Trwa ładowanie...

WHO: Podawanie kolejnych dawek przypominających nie jest sensowną strategią. Potrzeba nowej szczepionki

Zdaniem ekspertów WHO ciągle doszczepianie dawkami przypominającymi oryginalnej szczepionki przeciw COVID-19 na dłuższą metę nie jest sensowną strategią walki z pandemią. W obliczu ciągle pojawiających się nowych wariantów SARS-CoV-2 potrzebujemy nowej szczepionki, która będzie lepiej chronić przed transmisją wirusa.

spis treści

1. Musimy zmienić strategię walki z COVID-19?

Od kiedy wariant Omikron zaczął gwałtownie rozprzestrzeniać się na świecie, eksperci zachęcają ludzi do szczepień trzecią dawką preparatów przeciw COVID-19. Jak wiadomo, nowy wariant lepiej omija odporność zarówno naturalną, jak i nabytą. Jednak po "podbiciu" poziomu przeciwciał po dawce przypominającej, możemy czuć się bezpieczni.

Zobacz film: "Nowy wariant - Deltakron (Delmikron)"

W niektórych krajach, jak Izrael już zezwolono na szczepienie czwartą dawką.

 Doszczepianie dawkami przypominającymi oryginalnej szczepionki przeciw COVID-19 nie jest sensowną walki z pandemią?
Doszczepianie dawkami przypominającymi oryginalnej szczepionki przeciw COVID-19 nie jest sensowną walki z pandemią? (getty images)

Jednak zadaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opieranie strategii walki z pandemii na podawaniu kolejnych dawek tej samej szczepionki może być mało sensownym.

Do takiego wniosku doszła Techniczna Grupa Doradcza ds. Składu Szczepionek COVID-19 (TAG-CO-VAC), którą we wrześniu 2021 r. powołała WHO. Ta multidyscyplinarna grupa 18 ekspertów dokonuje przeglądu i oceny wpływu pojawiających się tzw. wariantów budzących obawy na działanie szczepionek przeciw COVID-19 i zdrowie publiczne.

"Strategia szczepień oparta na powtarzających się dawkach przypominających przy oryginalnym składzie szczepionki prawdopodobnie nie będzie odpowiednia ani trwała" – czytamy w oświadczeniu TAG-CO-VAC.

2. Czas na zmianę składu szczepionek?

W komunikacie podkreślono, że choć istniejące obecnie preparaty dalej gwarantują ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19, to wstępne wyniki badań wskazują, że są mniej skuteczne w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem oraz wystąpieniu objawów choroby.

Tymczasem zadaniem ekspertów TAG-CO-VAC świat potrzebuje opracowania szczepionek, które nie tylko będą chronić ludzi przed poważnymi zachorowaniami, ale przede wszystkim lepiej zapobiegać zakażeniom i transmisji koronawirusa. Jest to więc czas, aby rozważyć zmianę składu istniejących szczepionek.

Jako jedną z możliwych opcji eksperci zasugerowali stworzenie szczepionek multiwalentnych, które zawierałyby antygeny różnych wariantów SARS-CoV-2. Jednak do czasu opracowania nowych szczepionek, najlepszą ochroną przed wariantem Omikron pozostaje dawka przypominająca.

Zobacz także: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. "Nie ma ryzyka NOP-ów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza