Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Nowa nadzieja w leczeniu bólu fantomowego

Dlaczego pojawia się ból w miejscu amputowanej kończyny? Nowe badania pozwalają na zrozumienie i leczenie tego problemu. Kluczową kwestią jest rekonstrukcja drogi neuronalnej, która rozpoczyna się w obrębie kory somatosensorycznej. Według szacunków Stowarzyszenia Osób po Amputacji, takich pacjentów może żyć nawet 2 miliony w całych Stanach Zjednoczonych.

Statystycznie, ilość amputacji spada w porównaniu np. z ilością zachorowań na cukrzycę - często właśnie operacja amputacji kończyny jest konsekwencją cukrzycy, co również obrazują statystki. Tylko z powodu cukrzycy nastąpił wzrost tego typu zabiegów o 25 proc. na przestrzeni lat 1998-2004.

Poza oczywistym problemem psychologicznym i czysto praktycznymi zmaganiami, procedura odjęcia kończyny może dawać bolesne efekty uboczne. Uczucie bólu pochodzące z miejsca amputowanej kończyny, to bardzo częsty problem osób po operacji.

Ból ten, nazywany bólem fantomowym może dotyczyć nawet 80 procent osób na całym świecie, którym odjęto kończynę.

„Pomimo, że ręka została odjęta, pacjenci z bólem fantomowym czują jakby była ona dalej na swoim miejscu. To bolesne pieczenie - jakby palenie, czy też nadwrażliwość na bodźce. Tradycyjne leki przeciwbólowe nie są efektywne w leczeniu” – mówi współautor badania, dr Ben Seymour z Wydziału Inżynierii w Wielkiej Brytanii.

Grupa naukowców pod jego kierownictwem połączyła siły z drugim zespołem z Uniwersytetu w Osaka, aby dokładnie zgłębić ten problem.

Skąd bierze się ból fantomowy? Jednym z głównych problemów jest brak efektywności tradycyjnego leczenia, które nie eliminuje dyskomfortu. Jak zaznacza dr Seymour celem badań było znalezienie innego rozwiązania niż leki, wykorzystując metody inżynierii. Wyniki badań opublikowane w magazynie "Nature Communications" mogą być podstawą do dalszych eksperymentów związanych z amputacją kończyn.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien on regularnie badać poziom cukru we krwi, nerki,...

Chociaż mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie bólu fantomowego pozostają tajemnicą, to wiadomo, że problem nie tkwi w korze czuciowej zlokalizowanej w mózgu, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie bodźców czuciowych i ruchowych. Poprzednie badania wykazywały znaczną reorganizację kory czuciowej.

Do wytłumaczenia zjawiska bólu fantomowego i udowodnienia, że są możliwe działania w tym zakresie, dwa zespoły użyły specjalnego urządzenia oddziałującego na mózg, badającego potencjały, które odpowiedzialne były za poruszanie ręką, która została amputowana. W zamian odjętej kończyny podłączony został robot imitujący rękę.

Okazało się, że wraz z poruszaniem „ręką robotem” ból nasilał się. Dalsze badania opierały się na porównywaniu poszczególnych miejsc w korze całego mózgu, z użyciem robota, trenując drugą pólkulę mózgu odpowiedzialną za daną stronę ciała. Wyniki są obiecujące i dowodzą o plastyczności kory somatosensorycznej i możliwości redukcji bólu.

„Byłoby idealnie, gdyby było możliwe stosowanie takich technik w domu, w połączeniu z fizjoterapią. Wyniki badania pokazują możliwość łączenia nowych technologii i jest światełkiem w tunelu w leczeniu bólu i daje nadzieję na przyszłość”- komentuje brytyjsko- japoński zespół naukowców.

Lek Mateusz Nawrocki, ponad rok temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...