Panie prezydencie, jak zdrowie?
Stało się. Donald Trump został 45 prezydentem USA. Możemy teraz debatować o racjonalności wyboru, gorączkowo szukać jego przyczyn, ale na pewno nie cofniemy czasu. Ten kontrowersyjny polityk stoi obecnie na czele największego współczesnego mocarstwa i z pewnością warto poznać go lepiej. My postanowiliśmy wziąć pod lupę jego stan zdrowia.
1. Publiczne skanowanie zdrowia
Donald Trump przed wyborami wystąpił w popularnym amerykańskim show – The Dr. Oz Show. Prowadzący program, Mehmet Öz, porusza ze swoimi gośćmi tematykę zdrowego stylu życia. Nie inaczej było w przypadku, wtedy jeszcze, kandydata na urząd prezydenta. Donald Trump zdradził w talk-show szczegóły dotyczące stanu zdrowia.
Jak się okazuje, prezydent elekt cieszy się dobrym zdrowiem. Przyznaje, że od wielu lat (od 1980 roku!) jest wierny jednemu lekarzowi – interniście Haroldowi N. Bernsteinowi, który czuwa nad kondycją jego organizmu.
2. Wyniki mówią same za siebie
Trump zaprezentował podczas programu pismo doktora z 13 sierpnia tego roku, z którego możemy poznać szczegóły odnośnie stanu zdrowia.
2.1. Hospitalizacje
Z listu dowiadujemy się, że siedemdziesięcioletni prezydent tylko raz w życiu był hospitalizowany, i to w wieku 11 lat, usunięto mu wtedy wyrostek.
2.2. Waga
Trump ma 6 stóp i 3 cale wzrostu, czyli ok 190 cm i waży 236 funtów, czyli ok. 106 kg. Jego BMI wynosi 29.5, co oznacza, że ma on nadwagę i znajduje się blisko dolnej granicy otyłości. Prezydent elekt zdradził w programie, że chciałby schudnąć 15-20 funtów, czyli ok. 7-9 kg, jednak ze względu na tryb życia, jaki prowadzi sprawia mu to dużą trudność.
2.3. Cholesterol
Ważnym wskaźnikiem przy ocenie stanu zdrowia jest poziom cholesterolu. Rozpoznajemy dwie frakcje tego związku: HDL (high density lipoprotein), czyli tzw. „dobry” cholesterol i LDL (low density lipoprotein), popularnie nazywany „złym” cholesterolem. Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji w organizmie. Zbyt wysoki poziom LDL prowadzi do problemów z sercem. Z kolei im wyższy wskaźnik HDL, tym lepiej, ponieważ przyczynia się on do zredukowania poziomu swojego „gorszego brata”.
Poziom HDL wynosi u Trumpa 63 mg/dl, zaś „złego” czyli LDL 94 mg / dl. Podane wyniki mieszczą się w normie, jednak lekarz przyznaje, że jego pacjent przyjmuje leki na obniżenie poziomu cholesterolu.
2.4. Ciśnienie tętnicze krwi
Nie możemy zapomnieć o ciśnieniu tętniczym. Donald Trump również w tym przypadku nie przekracza niebezpiecznych granic – jego wynik to 116/70. Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego prawidłowe ciśnienie nie powinno być wyższe niż 120/80. Te wyniki potwierdzają, że układ krążenia prezydenta działa bez zarzutu. Zresztą sam Donald Trump przyznaje, że nigdy nie miał problemów ze zbyt wysokim czy zbyt niskim ciśnieniem.
2.5. Pozostałe
Lekarz zaznacza, że Trump nie ma też problemów z funkcjonowaniem tarczycy i wątroby. Ostatnie badanie układu pokarmowego (kolonoskopia) nie wykazało żadnych zaburzeń. Trump ma odpowiedni poziom cukru we krwi (99 mg/dl) oraz testosteronu (441,6). Podobnie wyniki EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej nie dawały powodów do niepokoju.
Oprócz leków na cholesterol, prezydent elekt przyjmuje niewielkie dawki aspiryny. Ponadto unika alkoholu i wyrobów tytoniowych.
3. Zdrowy na ciele, ale czy na umyśle?
Niektórzy obserwatorzy Donalda Trumpa zarzucają mu problemy z psychiką. Mówią o nim: szaleniec, socjopata. Z jego wypowiedzi wynikałoby, że jest nieuprzejmy, agresywny, arogancki, niechętnie zgadza się na kompromisy i jest narcyzem. Czy jednak jesteśmy w stanie zdiagnozować u niego problemy psychiczne tylko na podstawie tego, co słyszymy, czytamy czy oglądamy w mediach?
Odpowiedzią na to pytanie niech będzie zasada Goldwatera. Została ona sformułowana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne i mówi o tym, że nieetyczne jest diagnozowanie u osób publicznych chorób psychicznych, jeśli nie dysponuje się wiarygodnymi wynikami badań psychiatrycznych.
Zobacz więcej:
- Jak odczytać wyniki morfologii?
- Ćwiczenia, które pozwolą Ci na objadanie się
- Jesteś pewien, że nie przesadasz z kawą?
- Masz te objawy? Mogą świadczyć o chorej trzustce!
- Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na ten nowotwór!
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.