Trwa ładowanie...

Objaw zapchanych cholesterolem tętnic. Nie lekceważ

Avatar placeholder
18.02.2024 14:20
Jakie są objawy wysokiego cholesterolu?
Jakie są objawy wysokiego cholesterolu? (Getty Images)

Cholesterol jest zaliczany do tzw. "cichych zabójców" - może przez długie lata niszczyć organizm, nie dając przy tym żadnych wyraźnych objawów. Właśnie dlatego jest tak niebezpieczny. Często osoba cierpiąca z powodu zaburzeń lipidowych nie jest tego świadoma, ponieważ symptomy, jeżeli w ogóle się pojawiają, nie są oczywiste. Niektóre z nich dotyczą oczu.

spis treści

1. Pojawiają się w polu widzenia. Nie bagatelizuj

Wysoki cholesterol może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak miażdżyca, a w następstwie przyczynić się do udaru czy zawału. Szacuje się, że problem hipercholesterolemii w Polsce dotyczy nawet 20 mln dorosłych Polaków.

Dlatego warto znać symptomy, które mogą wskazywać na ten problem, aby móc szybko zareagować. Dolegliwości mogą obejmować wysokie ciśnienie krwi, bóle nóg, guzki na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnie Achillesa, a nawet problemy z koncentracją czy pamięcią. To jednak nie wszystko.

Zobacz film: "Objawy wysokiego cholesterolu widoczne na nogach"

Jednym z takich nietypowych objawów są tzw. męty w oku. To plamy, które pojawiają się w polu widzenia. Zazwyczaj przypominają czarne lub szare plamki czy pajęczynę, które dryfują, gdy poruszasz oczami.

Często pojawiają się w zaawansowanym wieku i są skutkiem tego, że galaretowata substancja w naszych oczach, fachowo zwana ciałem szklistym, staje się bardziej płynna. Mogą w niej odkładać się także kryształy cholesterolu, co prowadzi do zaburzeń widzenia.

Męty w oku mogą ostrzegać o wysokim cholesterolu
Męty w oku mogą ostrzegać o wysokim cholesterolu (Getty Images)

2. Męty w oku. Na jakie problemy mogą wskazywać?

Męty ciała szklistego oka mogą mieć postać ruchomych cieni, szarych lub czarnych plamek, zmarszczek, punkcików, nitek, pajęczyn czy kropek poruszających się pod wpływem ruchów oka, widzianych najczęściej w środkowym polu widzenia. Określa się je jako "mroczki przed oczami" czy "latające muszki".

Pojawiają się podczas patrzenia na duże, jasne powierzchnie. Najczęściej są zauważalne na jasnym tle, np. śniegu, niebie, suficie czy monitorze komputera. W jasne dni męty widziane są również przy zamkniętych oczach.

Jeśli zauważysz u siebie więcej mętów w oku niż zwykle, błyski światła lub ciemność po dowolnej stronie widzenia, powinieneś natychmiast skonsultować to z lekarzem.

Może to oznaczać uszkodzenie siatkówki, np. jej odwarstwienie lub uraz w tylnej części oka. W niektórych przypadkach może to być również objaw retinopatii cukrzycowej lub wysokiego poziomu cholesterolu. Inne jednostki chorobowe, w których do symptomów zalicza się męty w oku, to nadciśnienie tętnicze, zapalenie błony naczyniowej, nerwu wzrokowego czy wreszcie zanik tętnicy hialinowej, który pojawia się już w życiu płodowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze