Trwa ładowanie...

Co się dzieje z twoim mózgiem, gdy jesteś zakochany?

Motyle w brzuchu, szybkie bicie serca, problemy z koncentracją - znasz ten stan?  Uczucie zakochania może nas dosięgnąć w najmniej oczekiwanym momencie. Tłumaczymy sobie, że spotkanie tej jedynej osoby to przeznaczenie lub szczęśliwy zbieg okoliczności. Jednak według badań, taki stan emocjonalny ma swoje uzasadnienie naukowe. Czy fakt, że święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale również ludzi chorych psychicznie, na pewno jest bez znaczenia?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Miłosny zawrót głowy

Wydaje ci się, że jesteś zakochana? Sprawdź, jak poznać, że to ten jedyny

1. Zakochanie jak narkotyk

Wiele osób zastanawia się, skąd się bierze tzw. chemia pomiędzy zakochanymi i jak to się dzieje, że akurat ta jedna konkretna osoba może tak bardzo zawrócić w głowie i totalnie odmienić dotychczasowe życie. Dla naukowców sprawa jest bardzo prosta. Wszystko to wpływ związków chemicznych, które z kolei powodują reakcje fizyczne organizmu.

Mózg odbiera z narządów zmysłów określone impulsy elektryczne, a następnie podwzgórze wytwarza związek o nazwie fenyloetyloamina (PEA), działający jak narkotyk. To właśnie ona jest odpowiedzialna za objawy towarzyszące nam w pierwszym etapie zakochania, takie jak przyspieszone bicie serca, zwiększona potliwość dłoni czy zaczerwienienie policzków.

Z czasem działanie tego neuroprzekaźnika zaczyna stopniowo ulegać osłabieniu i po 4–5 latach utrzymuje się na zwykłym poziomie. To może tłumaczyć fakt, dlaczego wiele par w tym czasie przeżywa pierwsze poważne kryzysy, które ostatecznie mogą doprowadzić do rozpadu związku. Z kolei za wzmocnienie relacji i silne przywiązanie w późniejszym etapie odpowiada hormon o nazwie oksytocyna.

2. Można być chorym z miłości?

Psycholog Frank Tallis porównał uczucie zakochania do choroby psychicznej. Jego zdaniem objawy, które towarzyszą nam w pierwszych etapach zauroczenia, są podobne do tych, które można zaobserwować u osób z różnymi problemami na tle psychicznym i emocjonalnym. Są to m.in. częste zmiany nastroju, bezsenność, zachowania charakterystyczne dla zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego przejawiające się np. w ciągłym sprawdzaniu wiadomości na telefonie i skrzynce mailowej.

W wyniku działania neuroprzekaźników - dopaminy i serotoniny – osoba zakochana często nie potrafi racjonalnie myśleć, widzi świat przez różowe okulary i nie potrafi krytycznie patrzeć na swojego wybranka. Nie jest również w stanie skupić się na codziennych czynnościach. Kiedy partner jest blisko, zakochani odczuwają radość, euforię, a gdy go nie ma – pojawia się u nich pogorszenie samopoczucia i problemy z kontrolą własnych emocji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza