Trwa ładowanie...

Odkryto związek między operacją i zespólem Guillain-Barré

Avatar placeholder
25.11.2016 21:26
Odkryto związek między operacją i zespólem Guillain-Barré
Odkryto związek między operacją i zespólem Guillain-Barré

Nowe badania wskazują, że różne operacje mogą być powiązane z wystąpieniem zespołu Guillaina-Barrego (GBS) u osób chorych na raka lub z zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Badanie, opublikowane w dniu 23 listopada 2016 w "Neurology® Clinical Practice", czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii, wykazały, że 15 proc. osób, u których rozwinął się zespół, miało zabieg chirurgiczny w ciągu dwóch miesięcy przed rozwinięciem się choroby.

Zespół Guillain-Barre jest rzadką chorobą mięśni, w której układ immunologiczny atakuje komórki nerwowe, uszkadzając obwodowy układ nerwowy łączący mózg i kręgosłup z resztą organizmu. Objawy obejmują osłabienie mięśni, które mogą się nasilać oraz w niektórych przypadkach doprowadzić do całkowitego paraliżu. W momencie, gdy zakłóca oddychanie, może stać się przyczyną śmierci.

Jest bardzo możliwe, że osoby chore na raka lub z chorobami autoimmunologicznymi po operacjach mają wyższe ryzyko zachorowania na zespół Guillain-Barré
Jest bardzo możliwe, że osoby chore na raka lub z chorobami autoimmunologicznymi po operacjach mają wyższe ryzyko zachorowania na zespół Guillain-Barré (123rf)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

"Wyniki naszych badań były zaskakujące" - mówi autor badania Sara Hocker, doktor nauk medycznych i lekarz medycyny z Kliniki Mayo w Rochester w stanie Minnesota oraz członek Amerykańskiej Akademii Neurologii.

"Nie spodziewaliśmy się tego, że zobaczymy wyższy odsetek pacjentów, u których zespół wystąpił po operacji. Ponadto, nasze badania wykazały, że posiadanie raka lub choroby autoimmunologicznej może być czynnikiem ryzyka wystąpienia u danej osoby zespołu Guillain-Barré po zabiegu" - powiedział.

Na potrzeby badań naukowcy przeprowadzili analizę dokumentacji medycznej każdej osoby, która była leczona na zespół Guillaina-Barrégo w Klinice Mayo w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci. Wśród 208 osób leczonych na zespół Guillaina-Barrégo stwierdzono, że u 31 osób, czyli 15 proc., rozwinął się on w ciągu ośmiu tygodni po zabiegu chirurgicznym.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy odkryli, że osoby chore na raka i osoby z zaburzeniami układu odpornościowego były bardziej narażone na rozwój GBS po zabiegu. Ludzie, którzy chorowali na raka w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli siedem razy bardziej narażeni na rozwój GBS po zabiegu niż ci, którzy nie zachorowali na raka.

Ludzie, którzy wcześniej mieli różne choroby autoimmunologiczne, takie jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy i cukrzyca typu 1 byli pięć razy bardziej narażeni na zachorowanie na GBS po zabiegu niż osoby bez zaburzeń autoimmunologicznych.

Ile w Polsce trzeba czekać na operację?
Ile w Polsce trzeba czekać na operację? [6 zdjęć]

Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w jednym z łódzkich szpitali trzeba czekać ponad 10 lat. Najbliższy

zobacz galerię

"To bardzo ważne, aby pamiętać, że występowanie syndromu Guillain-Barre, jest niezwykle rzadkie po operacji" - powiedział Hocker. "Dziesiątki tysięcy ludzi mieli wykonywane zabiegi operacyjne w czasie trwania badania, a tylko u niewielkiej części z nich rozwinął się zespół Guillaina-Barrégo.

Mimo to okazało się, że osoby chore na raka lub choroby autoimmunologiczne mogą być bardziej podatne. Należy wykonać dalsze badania w tym kierunku".

Na zespół Guillaina-Barrégo zapada ok. 1-4 osoby na 100 000 na rok, jest to zatem wyjątkowo rzadkie schorzenie. Jednocześnie GBS jest całkowicie wyleczalny w 80 proc. przypadków. Statystyki pokazują, że ok. 3 proc. osób chorych ląduje na wózku inwalidzkim, a 5 proc. umiera.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze