Trwa ładowanie...

Nowa nadzieja dla chorych na raka krtani

Lek. Mateusz Nawrocki
15.01.2017 16:08
Nowa nadzieja dla chorych na raka krtani
Nowa nadzieja dla chorych na raka krtani

Roczna liczba zachorowań na raka krtani w Polsce wynosi ponad 2000 z czego zdecydowana większość przypadków występuje u mężczyzn. Większość chorób jest rozpoznawana po 50 roku życia, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Dostępnym leczeniem raka krtani jest chemioterapia, radioterapia, jak i zabieg chirurgiczny. W przypadku całkowitego usunięcia krtani, życie pacjentów zmienia się o 180 stopni, bowiem jest usuwany narząd w którym wytwarzany jest głos. Oczywiście wszelkie metody rehabilitacyjne pozwalają na w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Wiele wskazuje na to, że naukowcy pracują nad nowym implantem, który będzie wstawiany w miejsce usuniętego narządu. Przykładem jest 56-letni mężczyzna mieszkający we Francji, który po wszczepieniu sztucznej krtani może mówić szeptem i oddychać całkowicie normalnie.

Pacjent otrzymał implant w 2015 roku i dobrze funkcjonował z nim przez prawie 16 miesięcy - zaznacza Nihal Engin Vrana z Francuskiej firmy Protip Medical, która wyprodukowała protezę.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Rak krtani występuje głównie po 50 roku życia
Rak krtani występuje głównie po 50 roku życia (123RF)

To pierwsza tego typu sytuacja, kiedy pacjent otrzymał implant krtani, znacznie przyczyniający się do zwiększenia jego jakości życia. Pacjent odzyskał również węch, który utracił na skutek przeprowadzonego leczenia. Implant zbudowany jest z tytanu i sylikonu - posiada również specjalną zastawkę, która imituję funkcję nagłośni.

W fizjologicznych warunkach zamyka ona drogi oddechowe podczas połykania jedzenia zapobiegając dostawaniu się pokarmu do tchawicy. Jak zaznacza Vrana ten element implantu jeszcze musi zostać dopracowany. Przez 16 miesięcy, kiedy pacjent używał implantu, nie zanotowano epizodów zapalenia płuc czy też innych infekcji.

Naukowcy zaznaczają również, że technologia cały czas rozwija się i kolejni pacjenci, którzy zdecydują się na implantację sztucznej krtani będą mogli korzystać ze znacznych ulepszeń. Osoby, które przeszły laryngektomię (usunięcie krtani), są idealnym kandydatami do użytkowania nowego implantu.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Lekarze zaznaczają jednak, że z uwagi na osłabienie układu immunologicznego na skutek prowadzonego leczenia nie wiadomo, jak organizm zareaguje na wszczepiony implant. Kolejną kwestią jest aspekt komfortu - czy sztywna rura w obrębie szyi nie będzie przeszkadzać pacjentom?

Również należy zwrócić uwagę, że ruchy szyi mogą zostać znacznie ograniczone na skutek wprowadzonej protezy. Naukowcy są zgodni, że należy przeprowadzić kolejne badania z udziałem pacjentów, które dokładnie określą, jak nowy implant wpływa na komfort i życie osób z po usunięciu krtani.

Nowe odkrycia z zakresu bioinżynierii medycznej wyglądają optymistycznie, jednak wymagają jeszcze udoskonalenia i kolejnych badań. Podniesienie jakości życia u pacjentów chorych na raka jest ważnym tematem medycyny XXI wieku- miejmy nadzieję, że za niedługo zostaną opracowane metody, które znacznie ułatwią życie chorującym osobom.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze