Nowe badania dają nadzieję na zwiększenie przeżywalności dzieci chorych na raka

Często zdarza się, że dzieci, które wygrywają walkę z rakiem, mają problemy z sercem. Niestety, wiele dzieci musi zmierzyć się z taką rzeczywistością. Choć często chemioterapia ratuje życie, jej skutki mogą mieć bardzo zły wpływ na rozwijający się organizm dziecka, a późne skutki uboczne, takie jak uszkodzenia serca, mogą potencjalnie zagrażać ich życiu.

"Przechodzą przez straszną chemioterapię, osiągają remisję, mają nowe życie, a potem zaczynają mieć problemy z sercem" - powiedział dr Todd Cooper, dyrektor Programu Dziecięcej Białaczki i Chłoniaka. "Jest to niesprawiedliwe i jesteśmy zdeterminowani, aby zmienić ten stan rzeczy".

Cooper jest liderem nowych ogólnokrajowych testów klinicznych, przeprowadzonych w ramach Dziecięcej Grupy Onkologicznej (COG), dla dzieci i młodzieży z nawrotem ostrej białaczki szpikowej (AML), aby przetestować lek, CPX-351, który został zaprojektowany do zabijania komórek białaczkowych przy jednoczesnej minimalizacji uszkodzeń serca.

Według Coopera, aż do 30 proc. pacjentów poddawanych chemioterapii AML będzie miał późne efekty uboczne, które mają wpływ na serce. Dla Coopera, jest to o 30 proc. za dużo.

AML jest to agresywny typ nowotworu, który ma wpływ na szpik kostny i krew. AML może być trudny do leczenia i wymaga intensywnej chemioterapii i przeszczepu szpiku kostnego.

Cooper mówi, że wcześniejsze próby testowania efektywności i skuteczności CPX-351 wykazały ogromne nadzieje dla dorosłych, a więc jest nadzieja, że da te same efekty u pacjentów pediatrycznych.

AML jest trudny do leczenia, dlatego standardowe leczenie zwykle obejmuje wiele leków chemioterapeutycznych, które są podawane w wyższych dawkach, w celu zabicia komórek rakowych.

"Chemioterapia bywa bardzo intensywna" - powiedział Cooper. "Niektóre z najskuteczniejszych leków działają bardzo dobrze na białaczkę, ale efekty uboczne, w tym uszkodzenia serca, mogą być poważne".

CPX-351 dostarcza chemioterapię w inny sposób niż w standardowa chemioterapia. Leki są zawarte w kompozycji liposomowej, co uważa się za bezpieczniejsze dla serca. Liposom jest używany jako pojazd do transportu leków do ciała i do komórek białaczkowych w szpiku kostnym. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu chemioterapia w mniejszym stopniu trafia do serca.

W 3 fazie testów na dorosłych z grupy wysokiego ryzyka nawrotu AML zaobserwowano statystycznie istotną poprawę przeżycia całkowitego w porównaniu do pacjentów otrzymujących leczenie za pomocą chemioterapii lekami dostarczanymi w standardowy sposób.

Zastosowanie CPX-351 zmniejsza ryzyko zgonu o 31 proc. w porównaniu do zastosowania chemioterapii lekami cytarabina i daunorubicyna.

Białaczka - prezentacja edukacyjna

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek - leukocytów (ang. White Blood Cells, WBC). Leukocyty...

"Badanie to oferuje nie tylko nadzieję na wyleczenie większej ilości dzieci, ale również więcej dzieci żyje dłużej, prowadząc życie bardziej produktywne bez uszkodzenia serca w późniejszym okresie" - powiedział Cooper. "Jestem podekscytowany możliwością zaproponowania tej terapii dzieciom dzięki testom, bo chcę, aby dzieci miały dostęp do tych potencjalnie ratujących życie leków jak najszybciej".

Chociaż badania zostaną zakończone za kilka lat, Cooper jest optymistą i liczy, że CPX-351 poprawi wyniki dzieci z nawrotem ostrej białaczki szpikowej i może pewnego dnia stać się głównym sposobem leczenia.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...