Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Płukanie kieszonek dziąseł

Avatar placeholder
14.10.2016 09:54
Płukanie kieszonek dziąseł
Płukanie kieszonek dziąseł

Zdrowe dziąsła powinny być koloru jasnoróżowego, wypełniać przestrzeń między zębami i ściśle do nich przylegać. Jeśli zauważymy nieprawidłowości związane z którąkolwiek z powyższych jego cech, należy zgłosić się do stomatologa. Jest to szczególnie wskazane, gdy bakteryjna płytka nazębna prowadzi do powstania patologicznych kieszonek dziąsłowych. W obszarze tym gromadzone są resztki pokarmów, w związku z czym bytujące tam bakterie mają bardzo dobre warunki do rozmnażania. Zalegające złogi obniżają właściwości dziąseł i ostatecznie mogą doprowadzić do stanów zapalnych lub stać sie przyczyną paradontozy.

W celu oczyszczenia kieszonek zębowych i stymulowania normalnej funkcji dziąseł stosuje się płukanie kieszonek dziąseł. Preparaty używane w tym zakresie posiadają substancje, które zwalczają nagromadzone w kieszonkach bakterie. Stosowane środki tworzone są często na bazie chloroheksydyny i wody utlenionej. Płukanie powinno być każdorazowo konsultowane ze stomatologiem ‒ pomimo iż na rynku dostępne są preparaty do użytku samodzielnego, lekarz pomoże w dobraniu najbardziej właściwego z nich.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze