seniorów w Europie.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę 29 listopada, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała Chiny do przekazania większej ilości danych. Urzędnicy WHO próbowali także uspokoić głosy paniki, które podkreślały, że na całym świecie obserwuje się wzrost przypadków zapalenia płuc.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze