Trwa ładowanie...

Nowe badania dają nadzieję na zwiększenie przeżywalności dzieci chorych na raka

Często zdarza się, że dzieci, które wygrywają walkę z rakiem, mają problemy z sercem. Niestety, wiele dzieci musi zmierzyć się z taką rzeczywistością. Choć często chemioterapia ratuje życie, jej skutki mogą mieć bardzo zły wpływ na rozwijający się organizm dziecka, a późne skutki uboczne, takie jak uszkodzenia serca, mogą potencjalnie zagrażać ich życiu.

"Przechodzą przez straszną chemioterapię, osiągają remisję, mają nowe życie, a potem zaczynają mieć problemy z sercem" - powiedział dr Todd Cooper, dyrektor Programu Dziecięcej Białaczki i Chłoniaka. "Jest to niesprawiedliwe i jesteśmy zdeterminowani, aby zmienić ten stan rzeczy".

Cooper jest liderem nowych ogólnokrajowych testów klinicznych, przeprowadzonych w ramach Dziecięcej Grupy Onkologicznej (COG), dla dzieci i młodzieży z nawrotem ostrej białaczki szpikowej (AML), aby przetestować lek, CPX-351, który został zaprojektowany do zabijania komórek białaczkowych przy jednoczesnej minimalizacji uszkodzeń serca.

Według Coopera, aż do 30 proc. pacjentów poddawanych chemioterapii AML będzie miał późne efekty uboczne, które mają wpływ na serce. Dla Coopera, jest to o 30 proc. za dużo.

Badania nad nowym lekiem mogą zminimalizować ryzyko późnych efektów ubocznych standardowej chemioterapii
Badania nad nowym lekiem mogą zminimalizować ryzyko późnych efektów ubocznych standardowej chemioterapii (Shutterstock)

AML jest to agresywny typ nowotworu, który ma wpływ na szpik kostny i krew. AML może być trudny do leczenia i wymaga intensywnej chemioterapii i przeszczepu szpiku kostnego.

Cooper mówi, że wcześniejsze próby testowania efektywności i skuteczności CPX-351 wykazały ogromne nadzieje dla dorosłych, a więc jest nadzieja, że da te same efekty u pacjentów pediatrycznych.

AML jest trudny do leczenia, dlatego standardowe leczenie zwykle obejmuje wiele leków chemioterapeutycznych, które są podawane w wyższych dawkach, w celu zabicia komórek rakowych.

"Chemioterapia bywa bardzo intensywna" - powiedział Cooper. "Niektóre z najskuteczniejszych leków działają bardzo dobrze na białaczkę, ale efekty uboczne, w tym uszkodzenia serca, mogą być poważne".

ZOBACZ TAKŻE:

CPX-351 dostarcza chemioterapię w inny sposób niż w standardowa chemioterapia. Leki są zawarte w kompozycji liposomowej, co uważa się za bezpieczniejsze dla serca. Liposom jest używany jako pojazd do transportu leków do ciała i do komórek białaczkowych w szpiku kostnym. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu chemioterapia w mniejszym stopniu trafia do serca.

W 3 fazie testów na dorosłych z grupy wysokiego ryzyka nawrotu AML zaobserwowano statystycznie istotną poprawę przeżycia całkowitego w porównaniu do pacjentów otrzymujących leczenie za pomocą chemioterapii lekami dostarczanymi w standardowy sposób.

Zastosowanie CPX-351 zmniejsza ryzyko zgonu o 31 proc. w porównaniu do zastosowania chemioterapii lekami cytarabina i daunorubicyna.

Białaczka - prezentacja edukacyjna
Białaczka - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek...

zobacz galerię

"Badanie to oferuje nie tylko nadzieję na wyleczenie większej ilości dzieci, ale również więcej dzieci żyje dłużej, prowadząc życie bardziej produktywne bez uszkodzenia serca w późniejszym okresie" - powiedział Cooper. "Jestem podekscytowany możliwością zaproponowania tej terapii dzieciom dzięki testom, bo chcę, aby dzieci miały dostęp do tych potencjalnie ratujących życie leków jak najszybciej".

Chociaż badania zostaną zakończone za kilka lat, Cooper jest optymistą i liczy, że CPX-351 poprawi wyniki dzieci z nawrotem ostrej białaczki szpikowej i może pewnego dnia stać się głównym sposobem leczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.