Pielęgnacja skóry olejami. Dowiedz się, jak ich używać i które są najlepsze dla Twojej skóry
Oleje roślinne to popularny składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz suplementów diety stosowanych w celu poprawy jej wyglądu. Ze względu na swój skład, każdy z nich ma nieco inne właściwości. W związku z tym pojawia się pytanie, który z olejów roślinnych będzie najlepszy dla naszej skóry?
Spis treści
Jakie składniki olejów roślinnych mają szczególne znaczenie w pielęgnacji skóry?
Wybrane oleje roślinne stosowane w pielęgnacji skóry.
Jakie składniki olejów roślinnych mają szczególne znaczenie w pielęgnacji skóry?
Każdy z olejów roślinnych ma nieco inne właściwości. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, który produkt sprosta naszym oczekiwaniom. O sposobie działania poszczególnych produktów decyduje obecność związków, takich jak m.in. kwasy tłuszczowe czy antyoksydanty.
• Kwas linolowy (LA) – jest naturalnym składnikiem sebum, przez co oleje mające go w składzie wykorzystywane są m.in. do pielęgnacji cery trądzikowej. Ponadto jest niezbędny do produkcji cementu międzykomórkowego. Jego źródłem jest np. olej sezamowy, kokosowy, arachidowy.
• Kwas gamma-linolenowy (GLA) – wykazuje działanie przeciwzapalne, nawilżające, a także opóźnia proces starzenia się skóry. Występuje m.in. w oleju z wiesiołka, ogórecznika lekarskiego, czarnej porzeczki oraz w oleju konopnym.
• Kwas alfa-linolenowy (ALA) – ma właściwości nawilżające i przeciwzapalne. Występuje m.in. w oleju lnianym czy oleju z orzechów włoskich.
• Kwas oleinowy – w przeciwieństwie do związków opisanych powyżej należy do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwas oleinowy wzmacnia barierę naskórkową i obniża przezskórną utratę wody, przez co poprawia stopień nawilżenia skóry. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne. Znajdziemy go np. w oliwie z oliwek i oleju z awokado.
Oleje roślinne wykorzystywane do pielęgnacji skóry są także źródłem antyoksydantów (m.in. witaminy E). Jest to grupa związków, która redukuje wolne rodniki, które uszkadzają komórki organizmu, w tym komórki naskórka i skóry właściwej, przez co wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także opóźnia proces starzenia się skóry.
Wybrane oleje roślinne stosowane w pielęgnacji skóry
Istnieje szereg olejów roślinnych, które ze względu na swój cenny skład znajdują zastosowanie w kosmetologii. Wśród nich można wymienić chociażby olej kokosowy, z wiesiołka oraz olej z pestek malin, które zostały opisane poniżej.
Olej kokosowy
Olej kokosowy, w przeciwieństwie do większości olejów roślinnych, w temperaturze pokojowej ma konsystencję stałą. W temperaturze około 23-26°C zmienia swoją postać na płynną. W jego składzie znajdziemy zarówno nasycone kwasy tłuszczowe (np. laurynowy, palmitynowy, stearynowy), jak i nienasycone kwasy tłuszczowe (np. oleinowy, linolowy). Ze względu na swój skład zajmuje on ważne miejsce w kosmetologii.
Olej kokosowy wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry ze względu na swoje właściwości nawilżające, przeciwzapalne, a także fotoochronne. Ciekawym składnikiem oleju kokosowego jest monolauryna (monolaurynian glicerolu). Stanowi prawie 50% składu oleju kokosowego. Ma działanie przeciwbakteryjne poprzez dezintegrację błon komórkowych bakterii, takich jak Propionibacterium acnes (bakteria biorąca udział przede wszystkim w rozwoju trądziku) Staphylococcus aureus i Staphylococcus epidermidis (dwie bakterie, które są odpowiedzialne za stany zapalne skóry, jak np. liszajec zakaźny, czy raki skóry, zapalenie mieszków włosowych). Badania wskazują również na efekt przeciwgrzybiczy i przeciwwirusowy tego składnika.
Olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka pozyskiwany jest z nasion wiesiołka dwuletniego (łac. Oenothera biennis L.) lub dziwnego (łac. Oenothera paradoxa). Jest on powszechnie wykorzystywany do produkcji kosmetyków służących do pielęgnacji skóry. Olej z wiesiołka stanowi również składnik suplementów diety, które mają na celu poprawę wyglądu skóry (takim produktem jest np. Oeparol).
Cenne właściwości oleju z wiesiołka wynikają przede wszystkim z dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6: linolowego (około 76% składu) oraz gamma-linolenowego (około 9% składu). Ze względu na obecność wspomnianych kwasów tłuszczowych, olej z wiesiołka wykazuje następujące działanie:
• poprawia barierę lipidową naskórka,
• zapobiega transepidermalnej utracie wody,
• normalizuje metabolizm keratynocytów - komórek skóry,
• usprawnia pracę gruczołów łojowych,
• zmniejsza proces zapalny.
Produkty zawierające w składzie olej z wiesiołka mogą znaleźć zastosowanie zarówno w pielęgnacji cery suchej, jak i trądzikowej. Osoby zmagające się z suchą skórą mogą skorzystać z jego właściwości nawilżających. Z kolei te, które szukają sposobu na skuteczną walkę z trądzikiem, docenią, że olej z wiesiołka poprawia pracę gruczołów łojowych. Ponadto produkt ten znajduje zastosowanie w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy, a także opóźnia proces starzenia.
Olej z pestek malin
Olej z pestek malin jest jednym z najpopularniejszych składników wykorzystywanych do produkcji kosmetyków. Ma specyficzny owocowy zapach oraz brunatnożółty kolor. Swoje cenne właściwości zawdzięcza przede wszystkim sporej ilości witaminy E oraz karotenoidów. Są to związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Dzięki nim olej z pestek malin znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry podrażnionej. Wykorzystywany jest ponadto do produkcji kosmetyków o właściwościach natłuszczających i nawilżających.
Bibliografia:
Chanchal K, Swarnlata S. In vitro sun protection factor de-termination of herbal oils used in cosmetics. Pharmacogn Res 2010; 2(1):22-5.
Karłowicz-Bodalska K, Bodalski T. Nienasycone kwasy tłuszczowe i ich właściwości biologiczne i znaczenie w lecznictwie, Borgis-Postępy Fitoterapii, 2007, 46-56.
Zielińska A, Nowak I. Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosme-tyce, chemik, 68, 2014, 103-110.
SOP OEP/08289/04/21
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.