Trwa ładowanie...

Otyłość powodem nowotworów wśród młodych ludzi

Avatar placeholder
Agnieszka Niećko 07.12.2019 21:11
Otyłość powodem raka
Otyłość powodem raka (123rf)

Coraz więcej młodych ludzi choruje na nowotwory, a jednym z głównych powodów jest otyłość. To druga z najgroźniejszych przyczyn rozwoju raka, pierwszą jest palenie papierosów. Mówi się, że "rak lubi tłuszcz", przez co ludzie otyli częściej chorują na nowotwory.

spis treści

1. Wzrost zachorowań na nowotwory

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że na świecie ponad miliard ludzi jest otyłych, z czego 300 milionów jest otyłych klinicznie. Około 40 proc. Amerykanów ma problem z otyłością. W Polsce sytuacja również nie jest optymistyczna - otyłość I, II lub III stopnia ma 27 proc., ale gdyby dołączyć do tego nadwagę - byłoby to aż 70 proc. Oznacza to, że aż blisko 3/4 Polaków zmaga się z dodatkowymi kilogramami.

W czasopiśmie naukowym "The Lancet Public Health" czytamy, że największy wzrost zachorowań na raka spowodowany otyłością występuje w grupie 25-49 lat.

Zobacz film: "Rewolucja w leczeniu otyłości. Naukowcy na dobrym tropie"
Nowotwory, których przyczyną może być otyłość. Ryzyko wzrasta z każdym kilogramem
Nowotwory, których przyczyną może być otyłość. Ryzyko wzrasta z każdym kilogramem [6 zdjęć]

Zbędne kilogramy mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka rozwoju chorób serca i układu krążenia.

zobacz galerię

Przeanalizowano 30 typów nowotworów, na które najczęściej chorują młode osoby, z tego 12 związanych było z otyłością. W ciągu ostatnich lat najbardziej wzrosły zachorowania na nowotwory: jelita grubego, trzonu macicy, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki oraz szpiczaka mnogiego. Największy wzrost zachorowań na nowotwory był wśród 6 z 12, które związane są otyłością.

Irlandzcy badacze sądzą, że to komórki tłuszczu blokują działania komórek odpornościowych, co wpływa na rozwój raka u osób otyłych. Jeżeli BMI jest większe niż 30, to rośnie ryzyko zachorowania. Zbędne kilogramy powodują zburzenia insuliny, wywołują stany zapalne, podwyższają poziom cukru we krwi, a także źle wydzielane są hormony płciowe.

Kobiety, dużo bardziej niż mężczyźni, są narażone na nowotwory - szacuje się, że nawet dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn choruje na raka. Z czego najczęstszym jest rak piersi i trzonu macicy.

Ponadto otyłość zwiększa ryzyko na raka przełyku, trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wątroby i nerki.

2. Otyłe dziecko to otyły dorosły

Problem z nadwagą zaczyna się już w dzieciństwie. Często jest bagatelizowany, bo sądzi się, że dziecko ze zbędnych kilogramów po prostu wyrośnie. Już we wczesnych latach może to wpływać na procesy rakotwórcze. Nadwaga u dziecka świadczy zazwyczaj o tym, że będzie ono otyłe także jako dorosły.

Dlatego nie wolno lekceważyć problemu i szybko zmniejszyć masę ciała. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i więcej aktywności fizycznej sprawią, że szybko obwód w pasie się zmniejszy. Otyłość brzuszna jest także czynnikiem rozwoju cukrzycy typu 2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze