Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Plotkowanie jest zdrowe

Avatar placeholder
15.10.2017 09:38
Plotkowanie jest zdrowe
Plotkowanie jest zdrowe

Jeśli szukasz pretekstu, aby podzielić się z kimkolwiek soczystą plotką, grupa psychologów już go dla ciebie znalazła.

Nowe badania wykazały, że dzielenie się plotką jest dla ciebie dobre, bez względu na to, jaką masz osobowość.

Dzieje się tak, ponieważ gdy dzielisz się plotką, wzrasta stężenie oksytocyny, która nazywana jest również "hormonem miłości", w porównaniu do sytuacji, gdy prowadzisz normalną rozmowę.

Główna autorka badania, dr Natascia Brondino, powiedziała, że chciała zbadać wpływ plotkowania na mózg, ponieważ zauważyła, że sama czuła większą bliskość ze koleżanką po plotkowaniu.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

"Zacząłem się zastanawiać, czy istnieje biochemiczna przyczyna tego poczucia bliskości" - powiedziała.

Plotkowanie pozytywnie wpływa na nasz mózg
Plotkowanie pozytywnie wpływa na nasz mózg

Aby przetestować swoją hipotezę, Brondino zwerbowała 22 studentki z miejscowego uniwersytetu i przydzieliła je do jednej z dwóch grup. W pierwszej grupie rozmową kierowała aktorka, która miała skierować rozmowę na plotkowanie o niedawnej nieplanowanej ciąży na kampusie.

Druga nieplotkująca grupa wysłuchała emocjonalnej osobistej opowieści aktorki o tym, jak kontuzja sportowa sprawiła, że nigdy nie będzie w stanie uprawiać sportu. Dodatkowo obie grupy wzięły udział w ćwiczeniu kontrolnym, odpowiadając na pytania dotyczące ich studiów i przyczyn, dla których uczestniczki wzięły udział w badaniu.

Po wszystkich trzech rozmowach pobrano od badanych za pomocą wacika ślinę, aby zbadać poziom oksytocyny i kortyzolu. Podczas gdy poziom kortyzolu, hormonu stresu, zmalał we wszystkich grupach, poziom oksytocyny był zdecydowanie wyższy w grupie plotkującej.

Brondino wierzy, że jej odkrycia potwierdzają istotną rolę plotek w ludzkich interakcjach społecznych. Zespół odkrył, że mózgi kobiet produkowały więcej oksytocyny po plotkowaniu, w porównaniu z przeprowadzeniem zwykłej rozmowy, na przykład na temat pogody.

ZOBACZ TAKŻE:

Oksytocyna jest uwalniana również podczas stosunku, co doprowadziło do tego, że jest nazywana "chemicznym przytuleniem". Każdy inny rodzaj dotyku, który jest związany z miłością lub innymi ciepłymi uczuciami, taki jak przytulenie na misia lub głaskanie psa, również powoduje jej uwalnianie.

Naukowcy badali tylko kobiety, ponieważ oksytocyna może również zostać uwolniona, gdy ludzie są podnieceni seksualnie, a nie chcieli, aby osoby biorące udział w eksperymencie coś do siebie poczuły i aby je do siebie ciągnęło i w wyniku tych odczuć uwolniły hormon.

Dr Brondino mówi, że uwalnianie hormonu pomaga ludziom zbliżyć się do siebie po tym, jak plotkowali na jakiś temat.

Z punktu widzenia ewolucji, autorzy mówią, że plotki mają swoje zastosowanie, w tym, aby ustalić zasady współdziałania w grupie, karania intruzów, wywierania wpływu społecznego poprzez systemy reputacji, a także rozwijania i wzmacniania więzi społecznych.

Autorzy stwierdzili także, że wpływ plotkowania na człowieka nie zmienia się w zależności od osobowości danej osoby.

"Cechy psychologiczne, na przykład empatia, cechy autystyczne, postrzeganie stresu, czy zawiści nie miało wpływu na wzrost poziomu oksytocyny po plotkowaniu" - napisali autorzy.

Oznacza to, że niezależnie od tego, co myślisz, plotki są dobre dla naszego mózgu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze