Nordic Walking – jak wpływa na zdrowie?

Szacuje się, że blisko 3 miliony Polaków regularnie spaceruje z kijkami do nordic walking. Tak duża liczba entuzjastów tego sportu wcale nie dziwi, jeśli spojrzy się na jego zalety.

Maszerowanie z kijkami nie tylko sprzyja poprawie kondycji, ale przede wszystkim bardzo dobrze wpływa na zdrowie. Przyczynia się do spadku wagi i wzmocnienia mięśni. Na jakie jeszcze efekty zdrowotne można liczyć, regularnie uprawiając nordic walking?

Marszem po zdrowe serce!

Nie bez przyczyny trening nordic walking poleca się pacjentom po przebytym zawale serca, jak również cierpiącym na nadciśnienie tętnicze i miażdżycę. Podczas aktywności rozszerzają się naczynia krwionośne, co ułatwia transport tlenu. Z potem usuwany jest nadmiar soli, co z kolei przyczynia się do normalizacji ciśnienia tętniczego. Obniżeniu ulega również poziom cholesterolu.

Przyczyną problemów z sercem często bywa nadwaga, zwłaszcza kilogramy odkładające się w okolicy brzucha. Nadwaga i otyłość są bowiem jednymi z czynników wpływających na rozwój miażdżycy, nadciśnienia i cukrzycy typu 2. Prawidłowo przeprowadzony trening nordic walking połączony z dobrze zbilansowaną dietą pozwoli schudnąć w ciągu miesiąca aż 5 kg! W pierwszej kolejności zmniejszać się będzie tkanka tłuszczowa na brzuchu i w talii. Spacer z kijkami przyspiesza ponadto przemianę materii. Usprawnia pracę jelit i pomaga szybciej spalić kalorie.

Sposób na ból pleców

Znakiem naszych czasów jest przygarbiona sylwetka. Ma to związek z często wykonywaną pracą w pozycji siedzącej, długimi godzinami spędzonymi przed komputerem lub telewizorem. Wady postawy są diagnozowane już u dzieci. Osoby starsze z kolei zmagają się codziennie z bólami pleców, mięśni karku i szyi. Lekiem na tego rodzaju dolegliwości i w tym przypadku może być nordic walking. Sport ten zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa. Koryguje ponadto wady postawy i łagodzi napięcie mięśniowe w okolicy ramion, barków i pleców. Kijki, będące podstawą tego rodzaju aktywności, odciążają dolny odcinek pleców i zmniejszają bóle w okolicy lędźwiowej.

– Nordic walking zmusza do pracy mięśnie tylnej części ramion – tricepsy i eliminuje problem tzw. pelikanów – obwisłej skóry ramion, która pojawia się wskutek szybkiej utraty wagi, braku aktywności fizycznej lub starzenia. Trening z kijkami niweluje również tendencję do garbienia się – mówi Mirosława Krzyścin, ekspert Akademii Zdrowia Santandera.

Towarzyski sport

W czasie treningu nordic walking organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu nasz mózg pracuje wydajniej i mamy więcej energii. Ponadto zwiększa się pojemność naszych płuc, a także odporność organizmu.

Sport dodaje siły i witalności, zwłaszcza jeśli jest uprawiany na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Nordic walking to nie tylko świetny sposób na poprawę zdrowia, ale też aktywny odpoczynek. Wiedzą o tym specjaliści z Akademii Zdrowia Santandera, którzy podczas spotkań z mieszkańcami 26 polskich miejscowości zachęcają do tego rodzaju aktywności. W każdy wtorek prowadzone są bezpłatne treningi nordic walking pod czujnym okiem instruktorów, którzy uczą prawidłowej techniki maszerowania. To pozwala uniknąć błędów, a tym samym czerpać z tego sportu jak najwięcej korzyści.

Spacerowanie z kijkami sprzyja również nawiązywaniu nowych kontaktów oraz zacieśnianiu rodzinnych i przyjacielskich więzi. Ten sport bowiem nie wyklucza towarzystwa – podczas treningu możemy swobodnie rozmawiać ze współtowarzyszami. Utrzymanie wspólnego tempa nie jest trudne, a wspólny spacer to dobra forma rozrywki i sposób na relaks.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka, 2 tygodnie temu

Nordic Walking

Komentarze (14)
~SolMedTravel
~SolMedTravel 2 tygodnie temu

Majorka jest idealnym, całorocznym celem dla każdego, kto lubi spacery z dwoma kijkami. Ponad 300 słonecznych dni w roku, śródziemnomorski klimat oraz dziesiątki tras zapierających dech w piersiach.

Odpowiedz
Resvitarox
Resvitarox 2 tygodnie temu

Tajemnica długowieczności! ****** Stres oksydacyjny to główna przyczyna przedwczesnego starzenia. To groźny dla zdrowia stan, w którym organizm produkuje nadmiar toksycznych związków – wolnych rodników. Zwiększenie liczby wolnych rodników w ciele jest spowodowane złą dietą, stresem, zanieczyszczeniem środowiska. Zatrzymaj czas, zachowaj młodość i pełnię sił. Suplement diety Resvitarox zawiera kompleks najsilniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu. 100 mg resweratrolu + 4 mg astaksantyny + 5 mg likopenu to optymalna dawka antyoksydantów niwelująca działanie wolnych rodników – toksycznych związków odpowiedzialnych za uszkadzanie komórek, a w efekcie przyspieszone , przedwczesne starzenie się organizmu. Resvitarox skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników, chroniąc komórki przed zniszczeniem i tym samym przedłużając młodość! Resvitarox działa od środka, neutralizując przyczyny, a nie objawy starzenia się organizmu. Regularna suplementacja Resvitaroxu zapewnia trwałą i bezpieczną ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – faktyczną przyczyną przedwczesnego starzenia się. Jedna kapsułka wystarczy aby na dłużej zachować młodość. Maksymalna dawka antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu. Więcej informacji znajdziesz tu mocantyoksydantow.pl ****** myntb5v45cv56b67n78n76b56v55d6bf7n8n67bf6vd5d6bf7ng7b7f6vd5cs4sv5db6f7ng8ng7fb7vd5c4sv5db6f7ng87ng7f7b6dv5sc

Odpowiedz
~Cos Tu Nie Gra
~Cos Tu Nie Gra 2 tygodnie temu

Codziennie od 7 lat chodzę z psem na spacer i codziennie widze te same osoby ( glównie kobietki ) z kijkami. jak były grube 7 lat temu tak są i dzisiaj, a nawet moim zdaniem są jeszcze grubsze ... Albo z tymi kijaki to ściema , albo trzeba umiec chodzic . Albo może wracaja i jedzą po 10 pączków ( 1 godz chodzenia a potem 3 godziny żarcia ) ... Znam wiele osób zgrabnych , szcupłych , pięknych które w zyciu kijków w ręce nie miały, no może narciarskie , to tak...

Odpowiedz
Resvitarox
Resvitarox 2 tygodnie temu

Tajemnica długowieczności! ****** Stres oksydacyjny to główna przyczyna przedwczesnego starzenia. To groźny dla zdrowia stan, w którym organizm produkuje nadmiar toksycznych związków – wolnych rodników. Zwiększenie liczby wolnych rodników w ciele jest spowodowane złą dietą, stresem, zanieczyszczeniem środowiska. Zatrzymaj czas, zachowaj młodość i pełnię sił. Suplement diety Resvitarox zawiera kompleks najsilniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu. 100 mg resweratrolu + 4 mg astaksantyny + 5 mg likopenu to optymalna dawka antyoksydantów niwelująca działanie wolnych rodników – toksycznych związków odpowiedzialnych za uszkadzanie komórek, a w efekcie przyspieszone , przedwczesne starzenie się organizmu. Resvitarox skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników, chroniąc komórki przed zniszczeniem i tym samym przedłużając młodość! Resvitarox działa od środka, neutralizując przyczyny, a nie objawy starzenia się organizmu. Regularna suplementacja Resvitaroxu zapewnia trwałą i bezpieczną ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – faktyczną przyczyną przedwczesnego starzenia się. Jedna kapsułka wystarczy aby na dłużej zachować młodość. Maksymalna dawka antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu. Więcej informacji znajdziesz tu mocantyoksydantow.pl ****** 878h67g6h87j978h67gr6h87j9878h67g576h87j9878h6rg75e6f45e6g5r76hrt8t7th67rg5e6f46gr57h6t87yj8th67rg5e64f6gr57h6t87yjt8h6r7g5e64f6gr576ht87yj

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety
Aromaterapia

Nordic walking - na zapalenie stawów

Nordic walking - na zapalenie stawów

Aktywność, która w niekonwencjonalny sposób może przyczynić się do walki z artretyzmem, to pływanie, a także modny ostatnio nordic walking.

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Osoby uprawiające nordic walking

Osoby uprawiające nordic walking

W ostatnich latach w Polsce nordic walking zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Dyscyplina nordic walking przeznaczona jest również dla seniorów.

Nordic Walking

Trening nordic walking

Trening nordic walking

. Zalety nordic walking Chodzenie z kijkami korzystnie wpływa na stan zdrowia. Niektórzy nordic walking traktują jako jedną z technik rehabilitacyjnych (...) Nordic...

Nordic Walking

Nordic walking dla seniora

Nordic walking dla seniora

, kondycję fizyczną i ogólne zdrowie. Nie inaczej jest z tym sportem dla seniora. Inaczej niż przy zwykłym marszu, w nordic walking zaangażowane (...) Nordic walking...

Nordic Walking

Uprawianie nordic walking

Uprawianie nordic walking

Technika chodzenia nordic walking zyskała popularność na całym świecie. Jest to, najprościej rzecz ujmując, chodzenie z kijkami. Kijki do nordic (...) walking są specjalnie zaprojektowane,...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Kijki do nordic walking kontra kijki trekkingowe

Kijki do nordic walking kontra kijki trekkingowe

Nordic walking to dyscyplina sportu dla każdego. Pozwala uzyskać szczupłą sylwetkę i zadbać o swoje zdrowie. Jednak aby trening dał pożądane efekty (...) , musi być przeprowadzony prawidłowo. Równie istotny...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Jakie kije do nordic walking?

Jakie kije do nordic walking?

Nordic walking - na zapalenie stawów To pytanie zadają osoby, które chcą rozpocząć uprawianie tej formy aktywności fizycznej. Nordic walking (...) z nich doskonale zdaje sobie sprawę...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

o zdrowie, ale też dla tych, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening nordic walking na świeżym powietrzu wpływa na poprawę krążenia krwi (...) także pamięć. Wśród zalet...